V úspěšném západoněmeckém okrese boduje krajní pravice

Nahrávám video

V žebříčku německých regionů vypadá okres Tuttlingen v Bádensku-Württembersku jako vzor hodný následování. Má výkonné hospodářství, na vysoké úrovni je tam třeba také ochrana životního prostředí a podle odborníků jde o inovativní a perspektivní místo pro život. Přesto právě tam začala ve volbách rekordně bodovat krajní pravice. V západní části země je to neobvyklá kombinace a zdroj obav mainstreamových partají.

Na nedostatek zaměstnanců si v místní továrně Adalbert Haas nestěžují, což je v dnešním Německu překvapivé sdělení. „Tato kombinace mentality, pracovní morálky a úrovně vzdělání se ve světě jen tak nenajde,“ komentuje to jednatelka firmy Marie-Sophie Maier-Wemberová.

Precizní stroje Haas umí vyrobit žádané kyčelní náhrady i součástky aut a letadel. Spokojení tu ale zcela nejsou. „Nejistota pramení podle mě z politiky. Z nerozhodnosti, z odkládání rozhodnutí. To je něco, co si podnik nemůže dovolit,“ uvedla Maier-Wemberová.

Větší zastání od spolkové vlády by si přáli v otázce amerických cel i budoucnosti německého autoprůmyslu.

Obavy z migrace a kriminality

Vývoj posledních let vnímá kriticky osmadvacetiletý Kevin Schwab. Jeho rodiče přišli ze Sovětského svazu, on se v okresu narodil. „Horší se samozřejmě ekonomická situace a podle mého názoru i situace v domácí politice. Německo se tím stalo známé. I v Americe se píše o (zdejších) útocích nožem,“ říká finanční poradce z města Trossingen.

Podle policie kriminalita v regionu neroste, Schwab je ale přesvědčen, že kvůli ní lidé volí krajní pravici.

Zdejší kandidát za AfD dosáhl v únorových parlamentních volbách vůbec nejvyššího podílu přímých hlasů v celém západním Německu.

„U mě ve volebním obvodu zatím panuje jakýsi idylický svět. Lidé přesto pociťují velké změny. Matkou všech problémů je migrace, nekonečná, nekontrolovaná migrace z celého světa do Německa,“ míní poslanec spolkového parlamentu za Tuttlingen Joachim Bloch (AfD).

Bádensko-Württembersko i okres Tuttlingen mají nadprůměrný podíl cizinců či lidí s migračním pozadím. Region je podle expertů do značné míry konzervativní, což může být jedním z faktorů, proč tamní voliče oslovují tato témata. „Migrace s sebou přináší změnu, nějakou míru nejistoty,“ dodala zpravodajka ČT v Německu Helena Truchlá.

Obecná nejistota

O nejistotě pramenící z vývoje obecně, ne nutně na lokální úrovni, mluví vládnoucí křesťanští demokraté. A to nejen v migraci, kterou také považují za nezvládnutou, ale i co se týče kondice německého průmyslu.

„Statistika a subjektivní pocity se značně rozcházejí. Lidé nejsou přímo dotčeni, ale vnímají hlasy z celé země, nebo dokonce celé Evropy. A to pak vede k obavám,“ podotkl policejní komisař v důchodu a předseda CDU v Trossingenu Jürgen Vosseler.

Žebříček hodnocení německých regionů mimo jiné varuje: nejistotě čelí velký počet obcí právě na západě země.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
14:01Aktualizovánopřed 14 mminutami

Trump pohrozil stoprocentním clem zemím, které zavedou daň z digitálních služeb

Americký prezident Donald Trump v pátek pohrozil, že uvalí stoprocentní clo na veškeré zboží ze zemí, které zavedou daň z digitálních služeb na firmy ze Spojených států. Nové clo by nahradilo veškeré obchodní smlouvy s USA, napsal Trump v příspěvku na své sociální síti Truth Social. Upozornil, že o zavedení daně jedná řada evropských zemí. Opatření namířená proti členským státům EU, o kterých Trump hovoří, mluvčí Evropské komise Olof Gill považuje za jednostranná a neodůvodněná.
19:10Aktualizovánopřed 22 mminutami

