Senát chce zrušit daň z nabytí nemovitostí. Podle některých senátorů je nemorální

Senát chce zrušit daň z nabytí nemovitých věcí. Svůj návrh vložil do poslanecké novely zákonného opatření Senátu o dani z nabytí, která má osvobodit od daně první prodej bytů v rodinných domech. S pozměňovacím návrhem na zrušení daně přišel senátní hospodářský výbor. Předlohu nyní dostane opět sněmovna, která o senátním návrhu na zrušení daně rozhodne. Na dani z nabytí vybral stát jen loni 13,6 miliardy korun, předloni to bylo 12,5 miliardy.

Zrušit zákonné opatření o dani z nabytí navrhovala už ve sněmovně ODS při schvalování projednávané novely. Stejný návrh občanských demokratů odmítla sněmovna už loni. Někteří senátoři v pátek označovali daň z nabytí jako nemorální. Pro přijetí výborového návrhu na zrušení zákona hlasovalo 47 z 61 přítomných senátorů, proti byli jen dva.

Sazba daně z nabytí činí čtyři procenta a od roku 2016 ji platí kupující. Předtím ji platil prodávající a kupující byl v pozici ručitele. „Je to vlastně daň, která daní už několikrát zdaněné peníze. Při dnešních cenách nemovitostí jsou to další čtyři procenta, která musí nabyvatel bytu zaplatit,“ uvedl senátor Ladislav Kos (HPP11).

„Od výběru této daně by se mělo jednoznačně upustit,“ míní předseda senátního hospodářského výboru Vladislav Vilímec (ODS). Je podle něj nepřijatelná a nemorální, protože v drtivé většině se nemovitost pořizuje z peněz, které už byly zdaněny daní z příjmů, a stát by neměl toto dvojí zdanění podporovat. Výběr této daně navíc podle něj přispívá ke zdražování nemovitostí.

„Ona ta daň tomu státu vlastně nepatří, vždyť je to už jednou zdaněné,“ prohlásil Jan Horník (STAN), který daň z nabytí označil rovněž za nemorální. „Je to prachsprostá lenost finančních úřadů plnit své povinnosti,“ prohlásil senátor Tomáš Goláň (KLD). Finanční úřady podle něj „obírají“ kupující, kteří daň z nabytí nyní platí, protože se jim od nich snáze vymáhá.

„Daň z nabytí nemovitosti Senát považuje za nemravnou, nesmyslnou, je to daň, která daní už několikrát zdaněné peníze,“ uvedl senátor Ladislav Kos (HPP11).

Ne všichni ale s návrhy změn souhlasí. „Jestliže se jedná o technickou novelu, tak si myslím, že bychom najednou neměli do toho sahat,“ reagoval senátor Miroslav Adámek (nestr. za ANO).

Pokud by se daň zrušila, stát přijde o šest miliard, upozorňuje Větrovský 

Předloha tak znovu zamíří do sněmovny. Jen vloni vybral stát na dani z nemovitosti přes 13,5 miliardy.

Senátor ANO Jaroslav Větrovský varoval, že pokud by parlament daň z nabytí zrušil, pak by podle analýzy ministerstva financí přišel stát jen letos o víc než šest miliard korun. Navrhoval proto, aby Senát předlohu schválil v podobě předložené sněmovnou.

Projednávaná novela zákonného opatření z pera poslance ANO Karla Raise počítá s tím, že první prodej bytů v rodinných domech bude osvobozený od daně z nabytí nemovitých věcí.

Dosavadní osvobození v zákoně se vztahují mimo jiné na první úplatné nabytí rodinného domu nebo bytu v bytovém domě, ale ne v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty.

Poslanec Rais argumentuje například tím, že v poslední době roste trend vymezovat bytové jednotky i v nově postavených rodinných domech.