Začíná festival TrutnOFF BrnoON. Věnovaný je Jihomoravanům zasaženým tornádem

V Brně ve čtyři odpoledne začíná hudební festival TrutnOFF BrnoON, který je letos věnovaný lidem z oblastí zasažených tornádem. Ti mají vstup na akci zcela zdarma. Festival probíhá v areálu Na Střelnici, představí se na něm pět desítek kapel všech žánrů. Akci budou doprovázet bohoslužby, přednášky, poezie mladých básníků, divadlo nebo meditace. 

Video Studio ČT24
video

Studio ČT24: Živý vstup z hudebního festivalu TrutnOFF

Zdroj: ČT24

„Budou tady různé kapely, my tomu říkáme od Bacha po Vlacha, bude to široké žánrové rozpětí od Pražského výběru přes Ondřeje Havelku s orchestrem Melody Makers po punkové vyslance Visací zámek až třeba po cikánské kapely s herečkou Bárou Hrzánovou,“ řekl zakladatel festivalu Martin Věchet.

Festival je nejstarší v zemi, v osmdesátých letech začínal v Trutnově, odkud ale po sporech s radnicí zmizel. Loni poprvé se i přes pandemická opatření uskutečnil v Brně. Podle pořadatelů je každý ročník někomu nebo něčemu zasvěcený a věnovaný.

Festival jako útěcha za tornádem způsobené trauma 

„Tornádo nás osobně zasáhlo. V postižených oblastech jsme se ocitli den poté a viděli na vlastní oči tu těžko sdělitelnou zkázu. V Lužicích jsme pomáhali naší babičce odstraňovat důsledky tornáda a žasli nad obětavostí dobrovolníků, bez nichž by nám vše trvalo měsíce,“ řekla organizátorka festivalu Eva Lipová Navrátilová, která pochází z Hodonína.

Organizátorka také uvedla, že celý tým obdivoval pomoc a pokoru, s jakou to lidé z postižených oblastí snášeli. „To nás přivedlo na myšlenku poskytnout jim alespoň malou útěchu a odreagování se v posttraumatickém období,“ dodala Lipová Navrátilová.

Pořadatelé festivalu TrutnOFF BrnoON si uvědomují, že lidé z jižní Moravy mají nyní jiné starosti, chtějí je tak alespoň přivést na veselejší myšlenky. Na festivalu jsou poškozeným k dispozici také psychoterapeuti. 

Podle Věcheta právě program loňského ročníku vznikal u jeho babičky na Moravě. „Nejinak tomu bylo i letos. Člověk však míní a nejvyšší mocnost mění. Příroda zasáhla. Babině tornádo strhlo střechu a zahradu, kterou budovala přes čtyřicet let, to srovnalo se zemí. Uprostřed jako memento zůstala stát jediná třešeň,“ popsal.