Prezident odjel z nemocnice do Lán. V pátek jmenuje Fialu, od pondělí se bude scházet s kandidáty na ministry

Prezident republiky Miloš Zeman opustil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl hospitalizován od 10. října. Sanitka v doprovodu kolony limuzín jej odvezla na lánský zámek, kde chce prezident v pátek v poledne jmenovat nového premiéra Petra Fialu (ODS), v dalším týdnu se bude setkávat s kandidáty na ministry. Starat se o něj bude společnost Senior Home Group, oznámila nemocnice.

„Pacient se rozhodl využít služeb zdravotní péče v domácím prostředí. Plnou zodpovědnost za poskytování domácí zdravotní péče převzala společnost Senior Home Group s. r. o., člen skupiny Penta Hospitals CZ, které ÚVN předala veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci a ošetřovatelský plán,“ popsala mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Nemocnice ale bude dál zajišťovat „pravidelné ambulantní lékařské kontroly“.

Vedoucí hradní kanceláře Vratislav Mynář uvedl, že o Zemana budou v Lánech pečovat všeobecné sestry podle pokynů ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. Docházet za ním bude také fyzioterapeut z Ústřední vojenské nemocnice. Senior Home Group podle Mynáře „patří k předním poskytovatelům dlouhodobé péče v České republice“.

Nahrávám video

Senior Home Group je dceřiná firma společnosti Alzheimer Home Group ze skupiny Penta. Jejím jednatelem je bývalý poslanec Boris Šťastný, který v dolní komoře zastupoval do roku 2013 ODS, poté ze strany vystoupil. Má blízko k zakladateli ODS Václavu Klausovi, jehož poradcem byl v době, kdy byl Klaus prezidentem. Letos v létě se oženil s mluvčí SPD.

Šťastný uvedl, že zdravotní péče o prezidenta Zemana na zámku v Lánech bude hrazena ze zdravotního pojištění. Další výdaje pokryje smlouva uzavřená mezi Kanceláří prezidenta republiky a poskytovatelem služby.

Nemocnice propuštění nedoporučila

ÚVN oznámila, že Zemanovi i nadále doporučuje péči ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Vzhledem k významnému zlepšení zdravotního stavu ale jeho rozhodnutí ukončit hospitalizaci a věnovat se ústavním povinnostem respektuje.

„Pobyt na lůžku kombinovaný s propustkou na několik dní do domácí péče by byl vhodnější, ale každý pacient se může rozhodnout pro domácí péči. Nic tomu nebrání,“ myslí si šéf Zemanova lékařského konzilia Pavel Zima. Prezident je podle něj v dobré kondici.

Nahrávám video

„Ošetřovatelský tým je na vysoké profesionální úrovni,“ ohodnotil péči v Lánech Zima. Prezident by si měl na plný pracovní režim zvykat postupně, za vhodné považuje šéf lékařského konzilia mít jednu až čtyři schůzky denně a zátěž zvyšovat postupně. Konzilium se k zhodnocení prezidentova stavu sejde na začátku prosince.

Zemana čeká náročný program, ohlásil Mynář

Vratislav Mynář uvedl, že v příštích dnech bude mít Miloš Zeman bohatý program. Jeho rozhodnutí opustit nemocnici bylo podle Mynáře „umocněno řadou ústavních pravomocí, které hodlá pan prezident následně vykonat“.

Po pátečním jmenování Petra Fialy premiérem se bude od pondělí v abecedním pořadí setkávat s kandidáty na ministry, schůzky rozvrhl do dvou týdnů. Jako první přijde kandidát na ministra pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), a to v 15 hodin.

Ještě předtím se prezident v pondělí zúčastní videokonferencí setkání prezidentů Visegrádské skupiny, které se uskuteční v Budapešti.

Nahrávám video

46 nocí v nemocnici

Zemana zdravotníci převezli do ÚVN 10. října s potížemi způsobenými nespecifikovaným onemocněním. Chirurg Pavel Pafko, který je členem prezidentova lékařského konzilia, dříve serveru iROZHLAS.cz řekl, že Zeman má chronické jaterní onemocnění, a naznačil, že jde o cirhózu.

Původně byl prezident hospitalizován na oddělení intenzivní péče, později jej lékaři přemístili na rehabilitační oddělení a následně na lůžko dlouhodobé péče, z něhož již přijímal hosty – zejména premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO) a kandidáta na jeho nástupce Petra Fialu. Předsedou nové vlády by ho měl jmenovat 26. listopadu v Lánech. Českého prezidenta navštívila i hlava slovenského státu Zuzana Čaputová, která do Prahy přicestovala den před státním svátkem 17. listopadu.

