Česko by mohlo vymáhat odškodnění za Vrbětice razantněji, řekl Lipavský

3 minuty
Události: Odškodnění za Vrbětice
Zdroj: ČT24

Česko po Rusku dál požaduje odškodnění za výbuchy ve Vrběticích. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) České televizi potvrdil, že by stát mohl nároky vymáhat razantněji. Je to přesně rok od chvíle, kdy tehdejší premiér Andrej Babiš (ANO) oznámil, že exploze zavinili ruští agenti.

Po prohlášení, že podle tajných služeb stáli ruští agenti za výbuchy ve Vrběticích, muselo Česko opustit osmnáct pracovníků ruské ambasády. Zároveň stát požádal Moskvu nótou o odškodnění – ta ho ale dodnes nezaplatila. „Nebude to dohodou. A teď je na politické vůli, jestli chceme jít nějakou razantnější cestou. To je věc, kterou stále zvažujeme,“ sdělil Lipavský.

Že by Česko mělo odškodnění dál požadovat, se domnívá i předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. „I když chápu, že komunikace bude velmi složitá,“ podotkla.

Rusko žádost o odškodnění už loni odmítlo a český požadavek tamní představitelé přirovnali k vyděračství. Žádost o kompenzaci podle Lipavského stále trvá, k dalším krokům státu ale nechtěl být konkrétnější. „Tvrdší cesta je udělat nějaké jednostranné kroky, já jsem k tomu velmi zdrženlivý, nicméně to je politické rozhodnutí, které by musela udělat celá vláda,“ uvedl ministr. Odmítl spekulovat, jestli by mohlo jít o nějaké zabavení majetku.

„Pokud by mělo dojít k nějakému jednostrannému zabavování majetku, tak tady bude potřeba, abychom dodrželi parametry právního státu. My se nesmíme chovat stejně barbarsky, jako se chová necivilizovaný Putinův režim,“ okomentoval předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

Poslanci se dlouhodobě rozcházejí například v tom, zda se má počkat na výrok soudu, který by mohl určit i výši odškodnění. „První, co je třeba udělat, je, aby pro to byly zákonné podklady – tedy celou událost vyšetřit, viníky odsoudit a vymáhat odškodné,“ uvedl člen sněmovního zahraničního výboru Jaroslav Bašta (SPD).

Podle místopředsedy STAN Petra Gazdíka ale není důvod čekat. „Ten viník je podle všech indicií, které máme, jasný,“ řekl už dříve. O jediné vyšetřovací verzi mluví i policie. Ta ale vyšetřování zatím neuzavřela.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 37 mminutami

Politici i odborníci reagují na Babišovo oznámení o Agrofertu

Andrej Babiš (ANO) oznámil, že se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Po jeho smrti má připadnout jeho dětem. Prezident krok ocenil a oznámil, že Babiše jmenuje premiérem 9. prosince. Politici a odborníci upozorňují, že bude důležité, jak konkrétně bude vzdání se vypadat.
před 48 mminutami

Soud uložil v kauze Stoka Liškutinovi podmíněný trest a pokutu

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka někdejšímu šéfovi investičního odboru Brna-střed Petru Liškutinovi (dříve ANO) podmíněný trest dva roky a deset měsíců. Zároveň má zaplatit 1,7 milionu korun. Soud schválil dohodu o vině a trestu, kterou Liškutin uzavřel se státním zástupcem.
před 50 mminutami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 2 hhodinami

Právníci považují Babišův způsob řešení střetu zájmů za přijatelný

Právníci považují řešení střetu zájmů, které ve čtvrtek představil majitel holdingu Agrofert Andrej Babiš (ANO), za přijatelné a vyhovující. Vyplývá to z vyjádření ústavních právníků Jana Kysely a Ondřeje Preusse, děkana brněnské právnické fakulty Martina Škopa, ústavního právníka z pražské Univerzity Karlovy Aleše Gerlocha pro televizi Prima a Jana Kudrny z katedry ústavního práva Právnické fakulty UK pro Českou televizi. Podstatné ale budou detaily, upozornil Škop.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Do vrcholové politiky se nevrátím, říká Nečas

Bývalý premiér a předseda ODS Petr Nečas se nehodlá vrátit do vrcholové politiky. Vyjádřil se tak v pořadu Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Nikdy neviděl politiku jako celoživotní profesi a navíc po jeho návratu prý není poptávka. Nečas se pozastavil také nad aktuálním odchodem jihočeského hejtmana Martina Kuby z ODS. Bývalému premiérovi nedává smysl, že Kuba oznámil svůj úmysl před kongresem strany, na kterém mohl případně uspět se svou vizí pro ODS. Občanská demokracie by se podle Nečase měla jasně vyprofilovat jako pravicová eurorealistická strana s ekonomickou kompetencí.
před 12 hhodinami

Důležité bude dodržení závazku, reaguje budoucí opozice na Babišův krok ohledně Agrofertu

Politici napříč politickým spektrem uvítali rozhodnutí předsedy ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert a vyřešit tak svůj střet zájmů. „Je dobře, že Babiš konečně představil nějaké řešení (...). Snad alespoň tentokrát dodrží, co veřejnosti slíbil,“ uvedl premiér v demisi Petr Fiala (ODS). Jeho koaliční partneři z končící vlády za klíčové považují naplnění Babišova závazku a jeho důslednou kontrolu. Předseda Motoristů Petr Macinka, jehož hnutí zasedne s ANO a SPD ve vládě, Babišův krok ocenil.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Babiš se rozhodl vzdát Agrofertu

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se rozhodl vzdát holdingu Agrofert. Ve videu zveřejněném na sociálních sítích uvedl, že s firmou nebude mít nic společného a nevrátí se mu ani po konci v politice. Akcie holdingu bude spravovat prostřednictvím trustové struktury nezávislý správce, kontrolovat ho bude nezávislý protektor. Oba určí nezávislá osoba. Babišovi potomci získají Agrofert až po jeho smrti.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...