Případ chlapce, který po operaci mandlí v Pardubicích upadl do bdělého kómatu, půjde k soudu

Státní zástupce podal k soudu obžalobu na tři zdravotníky a Pardubickou nemocnici kvůli případu chlapce, který je po operaci v roce 2017 v takzvaném bdělém kómatu. Informoval o tom státní zástupce Lukáš Hrubý. Nemocnice stále vyjednává o mimosoudním vyrovnání s jeho rodinou. Případ před dvěma roky detailně popsal jeden z dílů dokumentárního cyklu Infiltrace.

Záběr z bezpečnostních kamer v cyklu Infiltrace
Zdroj: ČT24

„Dvě fyzické osoby byly obžalovány pro skutek kvalifikovaný jako přečin těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti a jedna fyzická osoba byla obžalována pro skutek kvalifikovaný jako přečin neposkytnutí pomoci,“ uvedl Hrubý. Podle něj se pochybení týkají reakce, respektive postupu zdravotnického personálu.

V květnu 2017 tehdy osmiletý chlapec podstoupil operaci mandlí. Čtyři dny poté začal krvácet a následně upadl do takzvaného bdělého kómatu. Rodina se domáhá odškodnění ve výši 22 milionů korun, pardubická nemocnice jim nabízela 15,5 milionu. Zatím rodině zaplatila šest milionů korun jako zálohu.

V září 2019 policie obvinila jednu lékařku a dvě zdravotní sestry ze spáchání přečinu těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Obviněna byla také Pardubická nemocnice. Podle policie za trestný čin hrozí až čtyři roky ve vězení, u právnické osoby rozhoduje o formě trestu soud.

Nemocnice podle policie zanedbala své povinnosti

Pardubickou nemocnici obžaloba viní z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. „Jedná se zejména o systémová pochybení spočívající v nedostatečně definovaných standardech upravujících postup zdravotnického personálu po zjištění krvácivých komplikací z operační rány po ORL operacích u dětských pacientů,“ uvedl Hrubý.

Podle dřívějšího vyjádření policie nemocnice zásadně porušila či zanedbala důležité povinnosti. Znalci konstatovali, že „postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti současné zavedené lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu“.

„Bylo zjištěno, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta,“ uvedla tehdejší mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková.

Policie kladla obviněným za vinu, že nesprávně diagnostikovali u chlapce pooperační komplikace. Masivně krvácel z operační rány. Kriminalisté se domnívali, že ošetřující personál zvolil zcela nevhodný postup. Krvácejícího chlapce nechaly dětská lékařka i zdravotní sestry odejít s matkou do přízemí budovy, kde je ORL ambulance.