Asadovi spojenci: Americký útok v Sýrii překročil meze. Na další „agresi" zareagujeme

Páteční americký úder v Sýrii „překročil červenou linii“. V prohlášení to uvedlo společné vojenské koordinační středisko ruských, íránských a spojeneckých milicí podporujících syrského prezidenta Bašára Asada. Dodalo také, že na další „agresi“ už bude reagovat a že zvýší svou podporu syrskému režimu.

Video Události
video

Události: Silná vyjádření po americkém útoku v Sýrii

Přítomnost USA v severní Sýrii označilo centrum za „nezákonnou“. Američtí vojáci se snaží podle něj toto území kontrolovat, proto jsou okupačními silami. Aliance Ruska, Íránu a milic, mezi kterými je i libanonský Hizballáh, se po americkém útoku „nenechá odradit od osvobození Sýrie“, dodává podle agentury Reuters komuniké centra, které koordinuje boj proti radikálům z takzvaného Islámského státu.

Íránský prezident Hasan Rouhání, který v sobotu obvinil amerického prezidenta Donalda Trumpa z pomoci „teroristickým“ skupinám v Sýrii, zopakoval svou podporu Asadovi. Americký zásah označil za „nehorázné porušení“ syrské suverenity.

Rouhání si v neděli telefonoval také s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba státníci se podle webových stránek Kremlu shodli, že americká operace v Sýrii byla nepřípustná a USA porušily mezinárodní právo. Vyzvali také k nezávislému vyšetření úterního chemického útoku v Sýrii.

Íránský prezident Hasan Rouhání
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Christophe Ena

Trump nařídil páteční bombardování syrské letecké základny poté, co z ní byl podle Spojených států veden úterní útok chemickými zbraněmi na město Chán Šajchún. Při něm zahynulo asi osmdesát lidí. Washington připisuje incident syrské vládě, Damašek to popírá. Rusko má Asadovu vinu za neprokázanou.

Tillerson a Fallon: Spoluvinu má i Rusko

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson, který se v úterý chystá na dvoudenní návštěvu Moskvy, prohlásil, že k chemickému útoku v Chán Šajchúnu přispěla i nečinnost Ruska. „Myslím, že tady hrálo roli především selhání Ruska, které nedostálo svému závazku vyplývajícímu z úmluvy o (zničení) chemických zbraní v Sýrii z roku 2013,“ řekl Tillerson v televizi ABC.

Moskvu ale z podílu na plánování a uskutečnění útoku podle agentury Reuters přímo neobvinil. Řekl, že neviděl žádný „pádný důkaz“, který by tomu nasvědčoval.

Washington ale podle Tillersona od Moskvy očekává, že vůči Sýrii přijme tvrdší postoj a znovu zváží své spojenectví s Asadem. Pokaždé, když se stane „strašný útok“ jako v Chán Šajchúnu, „je Rusko blíž nějakému stupni odpovědnosti“, dodal Tillerson.

Britský ministr obrany Michael Fallon napsal v listu Sunday Times, že Rusko nese coby nejdůležitější stoupenec syrského režimu nepřímou odpovědnost za smrt každého syrského civilisty, který přišel při útoku o život.

„V uplynulých letech měli( Rusové) příležitosti zastavit tuto občanskou válku,“ uvedl Fallon. Sýrie podle něho potřebuje takovou vládu, v níž Asad nebude hrát žádnou roli. Ministr uznal, že to „není jednoduché, ale není to nemožné“.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson už v obotu oznámil, že ruší svou návštěvu Moskvy plánovanou na pondělí. Ruské ministerstvo zahraničí v neděli uvedlo, že se ukazuje, že šéf britské diplomacie nerozumí událostem v Sýrii. Jednat s Británií také není téměř k ničemu, protože ztratila reálný vliv na dění ve světě, dodal úřad.

Vlivný irácký šíitský duchovní Muktada Sadr Asada vyzval, aby přijal „hrdinské rozhodnutí“ a odstoupil, aby zemi ušetřil dalšího krveprolití. Podle Reuters je prvním významným šíitským duchovním, který Asada vyzval k rezignaci. Sadrovo prohlášení ale zároveň americký zásah odsuzuje a vůči Asadovi je spíš mírné.