Již v době, kdy byl na klinice anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, navštívil Zemana tehdejší předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO). Po jeho návštěvě však nemocnice oznámila, že přišel bez vědomí ošetřujících lékařů, a požádala policii, aby další podobné návštěvy na kliniku nepouštěla.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Severní polokouli čeká zatmění Slunce, v Česku budou pozorovací podmínky skvělé

Severní polokouli čeká zatmění Slunce. Úplné zatmění bude v úterý večer viditelné z části Španělska, Portugalska, Islandu, Grónska a Ruska. Na dalších místech polokoule, včetně velké části Evropy, severu Spojených států, Kanady či severozápadní Afriky, bude možné pozorovat částečné zatmění. Výrazné částečné zatmění bude vidět i v Česku, kde budou pro pozorování skvělé podmínky. Platí i to pro roje Perseid.
11:11Aktualizovánopřed 6 mminutami

Miliardový investiční podvod míří před soud, státní zástupce obžaloval tři lidi

Státní zástupce obžaloval tři lidi z podvodu, porušení pravidel hospodářské soutěže a neoprávněného podnikání v souvislosti s údajným investičním podvodem prostřednictvím společnosti Cryfin. V tiskové zprávě zaslané České televizi to ve středu uvedl žalobce Tomáš Černý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Obvinění podle vyšetřovatelů způsobili 584 investorům škodu 1,1 miliardy korun. Obviněným hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
11:22Aktualizovánopřed 49 mminutami

Justice porušila práva Jiřikovského z bitcoinové kauzy, rozhodl Ústavní soud

Krajský soud v Brně při prodlužování vazby porušil práva Tomáše Jiřikovského z bitcoinové kauzy, konstatoval Ústavní soud (ÚS). Krajský soud chyboval, když obhajobě neumožnil reakci na vyjádření žalobců. Jeho usnesení proto ústavní soudci zrušili, předešlé vazební rozhodnutí Městského soudu v Brně ale zůstalo v platnosti. Na svobodu se tak Jiřikovský zatím nedostane.
10:39Aktualizovánopřed 58 mminutami

USA obvinily čtyři členy mexického kartelu z pokusu o nákup zbraní a nábojů v Česku

Americké úřady v úterý obvinily čtyři členy mexického Kartelu Jalisco nová generace (CJNG) z pokusu o nákup zbraní a střeliva v Česku. Hrozí jim doživotí, uvedli podle agentury AFP představitelé amerického ministerstva spravedlnosti. Čtveřice mužů byla v Česku zadržena 11. června, přičemž dva už byli vydáni do USA a u dalších dvou se o vydání jedná. Potvrdil to ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO).
02:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Motýli se kvůli změně klimatu i intenzivnímu zemědělství přesouvají

Na lidmi způsobené klimatické změny reagují i motýli, v přírodě se přesouvají do jiných lokalit. Vadí jim vysoké teploty, sucho nebo třeba časný nástup oteplování po zimě. Vyplývá to z mezinárodní studie, na níž se podíleli i čeští experti. Analyzovali 1758 druhů motýlů ve 105 zemích. Zjistili, že osmdesát procent přesunů motýlů souvisí právě s klimatickými změnami.
před 5 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů probrali nízké hladiny toků

Jeden z nejnižších přítoků v historii a hladina přibližně patnáct metrů pod maximem – taková je současná situace na Orlické přehradě. Pokud bude voda klesat dál, bude muset povodí vypouštění z Orlíka zastavit. Hlavní příčinou jsou nízké srážky v posledních měsících, vysvětlil hydrolog a radní pro životní prostředí Prahy 4 Tomáš Hrdinka (ANO). Pro nasycení povodí by dle něj byly potřeba regionální deště s mírnou intenzitou po několik dnů. Na kritickou hranici vodojemů se dostala třeba obec Sebranice. I kvůli nedostatku sněhu, připojila starostka Eva Škrabalová (za KDU-ČSL). Viceprezident Evropské federace obnovitelných zdrojů energie Martin Bursík (LES) upozornil, že o situaci se vědělo, ale nepředcházelo se jí. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 6 hhodinami

Bývalý duchovní Juriga skončil ve vazbě. Policie ho viní ze znásilnění i vydírání, píší Seznam Zprávy

Policie minulý týden zahájila trestní stíhání bývalého duchovního a hodnostáře arcibiskupství Antonína Jurigy. Viní ho ze zločinu znásilnění, týrání, vydírání a nebezpečného vyhrožování, napsaly Seznam Zprávy. Soud muže poslal do vazby. Juriga proti rozhodnutí podal stížnost, uvedl server.
před 6 hhodinami

VideoJesse Owens, který ponížil Hitlera, před 90 lety závodil také v Praze

V roce 1936 americký atlet černé barvy pleti Jesse Owens získal na olympijských hrách v Berlíně, které byly pořádány německými nacisty, čtyři zlaté medaile. Owensova vítězství byla v ostrém kontrastu s tehdejší nacistickou propagandou, podle které měl být jen „méněcenným černochem“. Ponížil tak Adolfa Hitlera. Jen dva dny po úspěchu na olympiádě závodil Owens na pražské Letné. „Slavia tady hrála fotbal a tím, že přivedli takového šampiona, tak trochu doufali, že by tady mohl skočit velký výkon a možná světový rekord. Takže doskočiště o dva metry prodlužovali,“ připomněl sportovní publicista Luboš Brabec. Do Prahy tehdy Owens přiletěl pouhou hodinu a půl před startem závodu. Kvůli jeho únavě rekordy nakonec nepadly, i tak ale tuzemskou špičku porazil. Noviny opěvovaly jeho rychlost.
před 6 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.