Průmyslová zóna v Bochoři nebude. Budoucnost bývalé vrtulníkové základny zůstává nejistá

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) po několika letech příprav odložilo záměr vybudovat v rozlehlém areálu bývalé vrtulníkové základny v Přerově-Bochoři strategickou průmyslovou zónu. Přípravu třísethektarového území provázely značné problémy například s pozemky či ochranou podzemní vody.

„Ministerstvo v současné době nepředpokládá realizaci strategické průmyslové zóny Bochoř a preferuje ponechání území jako rezervu pro další rozvoj,“ stojí ve zprávě, se kterou byla minulý týden seznámena vláda.

„Text plně vystihuje problematiku i stanovisko ministerstva průmyslu a obchodu, jakožto správce příslušného dotačního programu,“ řekla Miluše Trefancová z tiskového oddělení MPO.

Miliardový projekt provázely problémy

Projednání zprávy o přípravě a výstavbě strategické průmyslové zóny na letišti v Přerově-Bochoři, kde dříve sídlila vrtulníková základna, na jaře 2017 vláda odložila. Připravený materiál rozdělil zónu na tři části o celkové ploše 338 hektarů. Vznik průmyslového areálu měl stát 1,4 miliardy korun.

Vznik zóny byl ale spojen s několika problémy. Vyřešit by se musel převod nemovitostí na Olomoucký kraj, restituční nároky a to, že část území je v záplavové oblasti. Bývalá základna je navíc v ochranném pásmu pro vodní zdroj pro výrobu nápoje Hanácká kyselka.

Zóna měla být hotová už loni

„S ohledem na to, že vypořádání připomínek bylo nemožné, lokalita se jeví jako problematická a rovněž kraj nebyl v přípravě průmyslové zóny příliš aktivní, nebyla podána řádně žádost do příslušného dotačního programu,“ uvedlo ministerstvo dopravy.

Vláda stavbu průmyslové zóny v Přerově podpořila už před třemi lety s tím, že práce měly začít v roce 2017. Zóna podle vyjádření tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) měla být dokončena a připravena pro investory na konci roku 2018.

V případě zachování přerovského letiště měly vzniknout dvě rozvojové plochy o rozloze 220 a 117 hektarů. Počítalo se s tím, že severní část bývalé základny by měla být nabídnuta pro běžné průmyslové využití a jižní pro letecký průmysl. 

Projekt měl snížit nezaměstnanost na Přerovsku

Původně se počítalo s tím, že v Bochoři bude vybudováno civilní letiště. Společnost Regionální letiště Přerov, kterou založila přerovská radnice spolu se Zlínským a Olomouckým krajem, byla ale nakonec zrušena a skončila v likvidaci.

Nová průmyslová zóna by přinesla stovky nových pracovních míst, což by snížilo nezaměstnanost na Přerovsku, která v kraji patří mezi nejvyšší. Zatímco v celém kraji činil podíl nezaměstnaných v srpnu 2,6 procenta, tak na Přerovsku byl tři procenta. Tradičně je nejvyšší nezaměstnanost na Jesenicku, aktuálně 3,2 procenta. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

„Zkusil jsem na ni mluvit, nereagovala.“ Svědci popsali záchranu dívek na jihu Čech

Nejasnosti dál panují kolem víkendové záchrany dvou tonoucích dívek ve věku kolem patnácti let v Českých Budějovicích. Klíčový otazník je nad způsobem, jak se ocitly ve vodě. Zda uklouzly na namrzlé cestě, nebo šly po ledě a nevšimly si vysekaného otvoru pro otužilce, nebo k neštěstí došlo úplně jinak. Jedna z dívek zemřela, druhou se podařilo zachránit. Česká televize hovořila ve středu s profesionálním vojákem, který byl na místě jako první, událost popsali i zasahující policisté.
před 1 hhodinou

Uniklá kejda se bude ředit. Voda ve Znojemské přehradě je dál vhodná pro úpravu na pitnou

Voda ve Znojemské přehradě je i podle odpoledních měření stále vhodná pro úpravu na pitnou vodu. Ještě ve středu vodohospodáři navýší průtok v Dyji, aby se uniklá kejda ze zemědělského podniku v Podmyčích rychleji zředila. Situace se vyvíjí podle znojemského starosty Františka Koudely (ODS) pozitivním směrem, uvedl po odpoledním jednání vedení města, Povodí Moravy, hasičů a Vodárenské akciové společnosti.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Falešný policista vylákal ze školy v Blansku miliony. Podvodníkům pomáhá i AI

Základní a mateřská škola Salmova v Blansku přišla kvůli podvodu o miliony korun, situací se zabývá už i město. Policie minulý týden uvedla, že žena z Blanenska uvěřila smyšlené historce podvodníků o tom, že si na její jméno někdo chtěl vzít bankovní půjčku, a poslala jim skoro deset milionů. Fiktivní policista ji přes telefon přesvědčil, že její peníze i finance školy jsou v ohrožení. Podle expertů pracují podvodníci i díky umělé inteligenci stále sofistikovaněji. Zásadní je zachovat klid a pravost informací si vždy ověřit, radí.
před 9 hhodinami

Biatlonové závody v Novém Městě omezí dopravu v okolí, přijedou tisíce lidí

Na Světový pohár v biatlonu v Novém Městě na Moravě přijedou podle pořadatelů desítky tisíc diváků. Akce začne ve čtvrtek a potrvá až do neděle. V okolí bude omezená doprava. Některé silnice budou zcela neprůjezdné. Ubytovací zařízení v okolí už jsou v termínu závodů víceméně obsazená, především na víkend. Podle prezidenta biatlonového svazu Jiřího Hamzy jsou vstupenky téměř vyprodané, nízké stovky zbývají na neděli.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Porucha narušila dodávky tepla v Praze 10

Kvůli netěsnosti na potrubí bylo ve středu dopoledne asi 5,5 tisíce domácností v Praze 10 bez dodávek tepla a teplé vody. Kolem poledne se podařilo poruchu opravit a zhruba polovině zasažených domácností se dodávky obnovily v časném odpoledni, zbylým odběratelům navečer.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Identita, deformace, mystifikace. Tři výtvarníci rozehrávají v Opavě partii

Tři výtvarníci se vztahem ke Slezsku a zároveň k portrétu a k figuře vystavují v opavském Domě umění. Výstava s názvem Partie představuje díla Ivany Štenclové, Pavla Formana a polského výtvarníka Roberta Kusmirowského.
před 13 hhodinami

V Dobrušce na Rychnovsku unikly tisíce kubíků digestátu, do potoků se nedostaly

Z bioplynové stanice v Dobrušce na Rychnovsku uniklo několik tisíc metrů krychlových tekutého hnojiva. Hasiči postavili provizorní hráze z hlíny a povodňových pytlů, aby se takzvaný digestát z kravského hnoje a zbytků krmiv nedostal do povrchových vod, oznámila mluvčí hasičů Zuzana Strouhalová. Společnost ZD Dobruška na odčerpání uniklého hnojiva nasadila asi dvacet fekálních cisteren. Životní prostředí by podle podniku nemělo být ohroženo.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Při útěku lva ze zooparku ve Zvoli se nestal trestný čin, uvedla policie

Kriminalisté, kteří prověřovali loňský útěk lva ze zooparku ve Zvoli u Prahy, dospěli k závěru, že v případu se nestal trestný čin. Věcí se nyní bude zabývat pověřený úřad v Černošicích, řekla ve středu policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 15 hhodinami
Načítání...