Náměstek olomouckého primátora Pavel Hekela rezignoval. Nerozumí si se svými kolegy z hnutí spOLečně

Náměstek olomouckého primátora Pavel Hekela k pátku rezignoval na funkce v městské radě i zastupitelstvu. Zároveň ukončil členství v hnutí spOLečně, za které loni na podzim kandidoval do olomouckého zastupitelstva. Hekela své rozhodnutí zdůvodnil názorovými neshodami s hnutím spOLečně. O jeho nástupci rozhodne koalice v závěru příštího týdne.

Náměstek olomouckého primátora Pavel Hekela
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„V komunálních volbách v roce 2018 jsem kandidoval za hnutí spOlečně. S tímto hnutím jsme se v průběhu uplynulého roku rozešli v názorech, zejména na principy koaliční a opoziční pozice hnutí, rétoriku i volbu způsobu dosahování cílů,“ řekl Hekela.

Odstupující náměstek primátora tvrdí, že vedení hnutí nesouhlasí s jeho manažerským stylem a tempem práce či komunikací. „Upřímně řečeno nevím, co si mám pod touto výtkou představit. Vedení města, tedy koaliční partneři, a dokonce i někteří zástupci opozice, tento pocit nemají,“ doplnil. 

Primátor: Udělal velký kus práce

Pavel Hekela o své rezignaci na post v městské radě i zastupitelstvu informoval primátora Mirka Žbánka (ANO). „Respektujeme jeho rozhodnutí, jedná se čistě o záležitost pana Hekely a hnutí spOLečně, za něž byl do zastupitelstva města Olomouce zvolen,“ uvedl primátor. Členové hnutí spOLečně se zatím k Hekelově rezignaci nevyjádřili. 

Hekela měl na starost kulturu, městskou zeleň a odpadové hospodářství, komise městských částí a městské příspěvkové organizace Moravské divadlo Olomouc a Moravskou filharmonii Olomouc. „Ve všech těchto oblastech udělal velký kus práce, které si v každém případě vážím. Jeho rezignace je mi lidsky líto, nicméně ji musím akceptovat,“ řekl Žbánek.

Koalice pravděpodobně není ohrožena

„Máme zájem na pokračování stávající koalice, přičemž podobný zájem vnímáme i od koaličních partnerů. Parametry další koaliční spolupráce budou diskutovány v následujících dnech a v případě dosažení shody by měly vyústit v řešení, které bude předloženo ke schválení na červnovém zasedání zastupitelstva,“ uvedlo hnutí spOLečně v pátečním prohlášení.

O  novém náměstkovi primátora za hnutí spOLečně bude koalice jednat v pátek 7. června. Hnutí spOLečně chce údajně navrhnout obsadit post náměstka svým členem Otakarem Bačákem, který by měl Hekelu nahradit i v zastupitelstvu. Nejbližší jednání zastupitelstva je 17. června. 

Po loňských komunálních volbách v Olomouci vládne vítězné hnutí ANO s ODS, KDU-ČSL a uskupením spOLečně. V pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu má čtyřkoalice většinu 26 hlasů, spOLečně má nyní tři zastupitele.