Zástupci USA, Izraele a Libanonu podepsali rámcovou dohodu pro mír

Zástupci Izraele, Libanonu a Spojených států podepsali v pátek večer ve Washingtonu rámcovou dohodu. Oznámilo to americké ministerstvo zahraničí, kde se vedla od úterý jednání mezi izraelskými a libanonskými diplomaty. Americký ministr zahraničí Marco Rubio uvedl, že dohoda zavádí rámec pro trvalý mír a bezpečnost. Podle médií počítá s částečným odchodem izraelské armády z jihu Libanonu. Boje v oblasti trvají od března, ačkoliv byla uzavřena příměří.
před 39 mminutami

Venezuela po zemětřesení hlásí téměř tisíc obětí, přes 50 tisíc lidí se pohřešuje

Počet potvrzených obětí dvojice středečních zemětřesení ve Venezuele stoupl na 920, oznámil podle Reuters předseda parlamentu Jorge Rodríguez. Informoval také o 3360 zraněných, zatímco tamní ministr zdravotnictví Carlos Alvarado už dříve hovořil o nejméně 4300 zraněných. Mezi oběťmi jsou i cizinci. Zástupce generálního tajemníka OSN Tom Fletcher řekl, že v zemi se pohřešuje na padesát tisíc lidí. Pomoc přislíbila řada států včetně Česka. Tuzemský specializovaný tým odletí do Venezuely v sobotu dopoledne.
04:25Aktualizovánopřed 1 hhodinou

AfD je démonizována a čelí diskriminaci, prohlásili Klaus a Okamura na konferenci

Bývalý český prezident Václav Klaus a předseda české Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) v pátek vystoupili na konferenci, kterou v německém Spolkovém sněmu uspořádala strana Alternativa pro Německo (AfD). Klaus odsoudil „démonizaci“ strany, kterou loni německá civilní tajná služba označila za prokazatelně pravicově extremistickou. Podle Okamury čelí AfD v Německu diskriminaci. Popřál jí, aby konečně vyhrála volby a usedla v německé vládě.
před 2 hhodinami

Krym vyhlásil nouzový režim

Okupační správa Ruskem nelegálně anektovaného Krymu a Sevastopolu vyhlásila nouzový režim, který má pomoci řešit otázky „ekonomického charakteru“. Krym po útocích ukrajinských dronů zažívá palivovou krizi, kterou v posledních dnech prohloubily výpadky v dodávkách proudu. Ukrajinské drony útočily na Krym i v noci na pátek, kromě něj cílily i na chemický závod v ruské Tulské oblasti či Moskvu. Ruské útoky zabily ženy v Izjumu a v Záporoží zranily nejméně patnáct lidí. Obě země si vyměnily po 160 zajatcích.
08:11Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Do nejvyšší budovy Pekingu patrně narazilo malé letadlo

Do nejvyšší budovy v Pekingu patrně narazilo malé letadlo. S odvoláním na svědky o tom informují tiskové agentury, čínské úřady se k tomu bezprostředně nevyjádřily. Na sociálních sítích se objevily záběry padajících trosek a poškozené fasády mrakodrapu China Zun, známého také jako Citic Tower. Zatím není jasné, zda si nehoda vyžádala mrtvé či zraněné.
před 4 hhodinami

Ukrajina má během několika týdnů začít vyvážet zbraně

Ukrajinský ministr hospodářství Oleksij Sobolev uvedl, že Ukrajina dokončuje model pro otevření vývozu obranných produktů a že spuštění exportu je otázkou několika týdnů. Sobolev to řekl v pořadu Suspilne Studio.
před 7 hhodinami
Načítání...