Jsem šokovaná, řekla Čaputová k atentátu na slovenského premiéra

2 minuty
Vyjádření slovenské prezidentky Čaputové k útoku na premiéra Roberta Fica
Zdroj: ČT24

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vystoupila na mimořádné tiskové konferenci po postřelení premiéra Roberta Fica. Útok odsoudila a označila za „hrozný a zákeřný“. Premiérovi popřála co nejrychlejší zotavení, varovala však také před pronášením rychlých soudů a apelovala na zastavení nenávistné rétoriky. Zvolený prezident Peter Pellegrini, který se úřadu ujme v červnu, uvedl, že „je zděšen“. Za útokem podle něj může být nenávist k jinému politickému názoru.

„Jsem šokovaná, všichni jsme šokovaní z hrozného a zákeřného útoku,“ uvedla Čaputová na úvod krátkého brífinku. „Stalo se něco, čehož vážnost si zřejmě ještě nedokážeme uvědomit nebo to nedokážeme obsáhnout.“

Fyzický útok na premiéra je podle ní „především útokem na člověka“, ale také útokem na demokracii. „Jakékoliv násilí je neakceptovatelné,“ dodala. Nenávistná rétorika ve slovenské společnosti podle ní vede k nenávistným činům. „Prosím vás, zastavme to,“ apelovala.

Požádala též, aby se lidé zdrželi předčasně vynášených soudů. „Policie zadržela pachatele. Když to bude možné, určitě přinese víc informací,“ uvedla. Nejdůležitější podle ní v tuto chvíli je, aby se Robert Fico co nejdříve zotavil.

Prezidentka už v dřívějším vyjádření útok odsoudila, označila jej za brutální a bezohledný a Ficovi popřála rychlé zotavení.

  • Čtvrtek 16. května 2024
  • 05:35

    Redaktor ČT Šimon Švub po čtvrteční páté hodině ráno uvedl, že nové informace o zdravotním stavu slovenského premiéra Roberta Fica stále nejsou. Není zatím avizovaný ani komentář lékařů.

  • Čtvrtek 16. května 2024
    Středa 15. května 2024
  • 23:25

    Operace postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica dopadla dobře, řekl serveru BBC slovenský vicepremiér a ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Podle něj není premiér v ohrožení života.

  • 23:05

    Slovenský premiér Robert Fico je po operaci a při vědomí, napsal Denník N s odkazem na zdroje. Podle serveru Aktuality.sk je jeho stav stabilizovaný.

Jiné politické názory se podle Pellegriniho nesmí vyjadřovat se zbraní v ruce

K atentátu na Fica se vyjádřil i Peter Pellegrini, který Čaputovou vystřídá v prezidentském úřadu v polovině června. „Jsem zděšen, k čemu může vést nenávist k jinému politickému názoru. Nemusíme se vším souhlasit, ale existuje mnoho způsobů, jak demokraticky a legálně vyjádřit svůj nesouhlas,“ reagoval.

„Pokud budeme jiné politické názory vyjadřovat se zbraní v ruce na náměstích, a ne ve volebních místnostech, ohrožujeme vše, co jsme společně za 31 let slovenské suverenity vybudovali,“ dodal.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev po ruských úderech hlásí nejméně 19 zraněných

Ukrajinské hlavní město Kyjev hlásí po ruských úderech nejméně devatenáct zraněných, jedenáct z nich skončilo v nemocnici. Letecký útok zasáhl šest městských částí. Rusko v noci na sobotu zaútočilo na Ukrajinu s pomocí téměř 500 dronů a 40 raket, přičemž cílilo na energetickou a civilní infrastrukturu, uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 2 mminutami

Zemřel kytarista a klávesista skupiny The Cure Perry Bamonte

Britská alternativní hudební skupina The Cure v pátek oznámila, že zemřel její kytarista a klávesista Perry Bamonte. Hudebník byl členem kapely od roku 1990. Po krátké nemoci zemřel během vánočních svátků ve věku 65 let.
před 27 mminutami

Ekonomická situace v Sýrii se zlepšuje s návratem uprchlíků

Ekonomika Sýrie v roce 2025 poprvé po letech znovu rostla. Přispěl k tomu návrat uprchlíků do zdevastovaných měst a bude tomu pomáhat i pracovní nasazení žen. Damašek začne mimo to 1. ledna měnit staré bankovky za nové, oznámila tamní centrální banka. Stažením oběživa z doby Bašára Asada chce podpořit hodnotu měny.
před 2 hhodinami

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 4 hhodinami

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...