Lidé truchlí na místech, která jsou spojena s Karlem Gottem. Jeho rodná Plzeň vyvěsila černou vlajku

Vedení Plzně vyvěsilo na radnici černou vlajku kvůli úmrtí populárního zpěváka Karla Gotta, který se v Plzni 14. července 1939 narodil. Poklonit se památce zpěváka přicházejí lidé také k jeho pražské vile. Na Gotta vzpomínají i v Doubici na Děčínsku, kde měl chalupu. Přidá se rovněž Brno: kondolenční prostor vznikne ve čtvrtek v budově Českého rozhlasu.

Lidé přicházejí v průběhu středy položit květiny či zapálit svíčku před pražskou vilu Karla Gotta. První fanoušci uctili zpěvákovu památku po 11. hodině dopoledne, houfně pak přicházeli po 13. hodině.

Mnoho kytic položených na chodníku před zídkou plotu je ovázáno černými stuhami. Objevují se na nich nápisy „Dobrému člověku“ nebo „Čest jeho památce“. K domu přicházejí sousedé, kteří vzpomínají, jak Gotta na Bertramce potkávali.

S Gottem se loučí jeho rodná Plzeň

Truchlí také Plzeň, kde se zpěvák narodil. V mázhausu tamní radnice je umístěna kondolenční kniha. „Mázhaus bude ve středu otevřený mimořádně do 21:00. Kniha tam bude minimálně do konce týdne. Pokud bude zájem lidí velký, tak tam zůstane i příští týden,“ uvedla mluvčí plzeňské radnice Eva Barborková.

Lidé mohou do kondolenční knihy psát poslední vzkazy rodině zesnulého zpěváka. Město také na obrazovce v mázhausu začne v příštích dnech promítat smyčku z fotografií z akcí v Plzni, jichž se Karel Gott zúčastnil.

Plzeň vyvěsila na historické radnici černý prapor
Zdroj: plzen.eu/Magistrát města Plzně

V Plzni žil oceňovaný zpěvák s rodiči do roku 1945, poté se přestěhovali do Prahy. V listopadu 2009 získal Gott čestné občanství Plzně.

„Karel Gott byl díky svému neúnavnému úsilí a mimořádnému talentu jednou z nejvýraznějších osobností naší země. Plzeň si vždy vážila a bude vážit jeho úspěchů, svým dílem významně přispěl i k prestiži našeho města. Zprávu o jeho úmrtí přijímám se zármutkem,“ uvedl starosta města Martin Baxa (ODS).

„Malou útěchou mi může být to, že jsem měl možnost panu Karlu Gottovi letos za město Plzeň darovat k jeho životnímu jubileu speciální dárek, jenž ho potěšil,“ dodal Baxa. Město v červenci Gottovi k narozeninám darovalo sedmnáctilitrový dřevěný soudek s dvanáctistupňovým plzeňským pivem, na přední straně soudku byla vyryta slova: Plzeň Mistrovi. 

Truchlí i Doubice, kde měl Gott chalupu

Na Karla Gotta vzpomínají i v Doubici na Děčínsku. Zastupitelé obce vytvořili pietní místo u kostela Nanebevzetí Panny Marie, kam lidé nosí květiny a zapalují tam svíčky. 

Na chalupě trávil Gott čas i na sklonku svého života. „Byl tu zhruba tak před měsícem. Naposledy,“ řekl místostarosta obce Břetislav Jemelka (nezávislý). Dodal, že místní sice věděli o zpěvákově zdravotním stavu, ale i tak je jeho odchod zaskočil. „Pro obec je to velká rána,“ řekl.

Karel Gott si chalupu koupil asi před pěti lety. Tehdy se do malé vesničky, kde bydlí zhruba 100 lidí a dalších několik stovek tam vlastní chalupy, sjížděli hlavně Němci. Čekali na to, jestli zpěvák nebude v nějakém místním podniku, chtěli s ním prohodit pár slov. Turisté do vesnice pravděpodobně budou jezdit kvůli Gottovi i nyní, aby uctili jeho památku. „Možná nějaký zvýšený turistický ruch tady nastane,“ očekává místostarosta.

Brno bude mít kondolenční knihu ve čtvrtek

Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) vyjádřila za město upřímnou soustrast rodině zemřelého zpěváka Karla Gotta. Od čtvrtečních osmi hodin ráno bude pro vyjádření soustrasti kondolenční listina v Českém rozhlase Brno, kde Gott nahrál několik svých písní.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Sanace území v okolí Hustopečí potrvá podle Hladíka měsíce

Sanace území v okolí Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku kvůli šíření toxického benzenu potrvá měsíce. Na jejím přesném postupu se však odborníci dosud plně neshodli, protože jde o bezprecedentní událost. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KUD-ČSL). Podle něj bude pro obnovení dopravy zapotřebí přesunout část železniční tratě v okolí.
před 2 hhodinami

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Turistický klub značí dvě nové stezky a upravuje rizikové trasy

Klub českých turistů (KČT) letos otevře dvě nové turistické trasy, obě v Jihomoravském kraji. Plánuje také nové varianty stávajících stezek, které jsou v místě přecházení frekventovaných silnic nebezpečné. V dubnu pak klub začíná s pravidelnou tříměsíční obnovou značení na třetině turistických tras.
před 6 hhodinami

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 10 hhodinami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 10 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 18 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 19 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 20 hhodinami
Načítání...