Květnové deště zmírnily sucho, škody na polích ale spravily jen částečně

Květnové srážky, které byly na mnoha místech republiky intenzivní, částečně srovnaly negativní vodní bilanci z března a dubna, škody na polích už ale mnohde napravit nemohly. Sucho zmizelo v téměř celé republice především v povrchové vrstvě půdy do 40 centimetrů, v hlubší vrstvě je situace na mnoha místech republiky stále špatná.

Déšť už nestihl zachránit ozimý ječmen, pšenici a poškodil i řepku. Trvalé travní porosty začaly růst později a jsou řidší, což znamená problém se zajištěním krmiva pro zvířata, vyplývá z aktuálních informací na portálu InterSucho.

Hlášení zpravodajů je vztažené k 19. květnu, avšak platné i po deštích tohoto týdne, protože co sucho zničilo, už současné deště nespraví. Mohou však lokálně dosytit hlubší půdní horizont a vytvořit větší zásobu pro další suché období. Pesimistické odhady výnosů zaznívají aktuálně především z Čech. „A to jak východních zasažených výrazným loňským suchem, tak středních a severozápadních.

Intenzita sucha k 19. květnu 2019
Zdroj: Intersucho
Intenzita sucha na konci dubna 2019
Zdroj: Intersucho

Okresy Louny a Most očekávají místně až extrémní dopady sucha. Těžké poškození očekává deset okresů v Čechách,“ uvedli tvůrci portálu. Extrémní poškození je ztráta výnosů nad 40 procent, těžké poškození mezi 30 a 40 procenty. Se ztrátami vyššími než deset procent počítá většina respondentů portálu jak z Čech, tak z Moravy.

Aktuální situaci hlásí tvůrcům portálu 367 zemědělců ze 67 okresů. Podle krátkých zpráv zemědělců voda už neměla vliv na nízký počet odnoží u pšenice. „Pšenice dobojovala, shodila odnože, kláseček je poloviční,“ napsal sedlák z okresu Brno-venkov. Jeho kolega zase uvedl, že pšenice a ječmen vytvořily parazitické odnože po deštích, což bude mít negativní dopad na kvalitu. Mák se potýká s přemnoženými škůdci, kterým svědčilo dubnové sucho a teplo.

Travní porosty jsou podle zemědělců velmi řídké a mnohem více se daří plevelům. Nedaří se ani kukuřici, na kterou je naopak zima. Na postiženém Lounskou hlásí zemědělci nízkou a málo větvenou řepku, navíc hlásí nižší srážky než v jiných částech republiky.

Pozitivnější jsou zemědělci z Vysočiny, jižních Čech, Plzeňska či českomoravského pomezí, tedy okresů Svitavy či Ústí nad Orlicí.