Bouřky dorazily do Česka. Hasiči vyjeli ke stovce zásahů

Část republiky zasáhly v pátek odpoledne silné bouřky, objevily se v jižních Čechách i na Hané, poté postoupily do oblasti středních Čech a Prahy. V souvislosti se silným deštěm a bouřkami vyjížděli hasiči do 22:00 k více než stovce zásahů. Nejvíc jich bylo v Jihočeském kraji a středních Čechách. Většinou čerpali vodu a odstraňovali spadlé stromy, uvedli hasiči na Twitteru.

Velmi silné bouřky postupují přes Česko od jihu a jsou doprovázeny intenzivním deštěm a nárazy větru. „Na Plzeňsku se místy vyskytují velmi silné bouřky s úhrny kolem 50 milimetrů za hodinu, nárazy větru kolem 70 kilometrů v hodině a kroupami kolem dvou centimetrů,“ uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) kolem 21:00.

Podle meteorologa Miloše Dvořáka z ČHMÚ se dají na Plzeňsku předpokládat „poměrně významné“ problémy, očekávají se tam ty nejintenzivnější srážky. „Situace tam vypadá nejvážněji,“ řekl po 23:00 ve vysílání ČT24.

Krátce před 23:00 ČHMÚ na Twitteru informoval, že bouřky na mnoha místech přešly spíš do intenzivního trvalého deště. V Hrádku na Rokycansku podle meteorologů spadlo za tři hodiny extrémních téměř 129 litrů vody na metr čtvereční, z toho 90 litrů spadlo za hodinu.

Silné deště hlásí regiony, kterými bouřkové pásmo prošlo, mimo jiné Táborsko. „Na stanici Olší v bouřce spadlo kolem padesáti milimetrů za jednu hodinu, v bouřce se vyskytují také kroupy kolem dvou centimetrů a nárazy větru kolem sedmdesáti kilometrů v hodině. Bouřky postupují přes Jistebnicko k severu až severozápadu. V opakovaných bouřkách v této oblasti může spadnout ojediněle kolem sedmdesáti milimetrů.“ 

Vydatný déšť v pátek večer zkomplikoval dopravu na dálnici D1 u Prahy. Na pátém kilometru se vytvořila laguna, která omezila provoz. „Budeme čistit odtokové kanály podél dálnice,“ oznámili pražští hasiči na Twitteru hodinu před půlnocí. Celkem vyjížděli hasiči v hlavním městě k více než dvaceti zásahům vyvolaným počasím. Ve většině případů čerpali vodu, monitorovali také tok Botiče v Nuslích, kde dosáhl druhého stupně povodňové aktivity.

Dvořák uvedl, že prší také na severovýchodu Moravy, ale srážky v oblasti nejsou tak intenzivní. Také déšť v Libereckém a Ústeckém kraji by neměl vytvářet velké problémy.

Na východě mají být bouřky slabší, výstraha před vysokými teplotami však trvá

V Plzeňském a části Jihočeského kraje z důvodu vydatných srážek platí od 15:00 do sobotního poledne také povodňová bdělost. Znamená to riziko vzestupu hladin, kdy se ale voda ještě nevylévá z břehů.

Meteorologové rovněž upozorňují, že v bouřkách mohou nárazy větru vyvracet stromy a lámat větve, nebezpečné jsou i kroupy a blesky. „Nutno zabezpečit okna, dveře, skleníky, volně položené předměty a podobně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ uvedli. Nabádají i k opatrnosti při řízení.

Ve zbytku Čech platí výstraha před bouřkami s nízkým stupněm nebezpečí rovněž od 14:00 do dvou hodin po půlnoci. V Jihomoravském, Moravskoslezském, Zlínském a Olomouckém kraji je stejná výstraha vyhlášená od pátečních 20:00 do sobotního dopoledne. Úhrny v těchto bouřkách mohou být asi třicet milimetrů. Také na těchto místech ale hrozí kroupy i silné nárazy větru. 

V sobotu bude v některých místech dál intenzivně pršet

Podle Dvořáka se v sobotu nejintenzivnější srážky přesunou na severovýchod a východ Moravy a Slezka. „Bude to kombinace velmi silných bouřek a deště. Očekáváme, že by v kombinaci těchto meteorologických jevů mohlo na některých místech spadnout i kolem 60 nebo 70 milimetrů srážek,“ řekl.

