Zeman jmenuje Fialu 26. listopadu. Chce „vetovat“ jednoho kandidáta na ministra

Miloš Zeman v Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN) přijal předsedu ODS a kandidáta na premiéra Petra Fialu. Ten prezidentovi předložil seznam kandidátů na ministerské posty. Zároveň mu oznámil, že kabinet je připraven okamžitě převzít moc. Zeman by Fialu chtěl jmenovat 26. listopadu v Lánech a pak se sejít se všemi kandidáty na ministry. K jednomu z nich má výhrady a prohlásil, že k němu vztáhne své „veto“, osobně ho nezná. Věří, že nemocnici opustí v příštích dnech.

Video Studio ČT24
video

Brífink kandidáta na premiéra Petra Fialy po setkání s prezidentem Milošem Zemanem

Zdroj: ČT24

Fiala po jednání s prezidentem oficiálně potvrdil kandidáty na členy budoucí vlády. Ta bude mít čtyři místopředsedy.

Prvním místopředsedou a ministrem vnitra má být Vít Rakušan (STAN), vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministerstvo pro místní rozvoj by měl vést vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), zdravotnictví vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09).

Po jmenování Fialy premiérem se chce Zeman zhruba v horizontu deseti dnů setkat se všemi kandidáty na ministry, poté by mohla být jmenována vláda jako celek. Výhradu má podle Fialy prezident k jednomu kandidátovi, jeho jméno ale budoucí premiér nechtěl říct. Šéf ODS není připraven uvažovat o náhradníkovi, seznam členů vlády je podle něj kvalitní.

Reakce politiků

Podle budoucího vicepremiéra Rakušana (STAN) se nová vláda díky jmenování v horizontu asi tří týdnů dokáže před Vánoci zabývat opatřeními proti covidu nebo změnami rozpočtu na příští rok. „Máme ambici mít do nějakých šesti až sedmi týdnů po nástupu novou verzi rozpočtu,“ uvedl Rakušan. Kdyby byla vláda jmenována dříve, byl by ale šťastnější, respektuje však právo prezidenta na setkání s jednotlivými kandidáty na ministry.

Pravděpodobný vicepremiér Bartoš pak zmiňuje otázky cen energií nebo inflace, se kterými se nová vláda bude muset vypořádat. „Mezidobí se pokusíme překlenout prací a řešit problémy, kterým republika čelí,“ řekl Bartoš k tomu, že vláda může být jmenována zhruba za tři týdny.

Michal Šalomoun, který by měl v nové vládě mít na starosti legislativu a nominovali ho Piráti, by podle Bartoše mohl pomoci ke snížení byrokracie nebo zabránit tomu, aby na jednání vlády přicházely nehotové návrhy zákonů.

„Kdyby byl pan prezident v plné kondici, tak by se dal maraton setkání s kandidáty na ministry stihnout během dvou až tří dnů,“ říká budoucí vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). Že bude mít prezident výhrady k některému ministrovi, se podle něj dalo čekat, věří, že nakonec budou všichni jmenováni.

„Představu o resortu práce a sociálních věcí a jeho problémech mám dobrou,“ deklaruje Jurečka, který se na něj nejspíš přesune po zkušenosti se zemědělstvím. Sociální tématice se dle svých slov v minulosti věnoval a má již vybrané politické náměstky na ministerstvo.

„Bylo by dobré, aby konkrétní vláda co nejrychleji převzala zodpovědnost,“ míní předseda SPD Tomio Okamura. Občané podle něj očekávají, že nová vláda bude řešit problémy se zdražováním energií nebo inflací jako takovou.

Propuštění z nemocnice

Sám prezident Zeman pak ve středu odpoledne v rozhovoru pro televizi Nova řekl, že opustí nemocnici do několika dní. Na zámku v Lánech by následně přijímal jednotlivé kandidáty na ministry. Podle mluvčí ÚVN Jitky Zinke termín ještě nebyl stanoven, záležet bude na zdravotním stavu hlavy státu.

Zeman 5. listopadu v rozhovoru pro Frekvenci 1 řekl, že se jmenováním Fialy premiérem nebude problém. Nesdělil ale, zda jmenuje vládu v navrhovaném složení. Ujistil však, že udělá vše pro to, aby vznikla co nejrychleji.

Vykonáváním funkce prezident v souladu s ústavou minulý čtvrtek prozatímně pověřil vládu Andreje Babiše (ANO), která předtím schválila svou demisi.

Zeman se v ÚVN léčí od 10. října, v pondělí byl převezen na oddělení dlouhodobé péče. Důvodem je především to, aby mohl přijímat návštěvy. V pondělí přijal Babiše, v úterý se setkal se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.