Se splněním závazku úspor energie do roku 2030 pomůže státu ČEZ

Se splněním závazku energetických úspor do roku 2030 pomůže Česku polostátní společnost ČEZ. Dohodu o zvyšování energetické účinnosti na ministerstvu průmyslu v Praze podepsali vicepremiér a ministr průmyslu a dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Evropská směrnice stanovuje, že stát musí v letech 2021 až 2030 uspořit 0,8 procenta z konečné spotřeby energie. Požadavek na energetické úspory stanovený pro období let 2014 až 2020 Česko neplní.

Video Ministr Karel Havlíček a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš podepsali dohodu o zvyšování energetické účinnosti
video

Ministr Havlíček a generální ředitel ČEZ Beneš podepsali dohodu o zvyšování energetické účinnosti

Zdroj: ČT24

ČEZ bude mimo jiné u zákazníků vyměňovat zdroje vytápění v budovách, využívat odpadní teplo či obměňovat vozový park.

„Každý rok budeme společně hodnotit plnění této dohody jak ze strany ČEZ, tak ze strany ministerstva průmyslu a obchodu. Vždy sestavíme hodnoticí zprávu a tu zveřejníme na webu. Cílem je zvolit takový přístup naplňování dekarbonizačních cílů, který je nákladově nejméně zatěžující pro konečného spotřebitele a umožní využít maximum evropských prostředků,“ řekl Havlíčkův náměstek pro energetiku René Neděla.

Havlíček uvedl, že podobnou dohodu už dříve resort uzavřel se společností ČD Cargo. „Věřím tomu, že další firmy budou následovat, uzavřít dohodu lze prakticky hned, není na tom nic těžkého,“ řekl ministr.

Upozornil také, že vzor dohody je k dispozici na webu resortu, následně se podle něj už stačí jen obrátit na ministerstvo s představou, v jaké podobě by ji společnost chtěla uzavřít. Čtvrteční podpis označil za start mobilizace veřejné sféry v oblasti energetických úspor.

Velký projekt energetických úspor studentských kolejí

Kromě podpisu byl představen také dosud největší projekt energetických úspor v Česku. Týká se studentských kolejí ČVUT v Praze, realizuje ho společnost ENESA ze skupiny ČEZ ESCO.

Letos v lednu ČEZ oznámil, že areály kolejí čeká zateplení, renovace vytápění, vzduchotechniky, osvětlení a výměna oken i dveří. Modernizace kolejí měla podle tehdejšího vyjádření firmy vyjít na 220 milionů korun bez DPH a univerzitě snížit spotřebu energie o dvacet milionů korun ročně.

„Energetická renovace sníží náklady na energie a vodu o čtvrtinu, což znamená významnou provozní úsporu,“ uvedl ve čtvrtek rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

„Energetické efektivitě se věnujeme již řadu let a tato oblast moderní energetiky bude hrát stále významnější roli v naší práci. Především naše dceřiná společnost ČEZ ESCO již u zákazníků uspořila energie za 1,6 miliardy korun a klima uchránila od 350 tisíc tun emisí oxidu uhličitého,“ řekl Beneš. Dobrovolná dohoda s ministerstvem je podle něj uzavřena zatím na deset let.

Česku hrozí za neplnění sankce

V aktuálním období 2014 až 2020 by měly energetické úspory v Česku podle evropské směrnice odpovídat každoročnímu snížení konečné spotřeby energie o 1,5 procenta objemu ročního prodeje konečným zákazníkům.

Zpráva o pokroku v oblasti, kterou v pondělí schválila vláda, podotýká, že závazek Česka v oblasti je stanoven na 204,4 petajoulu kumulovaných úspor do roku 2020, ale za období 2014 až 2019 bylo dosaženo zhruba 98 petajoulů. Plánováno bylo 153,3 petajoulu. Příští rok po zaslání závěrečné zprávy tak Česku hrozí od Bruselu sankce.