Křeček jako kandidát na ombudsmana není šťastná volba, domnívá se Šabatová

Možnou kandidaturu jedenaosmdesátiletého Stanislava Křečka na ombudsmana nepovažuje končící veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová za šťastnou. Další dva kandidáty, tedy vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse, má oba za stejně vhodné adepty. Šabatová to uvedla ve středu. Její mandát vyprší za měsíc.

Anna Šabatová
Zdroj: ČTK Autor: Václav Šálek

„Letos nastala neobvyklá situace, že kandidatura jedné kandidátky byla stažena, ale zbylé dva uchazeče považuji za možné kandidáty, nemám informace o tom, že by byli spojeni s nějakou politickou stranou, nebo bylo v jejich minulosti něco, co by je pro výkon funkce diskvalifikovalo,“ uvedla Šabatová.

Kandidaturu Stanislava Křečka, který se o funkci ucházel už v roce 2014, navrhne prezident Miloš Zeman. V úterý to po schůzce se Zemanem řekl předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). „Nepovažuji to za šťastnou volbu,“ řekla pouze Šabatová. Uvedla, že víc se ke Křečkově kandidatuře vyjadřovat nebude.

Šabatová se s Křečkem v minulosti opakovaně neshodla

Stanislav Křeček byl do loňského roku jejím zástupcem a opakovaně se neshodli. Opačný názor vyjádřil například v roce 2014 ve sledované kauze studentky, které škola nepovolila nosit hidžáb.

Zatímco podle Šabatové škola dívku nepřímo diskriminovala, protože šátek je projevem náboženství, podle Křečka měla škola právo určit, jak mají žáci při výuce vypadat.

Benešová: Kancelář ombudsmana by se měla vrátit do časů Motejla

Podle ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) by se kancelář ombudsmana měla vrátit do časů prvního veřejného ochránce práv Otakara Motejla, což by znamenalo zejména zeštíhlení úřadu.

Jako vhodného adepta na místo po Šabatové zmínila Pavla Varvařovského, bývalého ombudsmana, který však mezi navrženými není a z funkce v roce 2013 odešel z vlastního rozhodnutí před dovršením funkčního období.

„Ani pan doktor Křeček by nebyl špatný kandidát, protože tu práci už dělal, měl rozumné návrhy, myslím, že to zeštíhlení by zvládl,“ řekla ve středu Benešová.

Senát i prezident mohou nominovat na ombudsmana po dvou kandidátech. Zeman zatím navrhl pouze poslankyni ANO a bývalou ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou. Nominaci odmítla poté, co vyšlo najevo, že za minulého režimu spolupracovala na odborném článku s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem, který se podílel na politických procesech s Miladou Horákovou či Rudolfem Slánským. Válková ale odmítnutí nominace zdůvodnila svým někdejším členstvím v komunistické straně.

Loni v prosinci sdělil prezident v dopise poslancům, že druhý člověk, kterého chtěl navrhnout, kandidaturu odmítl.

Senát na funkci veřejného ochránce práv navrhl vládního zmocněnce u Evropského soudu pro lidská práva Víta Alexandera Schorma a advokáta Jana Matyse. Podle úterního vyjádření Jaroslava Kubery jejich kandidatura trvá.

Babiš: Navrhnout Křečka je právem prezidenta

Poslanci vládní ČSSD teprve budou jednat o tom, jakého z kandidátů na veřejného ochránce práv podpoří. Definitivně se rozhodnou po schůzce s nimi, která se pravděpodobně uskuteční. Informoval o tom předseda sociálních demokratů Jan Hamáček. 

Nominaci Křečka Hamáček respektuje. „Bude to jeden z kandidátů, o kterém bude Poslanecká sněmovna hlasovat,“ uvedl. Premiér Babiš se omezil na konstatování, že navrhnout Křečka je právem prezidenta.

Sněmovna by se k výběru nového veřejného ochránce práv mohla dostat zhruba za měsíc.