Koupaliště v Přerově vyčistily bakterie. Z Laguny zlikvidovaly tuny bahna

Přerovu se podařilo zbavit koupaliště Laguna letitých nánosů bahna pomocí speciální bakteriální směsi. Díky aplikaci ze dna zmizelo tisíc osm set krychlových metrů bahna. Nánosy bahna v Laguně už řadu let odrazují obyvatele od koupání v této kdysi oblíbené nádrži v rekreační zóně města. Vyčištění dna o rozloze dva a tři čtvrtě hektaru stálo zhruba dvě stě tisíc korun. Vyšlo tak mnohem levněji než dříve používané čištění bagrem.

Bagrování bahna z Laguny v roce 2008
Zdroj: ČTK Autor: Vladislav Galgonek

Do čištění Laguny za pomoci speciální směsi obsahující bakterie se odborníci pustili letos a výsledek je velmi dobrý. „Máme v ruce zprávu, která jasně říká, že v Laguně došlo k úbytku o tisíc osm set metrů kubických, a to považujeme za solidní výsledek. Spokojeni jsou i rybáři, kteří nás už loni upozornili, že jde touto pro přírodu šetrnou metodou dostat ze dna usazeniny,“ uvedl náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Podle zástupců města se dá množství zlikvidovaného bahna přirovnat k více než dvěma stům plně naložených nákladních aut.

Laguna bývala oblíbeným koupalištěm

Laguna v odpočinkové zóně Přerova je uměle vytvořená nádrž, která nemá odtok ani přítok. Na začátku 80. let minulého století patřila tato vodní plocha k vyhledávaným místům k letní rekreaci, ovšem později se tam kvůli nánosům bahna Přerované přestávali chodit koupat. Situace se zhoršila po povodni v roce 1997, kdy se množství bahna ještě zvýšilo.

Na podzim 2008 město přistoupilo k odbahnění sacím bagrem. Výsledkem byl úbytek devadesát centimetrů bahna za tři a půl milionu korun, několik týdnů přitom k nádrži jezdila nákladní auta, která usazeninu převážela a ukládala na speciální místo.

Bakterie jsou šetrné a levnější

Letos se město rozhodlo bahno zlikvidovat šetrněji a levněji pomocí speciálních mikroorganismů. Do vody je aplikovali z loďky přerovští rybáři, kteří se o dávkování od jara do podzimu starali. S aplikací už měli zkušenost z přerovského rybníku, který obhospodařují.

Speciální bakteriální směs způsobila rozklad organického bahna na vodu a oxid uhličitý. Zastavila tak hnilobný proces, snížila množství sinic i zelených řas a zároveň zvýšila koncentraci kyslíku ve vodě.

Směs má podle zástupců firmy, která ji městu dodala, povolení od Evropské unie. Může se používat v nejpřísnějším, tedy pátém stupni ochrany. Použita byla třeba při čištění Štrbského plesa.