Pavla Hekelu nahradí ve funkci náměstka olomouckého primátora Otakar Bačák z hnutí spOLečně

Novým náměstkem olomouckého primátora v pondělí zastupitelstvo zvolilo Otakara Bačáka z hnutí spOLečně. Funkce se uvolnila na konci května poté, co rezignoval Pavel Hekela ze stejného hnutí. Bačák se stal i novým členem zastupitelstva, když mu dali přednost čtyři předchozí náhradníci na kandidátce spOLečně. Nový náměstek primátora do května působil jako ekonomický náměstek ředitele Dopravního podniku města Olomouce. 

Otakar Bačák
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„Vlak naší koalice má už pěknou rychlost. Doufám, že se mi ten manévr naskočení podaří, většinou se daří těm, kterým někdo z toho jedoucího vlaku pomůže přidržením dveří nebo podáním ruky,“ řekl Bačák při svém jmenování členem rady města. 

Na obsazení uvolněného místa náměstka v Olomouci se 7. června dohodli zástupci radniční koalice ANO, ODS, KDU-ČSL a hnutí spOLečně. Nový náměstek bude mít na starost městskou zeleň, odpadové hospodářství, Výstaviště Flora Olomouc a hlavně ekonomiku města včetně rozpočtu. Ta doposud spadala pod náměstkyni Evu Kolářovou (ANO). 

Náměstkům se mění kompetence

Kolářová se teď bude věnovat sociálním záležitostem, komisím městských částí a detašovaným pracovištím. „Velmi dobrým a pozitivním směrem nastartovala resort ekonomiky. Nyní jí na starost zůstane velmi důležitá oblast sociální, která na ekonomiku města úzce navazuje,“ řekl primátor Mirek Žbánek (ANO).

Náměstkyně Markéta Záleská (ODS) se bude starat o cestovní ruch, sport a tělovýchovu, kulturu, zoologickou zahradu, Moravské divadlo a Moravskou filharmonii. Změna kompetencí náměstků byla součástí dohody ze začátku června. 

Hekela si se svými kolegy nerozumněl 

Bývalý náměstek Hekela měl na starost kulturu, městskou zeleň a odpadové hospodářství, komise městských částí a městské příspěvkové organizace Moravské divadlo a Moravská filharmonie. 

Svou rezignaci zdůvodnil názorovými neshodami s hnutím spOLečně, ve kterém zároveň ukončil členství. „V komunálních volbách v roce 2018 jsem kandidoval za hnutí spOLečně. S tímto hnutím jsme se v průběhu uplynulého roku rozešli v názorech, zejména na principy koaliční a opoziční pozice hnutí, rétoriku i volbu způsobu dosahování cílů,“ řekl Hekela. 

Po loňských komunálních volbách v Olomouci vládne vítězné hnutí ANO s ODS, KDU-ČSL a hnutím spOLečně. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má čtyřkoalice většinu 26 hlasů.