Chyba za chybou, hodnotí postup personálu na záběrech dokumentu Infiltrace odborník

Události: Postup personálu na záběrech pořadu Infiltrace nevypadá v pořádku (zdroj: ČT24)

Nový díl dokumentárního cyklu Infiltrace popisuje mimo jiné případ osmiletého chlapce, který zamířil do Nemocnice Pardubického kraje na operaci mandlí a domů se vrátil po osmi měsících ve vigilním kómatu. Čtvrtý den po operaci ho postihlo krvácení, které ale přímo v nemocnici dlouhé minuty nikdo neošetřil. Podle lékařů, které ČT oslovila, je právě čtvrtý den po operaci mandlí kritický a zejména děti by měly být sledovány školeným personálem.

„Je to nepochopitelné, že jsem běžela s Adámkem v náručí přes celé dětské oddělení, sbíhali jsme schody z druhého patra do přízemí. Nikdo mi ani nenabídl vozíček nebo lehátko pro něj, aby se s ním neklepalo,“ popsala v dokumentu Adamova matka Ilona, která je zdravotní sestrou a v pardubické krajské nemocnici až do té doby pracovala.

Podle proděkana pro studium a výuku 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Davida Marxe je třeba v podobných situacích nechat dítě na místě a k němu přivolat odborníky. „Mělo být v klidu a v poloze, která ho neohrožuje vdechnutím té krve, obvykle v poloze na boku,“ dodává proděkan. Pokud se tento postup nedodrží, hrozí vdechnutí krve a poškození plic.

Připravenost na krize

Video také ukazuje, jak se chlapcova matka snaží najít únik z pasti prázdné chodby a zamčených dveří ordinace. „Tady vidíte, že sestra nereaguje úplně profesionálně. Personál má být vytrénovaný, aby v okamžiku, kdy dítě začne krvácet, věděl, že má zavolat na tohle a tohle číslo a udělat jedna, dvě, tři věci,“ ukazuje Marx na videozáznam.

Psychiatr Radkin Honzák v pořadu Infiltrace upozornil, že krize vyvolává nejrůznější iracionální reakce. „Součástí proškolení personálu by měla být také krizová intervence,“ poukázal na možnosti vzdělání zdravotníků.

Osmiletý hoch krvácel celých 13 minut. To je podle proděkana Marxe příliš dlouho. Podle jeho odhadu v nemocnici funguje systém zajištění resuscitace standardně, jen prostě nikdo nezavolal. Podobná pochybení nejsou podle něj v praxi ojedinělá.

Zákoník práce je v nemocnicích porušován

Řešením by mohl být právě pravidelný nácvik krizových situací. Mluvčí České lékařské komory Michal Sojka upozorňuje na personální situaci v nemocnicích. Komora se proto chce zaměřit na únavu a syndrom vyhoření zdravotníků.

„To, co tam je ukázáno, nás netěší. Na druhou stranu my už několik let poukazujeme na to, že se situace v českých nemocnicích horší, že bude docházet k chybám, protože je skoro všude překračován zákoník práce,“ říká.

Vedení nemocnice nechce případ příliš komentovat, protože jde o nezletilé dítě a vše prošetřuje policie. S rodinou vyjednává o odškodnění. S prezentací případu v pořadu Infiltrace ředitelka pardubické nemocnice Štěpánka Fraňková nesouhlasí: „Všichni aktéři, zaměstnanci pardubické nemocnice a nejen oni, vnímají osud rodiny jako tragédii a velké neštěstí. Je potřeba aby se vyjádřil soud.“

Načítání...