TÉMA

Operace

Ústavní soud odmítl stížnost lékařky z kauzy chlapce po operaci mandlí v Pardubicích

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost lékařky Martiny Šípkové, která dostala podmínku za těžké ublížení na zdraví z nedbalosti. Chybovala při ošetření chlapce, jenž kvůli komplikacím po operaci mandlí v Pardubické nemocnici zůstal v bdělém kómatu. Verdikt už dříve potvrdil i Nejvyšší soud. ÚS vyhodnotil stížnost jako zjevně neopodstatněnou.
14. 11. 2024|

Umělá inteligence pomáhá rychleji poznat infarkt

Lékaři o víkendu debatovali na konferenci kardiologické společnosti v Brně, kde probírali umělou inteligenci a její pomoc při rozpoznání infarktu. Řešili i přibývající počet pacientů se srdečním selháním – v Česku jsou jich statisíce a vzniká pro ně síť specializovaných ambulancí.
11. 11. 2024|

Bolesti či problémy s plodností. Nemocí ženských orgánů přibývá

Endometrióza, při níž sliznice prorůstá mimo dělohu, i nezhoubné nádory dělohy, takzvané myomy, které způsobují neplodnost, se mohou podle lékařů vracet opakovaně i po operaci. Na tiskové konferenci na to upozornili experti z Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze. Podobné potíže postihují desítky procent žen. Endometriózou trpí zhruba každá desátá.
6. 11. 2024|

Lékaři zachraňují děti s brániční kýlou ještě před narozením

Šance na přežití dětí s brániční kýlou se díky pokročilým operacím v děloze zvyšují. Jednu z nejzávažnějších vývojových vad, která často končí smrtí novorozenců, tak dokážou lékaři nyní řešit už během těhotenství. Čeští specialisté provedli první úspěšné operace pomocí nové metody, která podporuje růst plic nenarozených dětí. Předtím jezdili k podobným výkonům do Belgie, kde asistovali. První samostatnou operaci provedl tým v pražském Podolí letos v červenci.
7. 10. 2024|

Rok od sbírky pro Martina. Zbylé peníze pomáhají dalším nemocným

Přesně před rokem složili lidé rekordní částku na genovou terapii pro Martina Zatloukala. Chlapec trpí vzácným onemocněním, syndromem AADC. Vyléčit ho není možné – příznaky ale odstraní nákladná operace. Stála zhruba sto milionů korun. Chlapec ji podstoupil v únoru, jeho stav se nyní zlepšuje.
27. 9. 2024|

Elektřina mu spálila oko i tvář. Unikátní zákrok veteránovi obojí vrátil

Šestačtyřicetiletý americký veterán přišel před rokem o celou levou část tváře včetně oka – a s tím i o chuť k životu. Lékaři mu ale dokázali díky unikátní operaci oko i obličej vrátit. Chuť žít se mu tak vrátila.
14. 9. 2024|

Rakovina prsu se může objevit i u těhotných, lékaři zdůrazňují prevenci

Rakovina prsu zasáhne ročně tisíc nových pacientek v produktivním věku. Sto žen si vyslechne takovou diagnózu v těhotenství, případně na rodičovské. Odborníci upozorňují na to, že v podobných případech přitom někdy bývá nález zaměňovaný za běžné hormonální změny.
10. 9. 2024|

Dárců krve o prázdninách kriticky ubylo, někde hrozí omezení plánovaných operací

Řada nemocnic se přes léto potýká s nedostatkem krevních zásob. Dárci často odběr odkládají kvůli plánovanému volnu i dovoleným. Často také kvůli tomu, že cestovali do exotických destinací, nesmí krev ještě měsíc po návratu darovat. Třeba oblastní nemocnice Kolín teď proto hlásí kritický nedostatek krve. Provoz zatím neomezila, hrozí ale rušení plánovaných zákroků.
2. 9. 2024|

Půlroční chlapec měl stovku epileptických záchvatů denně, pomohla operace mozku

Neurochirurgové z Fakultní nemocnice Brno a Univerzitní nemocnice Ženeva provedli v červnu unikátní operaci mozku půlročního dítěte. Miminko se narodilo v lednu s diagnostikovanou hemimegaencefalií, při které jedna z mozkových hemisfér abnormálně roste. Oliverovi to od narození způsobovalo časté epileptické záchvaty, denně jich měl i sto. Lékaři část hemisféry mozku odpojili. Nyní se pacientovi podle odborníků daří a předpokládají jeho velmi dobrý psychomotorický vývoj, řekl přednosta neurochirurgické kliniky Martin Smrčka.
27. 8. 2024|

