Českem projel vojenský konvoj NATO

Konvoj Američanů a Britů projel Českem, přes Náchod zamířil do Polska

Konvoj americké a britské armády opustil v neděli na hraničním přechodu v Náchodě Českou republiku. Konvoj měl sedm částí, poslední skupina vjela do Polska 6 minut po 15. hodině.

 

Konvoj americké a britské armády čítal celkem 125 vozidel a 550 lidí. Jádro konvoje tvořili američtí dragouni z 2. jízdního pluku (2. Cavalry Regiment), jeho součástí byla i padesátka Britů a také Rumuni. Spojenečtí vojáci s sebou vezli desítky obrněnců Stryker, pancéřované i nepancéřované vozy Hummer nebo britské Šakaly. 

Jednotlivé části konvoje projížděly Českem od sobotu v půlhodinových až hodinových rozestupech.

Video Události
video

Události: Ukazujeme schopnost jednotek NATO pohybovat se po Evropě, řekl důstojník

„Projela tudy britská vozidla Kojot  a Šakal, ty jsme viděli v Česku vůbec poprvé. Jsou to lehká průzkumná vozidla nasazená v Afghánistánu nebo Iráku. Vezou jen výzbroj a posádku, vojáky nekryje žádný pancíř. To byla velká lahůdka,“ pochvaloval si znalec vojenské techniky Jiří Bednář.

Kromě toho podle něj za vidění stálo i velitelské vozidlo Hummer, které se na předváděcích akcích neobjevuje. Součástí konvoje byly i sanitní a minometné vozy. 

Video Studio ČT24
video

Češi mohli poprvé vidět vozidla Šakal, pochvaluje si expert

Američtí a britští vojáci se přesouvají z Německa do Polska k hranici s Běloruskem, kde by měli působit v rámci snahy NATO o posílení svých východních členů. Působit budou v polském polygonu Orzysz.

„Chceme ukázat, že síly NATO se dokáží přesunout, kam je to potřeba,“ vysvětlil britský důstojník  Noel Claydon-Swales. Na dohled ruské Kaliningradské oblasti zůstanou tito vojáci půl roku. Další jednotky mezitím dorazily do Estonska.

V příštím roce čeká podobný přesun zřejmě i českou armádu. V rámci aliančního závazku by mohla posílit obranu Litvy a Estonska.

Noc na neděli vojáci strávili v kasárnách ve Staré Boleslavi u Prahy, odkud zamířili po dálnici D10 směrem k dálnici D11 na Hradec Králové. Poté pokračovali na Jaroměř a Náchod, kde Česko opustili.

Na vojáky a jejich techniku podobně jako při minulých přejezdech čekaly hloučky lidí na mostech a podél cest, desítky lidí je vítaly také před areálem boleslavských kasáren, kde vojáci nocovali. Například v Jaroměři vojáky pozdravili příznivci Američanů se dvěma historickými vojenskými džípy. V Náchodě a na samotném hraničním přechodu se na konvoj přišly podívat stovky lidí.

„Přijeli jsme se pochlubit tím, v čem jezdíme my. Aby viděli stroje svých praděděčků a dědečků,“ komentoval příjezd historické techniky na setkání s konvojem člen Klubu vojenské historie Milan Vinš.

Cesta konvoje se podle armády obešla bez incidentů a mimořádných situací. „Během přesunu jsme nezaznamenali žádné nestandardní situace,“ řekl mluvčí generálního štábu Jan Šulc. Přejezd konvoje přes náchodský hraniční přechod také nezpůsobil výraznější zdržení dopravy. Řidiči ostatních vozů čekali jen několik minut, žádné velké kolony se netvořily.

Českem za poslední dva roky projely tři podobné konvoje. Pozornost vyvolal především první z nich. I když se proti němu ozvala spousta hlasů odpůrců NATO, americké vojáky nakonec během cesty i na jednotlivých zastávkách vítaly tisíce lidí.