Starosta Horního Benešova je nevinný. Krajský soud ho zprostil obžaloby

Krajský soud v Ostravě ve čtvrtek zprostil všech obvinění starostu Horního Benešova Michala Blažka i místostarostu Jaroslava Strmiska. V dubnu 2013 totiž měli podle žalobkyně bez výběrového řízení a smlouvy zadat stavební firmě vnitřní úpravy sportovní haly. Městu tak měli způsobit škodu 850 tisíc korun.

Michal Blažek
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Krajský soud ale měl na celou věc jiný názor. „Soudkyně několikrát upozornila na to, že naopak starosta i místostarosta Horního Benešova na Bruntálsku se chovali jako řádní hospodáři,“ uvedl redaktor České televize Tomáš Indrei, který kauzu sledoval.

Představitelé města byli obžalovaní z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a zneužití pravomoci úřední osoby. Ve vězení mohli strávit až pět let.

Na počátku případu stála dotace, kterou Horní Benešov získal na zateplení, výměnu oken a nové opláštění sportovní haly. Na základě výběrového řízení byla vybrána firma, jež práce zahájila. V té době už ale zastupitelé uvažovali o tom, že nechají zbourat starý společenský dům a sportovní hala se uvnitř upraví tak, aby se v ní daly pořádat i kulturní a společenské akce.

Evropská dotace by zpomalila přestavbu

Protože město čerpalo na zateplení dotaci z peněz Evropské unie, nemohly by být stavební úpravy po dokončení zateplení budovy po dobu následujících pěti let prováděny. Starosta s místostarostou se proto rozhodli, že se vnitřní úpravy udělají v rámci již probíhající rekonstrukce.

Podle soudkyně sice starosta i místostarosta porušili normy tím, že nevypsali řádnou veřejnou soutěž – to ale v tomto případě prý vůbec nevadí, protože nikomu nevznikla žádná škoda, naopak prý město ušetřilo. Podle dokazování údajně není ani pravda, že zastupitelé o vnitřních úpravách tělocvičny nevěděli – dokládat to mají svědecké výpovědi i zápisy ze zastupitelstva.

Rozhodnutí krajského ostravského soudu dosud není pravomocné. Žalobkyně si ponechala lhůtu na odvolání.