Podzemní nemocnice v Haifě vydrží samostatně až čtyři dny

Rambamova nemocnice v izraelském městě Haifa přebudovala své podzemní garáže na zdravotní středisko, které má kapacitu přes dva tisíce lůžek. Největší zařízení svého druhu vzniklo v reakci na teroristické útoky Hamásu ze 7. října 2023. „Jsme schopni zavřít dveře a být zcela soběstační, tedy včetně elektřiny, vody, kyslíku, vody, paliv, po zhruba tři až čtyři dny bez jakékoliv pomoci zvenčí,“ řekl ředitel Rambamovy nemocnice Michael Halberthal. Lékaři tam mají k dispozici vybavení pro válečnou chirurgii i běžnou zdravotní péči.
19. 8. 2024|

První centra zkouší novou metodu operace srdce

První specializovaná centra zkouší novou metodu operace srdce. Nahrazují při ní funkci poškozené trojcípé chlopně dvěma umělými. Špatně fungující chlopeň může být příčinou otoků nohou a dušnosti. Zákrok lékaři udělali zatím jednotkám pacientů v pokročilém stádiu, u kterých běžné metody selhaly. Nemoci srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí, ročně mohou za zhruba třetinu.
14. 8. 2024|

Velká část pacientů s rakovinou plic čeká na operaci či léčbu týdny

Pro úspěšné zvládnutí nádorů plic je podle lékařů klíčové, aby se pacient ke správné léčbě dostal včas. Aleš Tichopád z Fakulty biomedicínského inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze ale u příležitosti Světového dne rakoviny plic upozornil, že z anonymizovaných dat poskytovaných nemocnicemi vyplývá, že v Česku více než polovina pacientů s tímto typem nádoru čeká na operaci nebo zahájení radioterapie (ozařování) déle než šest týdnů. Každý rok rakovinou plic v Česku onemocní asi 6600 lidí a 5400 na ni zemře, nejvíce případů souvisí s kouřením.
30. 7. 2024Aktualizováno30. 7. 2024|

Za 24 hodin doma. Ministerstvo chce rozšířit jednodenní péči

Ministerstvo zdravotnictví plánuje rozšířit seznam výkonů, na které bude pacientům stačit být v nemocnici jediný den. V rámci takzvané jednodenní péče by se tak nově mohly provádět třeba operace z oboru nosní, ušní a krční medicíny. Resort teď čeká na schválení odbornými společnostmi.
26. 7. 2024|

Nový český katetr může zastavit infekce. Už ho testují první nemocnice

V motolské nemocnici se začal využívat nový typ katetru, který by měl pacienty mnohem lépe ochránit před nebezpečnými bakteriálními infekcemi. Jeho autoři věří, že je tak dobrý, aby se mohl začít využívat prakticky všude.
25. 6. 2024|

Nevyužité miliony ze sbírky pro malého Martina už pomáhají dalším

Už zhruba tři měsíce pokračuje přerozdělování peněz, které zůstaly nevyužité v rekordní sbírce na léčbu Martina Zatloukala. Lidé na operaci vzácného genetického syndromu vybrali přes 151 milionů. Z této částky zbyla zhruba třetina, která pomáhá a může pomoci dalším.
31. 5. 2024|

S administrativou v nemocnici pomáhají sekretářky. Lékaři mají víc času na pacienty

V českobudějovické nemocnici zkouší efektivnější systém plánování operací. Lékařům jsou nově k dispozici sekretářky, které místo nich píší propouštěcí zprávy, objednávají vyšetření a starají se o administrativu operací. Na plánované výkony totiž desetina pozvaných z nejrůznějších důvodů vůbec nedorazí. Nové pracovnice tak mohou na operaci poslat někoho jiného, klidně i v dřívějším termínu.
30. 5. 2024|

Letitá léčba pacientů s Parkinsonovou chorobou je efektivnější. Rozhodly milimetry

Lékaři v Česku vůbec poprvé provedli zákrok, který by mohl výrazně pomoci lidem s Parkinsonovou chorobou. Nemocí, jejíž hlavním příznakem je nekontrolovatelný třes, trpí v tuzemsku zhruba padesát tisíc lidí. Každým rokem navíc toto číslo narůstá. Lékařům se podařilo najít lepší místo na mozku, kam umístí speciální elektrodu, ta pak pomáhá třes končetin zvládat.
20. 5. 2024|