Na srážky budou reagovat během sobotního večera a noci na neděli menší toky, varoval. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Koalice v pátek příspěvek Ukrajině neprobere, podle Havlíčka si to už vysvětlila

Vládní koalice měla v pátek odpoledne probrat zapojení Česka do iniciativy Seznam prioritních požadavků Ukrajiny (PURL), pomocí které evropské země a Kanada financují americké vojenské vybavení určené pro napadenou zemi. Premiér Andrej Babiš (ANO) ale oznámil zrušení koaliční rady kvůli několika omluvenkám, místo toho jedná s předsedou SPD Tomiem Okamurou a dalšími v užším formátu. Koaliční SPD původně svolala radu proto, že s českou účastí v programu PURL zásadně nesouhlasí.
11:53Aktualizovánopřed 24 mminutami

Armáda převzala poslední z 42 tanků Leopard 2 A4

Armáda v pátek na základně v Přáslavicích na Olomoucku převzala poslední ze 42 tanků Leopard 2 A4. V letech 2028 až 2030 pořídí dalších 44 tanků Leopard 2 A8, což je nejnovější verze. Německé tanky Leopard nahradily ve výzbroji české armády letité stroje sovětské výroby T-72, o jejichž vyřazení z armádního arzenálu rozhodne vláda. V chystaném materiálu pro kabinet bude i návrh, jak má stát s tanky T-72 naložit, řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD).
11:21Aktualizovánopřed 39 mminutami

Poslanci schválili novelu stavebního zákona

Sněmovna v pátek schválila novelu stavebního zákona. Stavební úřady budou nově fungovat pod státem a vznikne Úřad rozvoje území a jeho krajské pobočky. Na ně se má přesunout část úředníků z nynějších úřadů. K povolení stavby má stačit jedno sloučené stavební řízení vedené jedním úřadem a završené jedním razítkem. Předlohu nyní musí posoudit Senát. Sněmovna schválila také vládní předlohu, podle níž mají být spotřebitelé při uzavírání finančních smluv na dálku více chránění.
09:00Aktualizovánopřed 41 mminutami

Za hlášeným silným zemětřesením u Rokycan byla těžba v lomu

Čeští geologové vysvětlili, proč ve čtvrtek večer hlásily evropské seismologické služby zatím nejsilnější zemětřesení v dějinách Česka – aniž by se ale země otřásala. Přístroje chybně vyhodnotily odpal v lomu.
před 1 hhodinou

Významná část Česka je ohrožena požárem. Takto vědci hrozbu počítají

Většina mapy požárního rizika je v Česku rudá, druhá nejčastější barva je na ní fialová, což je dokonce nejvyšší míra rizika. Neznamená to nutně, že všude bude hořet, ale to, že podmínky budou pro vzplanutí a hlavně šíření ohně ideální. Jak vědci tuto hrozbu předpovídají?
před 4 hhodinami

Česko přispělo na Ukrajinu symbolicky, řekl Macinka. Kupka mluví o chaosu

Hosté Událostí, komentářů probrali dozvuky summitu NATO, dosavadní působení vlády Andreje Babiše (ANO), spor vlády a prezidenta Petra Pavla a zapojení Česka do programu, přes který putují americké zbraně na Ukrajinu (PURL). Zapojení Česka je dle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) marginální a jedná se o jednorázovou symbolickou částku. „Zodpovědnost za tento krok plně přebírá ministerstvo zahraničních věcí. (...) Jsem připraven se s poslanci SPD o tom bavit. Rozumím, že se na ně obrací voliči, kteří to nechápou,“ řekl.
před 5 hhodinami

Průzkum Medianu: Volby by ovládlo ANO, Motoristé jsou na pěti procentech

Pokud by se konaly sněmovní volby v červnu, jasně by je ovládlo hnutí ANO se ziskem 34 procent hlasů. S odstupem následuje ODS, které by dalo hlas 13 procent voličů, těsně třetí je hnutí STAN s podporou 12,5 procenta. Podle aktuálního volebního modelu agentury Median by se do sněmovny dostali ještě Piráti se sedmi procenty, SPD se ziskem 6,5 procenta hlasů a Motoristé, kteří by dosáhli přesně na pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do dolní parlamentní komory.
před 6 hhodinami

VideoDigitální svět se o prázdninách může stát pro děti rizikovějším

Policie a ministerstvo vnitra upozornily, že děti čelí o prázdninách zvýšenému riziku v digitálním prostředí. Řada z nich se totiž v této době potýká s osamělostí a více času tak tráví v on-line prostředí. Nové preventivní video proto varuje například před nebezpečím takzvaného kybergroomingu. Případů, kdy pachatel pod falešnou identitou získává důvěru dítěte za účelem sexuálního zneužití, totiž přibývá. Klip popisuje, jak může vypadat manipulace, nátlak a ohrožení. I výzkumy upozorňují, že někteří školáci by souhlasili se schůzkou s cizím člověkem. Proto je důležitá například všímavost táborových vedoucích. Ministerstvo vnitra letos vyčlenilo zhruba 40 milionů korun například na linky bezpečí. Kromě nich peníze půjdou na pomoc ohroženým dětem nebo prevenci násilí. Zároveň experti opakovaně doporučují nedávat fotografie dětí na sociální sítě.
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.