V Rusku zůstávají tisíce cizinců, kteří loni přijeli „jen“ na mistrovství světa ve fotbale

Z cizinců, kteří přijeli loni v létě do Ruska na šampionát ve fotbale, jich v zemi stále pobývá ještě více než 5 tisíc, a to nelegálně. Oznámilo to ruské ministerstvo vnitra, aniž upřesnilo, odkud pocházejí. K cestě do Ruska tito cizinci využili průkaz fanouška, takže nepotřebovali víza do cestovního pasu.

V Rusku legálně i nelegálně pracují miliony cizinců, převážně z postsovětské Střední Asie a Kavkazu. Průkaz fanouška k cestě do Ruska směli během šampionátu využít i obyvatelé zemí, jejichž reprezentace se mezi dvaatřicet nejlepších týmů závěrečného turnaje neprobojovaly, například Číňané a Američané, kteří podle dostupných údajů využili průkazy fanoušků v největším počtu.

„Během mistrovství světa se speciální fanouškovskou průkazkou přijelo do Ruska 650 tisíc cizích občanů. V zásadě byli dbalí zákonů a včas odjeli. Lidí, kteří tam zůstali a neodjeli, bylo k 31. prosinci loňského roku něco přes 12 tisíc. Společná práce s (tajnou službou) FSB umožnila snížit tento počet na 5500. Podnikáme kroky k jejich odhalení a já doufám, že do konce března budou všichni vyhoštěni,“ řekl podle agentury TASS Andrej Kajuškin z ministerstva vnitra. Pod tajnou službu FSB spadá v Rusku pohraniční policie.

Šampionát se v jedenácti ruských městech hrál od 14. června do 15. července loňského roku. Fanouškům, kteří cestovali do Ruska jako diváci v období od 4. června do 15. července, stačil platný cestovní doklad a personifikovaný průkaz fanouška. Fanoušci bez víza ale měli Rusko opustit nejpozději 25. července.

S vidinou práce a azylu přijížděli i Afričané

Deník Kommersant na svém webu v této souvislosti poznamenal, že průkaz fanouška masově využili také Afričané, kteří doufali, že v Rusku získají práci či politický azyl. Místo toho ale ruské úřady musely zvláštním letem repatriovat do vlasti několik desítek Nigerijců, kteří v Rusku zůstali bez peněz a bez přístřeší.

V Rusku se podle ministerstva vnitra v současnosti nachází téměř deset milionů cizinců, což je asi o půl milionu více než před rokem. Za prací přijíždějí především občané Uzbekistánu, Tádžikistánu a Kyrgyzstánu. Více než polovina z těchto migrantů je v Moskvě a okolí, Petrohradu a Rostovské oblasti.