Ministerstvo zemědělství už vyplatilo na náhradách kvůli prasečímu moru přes 17 milionů korun

Ministerstvo zemědělství vyplatilo dosud na náhradách souvisejících s africkým morem prasat na Zlínsku přes 17 milionů korun. Peníze získaly zemědělské podniky, myslivecké a honební společnosti a uživatelé honiteb na náklady spojené s vybudováním a udržováním pachových a elektrických ohradníků a na likvidaci ulovených a nalezených uhynulých prasat ze zamořené oblasti v kafileriích.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/MAFRA Autor: Dalibor Glück

Myslivci dostali za 2800 divočáků přiznanou náhradu téměř šest milionů korun. Prostřednictvím náhrad je financován také například nákup kafilerních boxů, dezinfekčních prostředků a pracovních pomůcek.

Náhrady poskytuje ministerstvo také v souvislosti s nařízenou důkladnou prohlídkou honebních pozemků na jaře kvůli hledání uhynulých divokých prasat. Uhrazení ztrát přes pět milionů se dočkali i zemědělci, kteří na základě loňských mimořádných veterinárních opatření nesměli na vybraných polích sklidit část úrody kukuřice, obilovin, řepky a sóji.

Ministerstvo zemědělství uvedlo, že k 18. červnu evidovalo přes 790 žádostí o náhrady škod za víc než 28 milionů korun. Právní moci nabylo podle tiskového oddělení zatím 640 rozhodnutí.

V České republice se africký mor prasat objevil poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u 213 uhynulých, zastřelených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se nákaza nerozšířila. Kdyby se tak stalo, veterináři by museli chovy nechat vybít.