Dívce trpící vzácnou portální hypertenzí život zachránila operace v Itálii

Už jedenáct dětí z Česka a Slovenska podstoupilo v italském Palermu operaci, při které jim lékař zavedl bypass vrátnicové žíly. Trpí vzácným onemocněním, takzvanou portální hypertenzí. V břišní dutině mají vyšší krevní tlak a praskají jim jícnové žíly. V Česku donedávna zdravotníci u této diagnózy doporučovali hlavně paliativní péči.
13. 5. 2024|

Operace nebude podmínkou úřední změny pohlaví, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) s platností od poloviny roku 2025 zrušil sporné paragrafy občanského zákona týkajícího se úřední změny pohlaví. Podle rozhodnutí soudu již nebude nutnou podmínkou operace, požadavek kastrace kvůli „statusové“ změně pohlaví je v rozporu s lidskou důstojností. Politici musí přijmout novou úpravu. Na ÚS se obrátil člověk, který je úředně evidovaný jako žena, usiluje o změnu pohlaví, avšak nehodlá podstoupit chirurgický zákrok, a proto na matrice ani u správních soudů neuspěl.
7. 5. 2024Aktualizováno7. 5. 2024|

Bývalého prezidenta Zemana propustili z nemocnice

Bývalého prezidenta Miloše Zemana lékaři propustili z pražské Fakultní nemocnice Motol do domácí péče. Byl hospitalizovaný od poloviny března poté, co se mu v noze vytvořila krevní sraženina, kterou bylo podle lékařů potřeba odstranit. Podle lékařů je ho možné stále označit za křehkého pacienta, přesto jsou s vývojem jeho zdravotního stavu spokojení.
3. 4. 2024Aktualizováno3. 4. 2024|

Izraelský úder v Gaze zabil sedm pracovníků charitativní organizace

Při útoku na humanitární konvoj v Pásmu Gazy zemřelo sedm lidí, kteří pracovali pro organizaci World Central Kitchen (WCK). Podle informací agentury AP se obětí úderu stali tři Britové, Australanka, Polák, člověk s americko-kanadským občanstvím a palestinský řidič. Společnost WCK, která dodává do Gazy humanitární pomoc, se rozhodla pozastavit v pásmu své aktivity. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu později přiznal, že vůz humanitární organizace zasáhla izraelská armáda, šlo podle něj o neúmyslný tragický incident.
2. 4. 2024Aktualizováno2. 4. 2024|

Embolii umí vinohradští doktoři řešit i bez léků. Operace je ale náročná

Plicní embolii dokážou lékaři z pražské vinohradské nemocnice řešit i u pacientů, kterým nemohou podat lék na rozpuštění nebezpečných krevních sraženin. Odstraňují je operací, při níž tenkou trubičkou sraženiny odsají. I v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady ale takovou metodu používají jen zřídka. Zatím provedli její kardiologové čtyři operace.
2. 4. 2024|

Zdravotní stav malého Martina se zlepšuje. Jeho rodiče chtějí pomoci i dalším, jednají s resortem zdravotnictví

Zdravotní stav vážně nemocného Martina Zatloukala, který 1. února podstoupil ve Francii genovou terapii, se stále zlepšuje. Chlapec trpí vzácným genetickým syndromem. Léčbu, která vyjde na sto milionů korun, neproplácí pojišťovna. Lidé na ni vybrali peníze ve sbírce. Otec chlapce v úterý jednal na ministerstvu zdravotnictví, chce totiž pomoci zlepšit přístup pojišťoven.
26. 3. 2024|

Zemana v Motole přeloží na interní kliniku JIP. Stav exprezidenta je i nadále závažný

Bývalý prezident Miloš Zeman, který je osmým dnem hospitalizován na jednotce intenzivní péče, bude v pátek přemístěn z kliniky kardiovaskulární chirurgie na interní kliniku jednotky intenzivní péče. Z podstaty jeho onemocnění je jeho stav i nadále závažný, informovala Fakultní nemocnice Motol. Minulý týden se Zeman neplánovaně podrobil operaci kvůli kritickému nedokrvení nohy, které způsobila krevní sraženina.
22. 3. 2024Aktualizováno22. 3. 2024|