Nový volební zákon zachová 14 volebních krajů, shodli se Vystrčil a Vondráček

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Řeklo to vedení obou komor ústy svých předsedů Miloše Vystrčila (ODS) a Radka Vondráčka (ANO).

Miloš Vystrčil a Radek Vondráček
Zdroj: ČTK Autor: Roman Vondrouš

Poslanecká sněmovna by podle svého předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Poslanecké sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Video Studio ČT24
video

Miloš Vystrčil a Radek Vondráček o novele volebního zákona

Novela je nutná kvůli rozhodnutí Ústavního soudu, který část volebního zákona zrušil. Zákonodárci musejí v zákoně zejména nahradit způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty. Obě komory se musejí na podobě úprav shodnout včas tak, aby bylo možné v plném rozsahu realizovat říjnové volby do Poslanecké sněmovny.

Novela by podle předsedů parlamentních komor měla obsahovat jen nutné úpravy. Senátní komise pro krajany chce, aby novela zavedla také korespondenční formu hlasování pro Čechy žijící v zahraničí, což zřejmě nebude akceptováno. Senát má odpoledne projednat vlastní volební novelu, která bude podle Vystrčila sloužit pravděpodobně jako záloha pro případ, že by se jednání v Poslanecké sněmovně zadrhlo.