Starosta Novotný půjde před soud ještě v další kauze, tentokrát kvůli nebezpečnému pronásledování

Státní zástupce obžaloval starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného (ODS) kvůli dehonestačním příspěvkům na sociální síti Twitter. Na dotaz ČT to uvedl mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Podle informací České televize obžaloba Novotného viní z nebezpečného pronásledování podnikatele Marka Víta.

Pavel Novotný
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Obvodní soud pro Prahu 5 se tak kromě výroků starosty Novotného na adresu bývalého policejního exprezidenta Stanislava Novotného bude zabývat také tímto případem. Pavel Novotný už byl přitom v souvislosti s Vítem jednou pravomocně odsouzen. Za vyhrožování smrtí podnikateli mu soud uložil pokutu téměř 67 tisíc korun.

„K Obvodnímu soudu pro Prahu 5 byla podána obžaloba na jednu fyzickou osobu pro jednání kvalifikované jako přečin nebezpečného pronásledování, kterého se měla obviněná osoba ve stručnosti dopustit tím, že zejména prostřednictvím prostředků elektronických komunikací opakovaně a vytrvale nepřímo působila na poškozeného, tohoto verbálně napadala, dehonestačně se k němu vyjadřovala formou příspěvků na sociální síti, zveřejňovala informace o jeho soukromém životě, sdílela fotografie osoby poškozeného a další fotografie, tyto doplňovala například posměšnými komentáři,“ uvedl Cimbala.

Podle obžaloby měl Pavel Novotný projevovat dlouhodobě škodlivý a negativní zájem o podnikatele Marka Víta, a to především ve svých příspěvcích na sociální síti Twitter. „Takové jednání poškozeného omezovalo v jeho obvyklém způsobu života a bylo způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o život a zdraví,“ upřesnil Cimbala.

Jeden rok vězení 

Za to Novotnému v případě odsouzení hrozí až jeden rok vězení. Jedná se už o druhou obžalobu v krátké době, která na starostu Řeporyjí směřuje. Česká televize ve středu informovala o obžalobě týkající se Novotného výroků na adresu bývalého policejního prezidenta Stanislava Novotného.

Starosta o svém jmenovci řekl, že mu vadí, jakým způsobem zradil Českou republiku, a že by vlastizrádci měli viset. Tím se měl Novotný podle státního zástupce dopustit výtržnictví a podněcování k trestnému činu.

Obvodní soud pro Prahu 5 mu za to koncem února udělil peněžitý trest sto tisíc korun. Novotný ale trestní příkaz odmítl a podal proti němu odpor. Trestní příkaz se tak ruší, a v polovině dubna začne hlavní líčení.

Soud už Novotného jednou odsoudil za vyhrožování smrtí

Pavel Novotný už byl přitom před soudy kvůli trestným činům několikrát. Dokonce to není poprvé, kdy se Novotný objeví před soudem v souvislosti s podnikatelem Markem Vítem. Loni v únoru ho za vyhrožování smrtí podnikateli pravomocně odsoudil Městský soud v Praze a uložil mu peněžitý trest téměř 67 tisíc korun. Starostovo dovolání odmítl loni v červenci Nejvyšší soud.

Novotný Víta označuje dlouhodobě za podvodníka. Podal na něj desítky trestních oznámení, ale bezvýsledně. Když v říjnu 2016 zmizel svědek, který byl s Novotným v kontaktu a z Víta měl strach, poslal Novotný pražské policii neobvyklý e-mail, ve kterém napsal, že se rozhodl Víta zavraždit.

Řeporyjský starosta tvrdí, že Víta nikdy zabít ani zranit nechtěl. Neobvyklým krokem chtěl údajně policisty trochu rozhýbat a vynutit si jejich pozornost.

Obvodní soud pro Prahu 5 se v minulosti zabýval také Novotného výroky na adresu komunistického poslance Zdeňka Ondráčka. V roce 2019 Novotný na Twitter napsal, že by si přál, aby Ondráček za návštěvu samozvané Doněcké lidové republiky visel. Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na okupované území zmínil, že se to „blíží vlastizradě“.

Podle Obvodního soudu pro Prahu 5, který se případem zabýval loni v srpnu, starosta trestný čin nespáchal. Podle rozsudku se mohl dopustit přestupku. Soud tak případ předal k posouzení pražskému magistrátu. Rozhodnutí soudu potvrdil pravomocně také Městský soud v Praze, který zamítl stížnost státního zástupce.