TÉMA

Fotbal

Češi potřebují k postupu na Euru vyhrát nad Tureckem

České fotbalisty čeká na fotbalovém mistrovství Evropy náročné utkání s tureckým národním týmem. K postupu do osmifinále potřebují Češi vyhrát. Na zápas do Hamburku znovu dorazily tisíce českých fanoušků.
26. 6. 2024|

Až takový ohlas diváků jsem nečekala, řekla fotbalová komentátorka na Euru Svitková

Fotbalistka Kateřina Svitková glosuje a spolukomentuje jako vůbec první žena mistrovství Evropy na ČT Sport. Dlouholetou reprezentantku a čtyřnásobnou nejlepší hráčku roku v její nové roli nejvíce překvapila odezva diváků. Klíčová je pro ni příprava na zápasy, aby komentování mohla vyšperkovat zajímavostmi, popsala v pořadu Události, komentáře.
20. 6. 2024|

Sportovní notičky: Euro i Nagano inspirovaly operu, o tenisáku se tančil balet

Kdo se v Hamburku nedostane na zápasy mistrovství světa, může zajít na fotbal do tamního operního sálu. Hrají Fotbalovou operu inspirovanou nejpopulárnějším sportem na světě. Sport a opera, balet či klasická hudba k sobě nemají tak daleko, jak by se mohlo zdát, dokazují v historii i další hudební kusy o výkonech na hřištích. Dmitrij Šostakovič či Bohuslav Martinů skládali o fotbale a v Národním divadle se zpívalo o Naganu.
19. 6. 2024|

Berbr se proti podmínce odvolá

Okresní soud v Plzni uznal bývalého místopředsedu Fotbalové asociace ČR Romana Berbra a další spoluobžalované v případu fotbalové korupce vinnými. Berbra potrestal podmínkou za zpronevěru peněz, ne za ovlivňování zápasů ani za organizování zločinecké skupiny. Obžalováno bylo 21 lidí a Slavoj Vyšehrad, čtyři obžalovaní už mají pravomocné podmíněné a peněžité tresty. Berbr se proti rozsudku odvolá, svou vinu ve všech bodech obžaloby od počátku rezolutně odmítal.
19. 6. 2024Aktualizováno19. 6. 2024, 12:07|

UEFA na Euru představila novinku – kamery se zaměří na vybrané hráče

S novým Eurem přichází i novinka od UEFA, ta každý den dopředu vybere z každého týmu jednoho hráče, kterého po celý zápas detailně sleduje kamera. Například v utkání mezi Slovenskem a Belgií to byl záložník Ondřej Duda a kapitán belgické reprezentace Kevin De Bruyne. Divákům v tuzemsku novinku zprostředkuje Česká televize na platformě ČT sport Plus. Při zápase české reprezentace proti Portugalsku se kamery zaměří na Patrika Schicka a Cristiana Ronalda.
18. 6. 2024|

Bubnování a hlasité fandění na fotbale ve Studenci může pokračovat, rozhodl soud

Bubnování a hlasité fandění na vesnických fotbalových zápasech ve Studenci na Semilsku může podle rozhodnutí Krajského soudu v Hradci Králové pokračovat. Soud zamítl žalobu u hřiště bydlících sousedů, kteří se domáhali ochrany před nadměrným hlukem z hřiště. Prvoinstanční Okresní soud v Semilech bubnování fanoušků Sportovního klubu Studenec na zápasech nepravomocně zakázal. Žádné ze stran sporu soud nepřiznal náhradu nákladů řízení.
18. 6. 2024|

Fotbalová příručka pro českého fanouška na šampionát v Německu

Po zlaté euforii, o kterou se v květnu postarala česká hokejová reprezentace na domácím mistrovství světa, začíná v pátek další z vrcholů extrémně nabitého sportovního roku – mistrovství Evropy ve fotbale. Do sousedního Německa zamíří tisíce tuzemských příznivců. Následující text shrnuje servisní informace, jak se dostat na stadiony v Lipsku a Hamburku, popisuje hromadnou dopravu (MHD) ve zmíněných městech a možnosti parkování. Věnuje se i nařízením od UEFA, doprovodnému programu v Českém domě nebo vysílání České televize.
12. 6. 2024Aktualizováno15. 6. 2024, 10:41|

Jsme tu i kvůli našim vojákům, říkají ukrajinští fotbalisté k účasti na Euru 2024

Mezi 24 účastníky fotbalového mistrovství Evropy je i tým Ukrajiny. Na turnaji ho budou pohánět nejen sportovní ambice, ale také zodpovědnost za svou zemi, která už přes dva roky strádá válkou.
15. 6. 2024|

Začíná fotbalové Euro. Bezpečnostní složky mají pohotovost

Začíná mistrovství Evropy ve fotbale, v úvodním utkání se od 21 hodin utká v Mnichově domácí Německo se Skotskem. Stadion s kapacitou 66 tisíc lidí byl už od odpoledne v obležení fanoušků. V plné pohotovosti jsou však také bezpečnostní síly.
14. 6. 2024|

Začíná fotbalové Euro. Německo posiluje kontroly hranic

Zahajovacím zápasem mezi fotbalisty domácího Německa a Skotska v pátek začne sedmnácté mistrovství Evropy. Čeští fanoušci, kteří se na zápasy do Německa chystají, by měli počítat se zdržením kvůli přísnějším kontrolám německé policie na hranicích, a to na dálnicích, silnicích i ve vlacích.
14. 6. 2024|

Muž z Pelhřimovska měl prodávat falešné vstupenky, škoda je přes dva miliony

Muž z Pelhřimovska podle kriminalistů prodával vedle falešných vstupenek na hokejové mistrovství světa, které se nedávno konalo v Praze, také vstupenky na mistrovství Evropy ve fotbale, které začíná v pátek v Německu. Podle policie způsobil škodu 2,28 milionu korun, přičemž podvedl tři desítky lidí. Od 15. května je obviněný, k činu se doznal, informovala ve čtvrteční tiskové zprávě mluvčí policie Dana Čírtková.
13. 6. 2024|

„Jde tu hlavně o peníze.“ Fotbaloví experti upozorňují na zahraniční finance v evropských klubech

Evropský fotbal se mění, shodují se experti napříč starým kontinentem. Změna však není k lepšímu, populární sport podle nich ovlivňují „nepřehledné“ finanční toky a skupování klubů hrstkou majitelů. Jednotlivé státy ovšem nechávají vše na volném trhu.
5. 6. 2024Aktualizováno5. 6. 2024, 12:45|

Právní nástroje jsou, ale nevyužívají se, vyplynulo z debaty o omezení „bitkařů“ na fotbale

V českém právu existují nástroje na omezení vstupu problémových fanoušků na stadion, ale nevyužívají se, prohlásil bezpečnostní manažer Fotbalové asociace České republiky Jakub Schoř v pořadu Události, komentáře. Shodli se s ním i člen sněmovního ústavně-právního výboru Karel Haas (ODS) a poslanec Marek Novák (ANO). Debata navazovala na incident ze středečního finále domácího poháru (MOL Cup), kdy na hrací plochu vtrhli někteří diváci.
24. 5. 2024|

FAČR zahájila vlastní vyšetřování násilností po finále MOL Cupu v Plzni

Fotbalová asociace ČR (FAČR) spustila vlastní vyšetřování událostí po středečním finále domácího poháru (MOL Cup) mezi domácí Plzní a pražskou Spartou, kdy na hrací plochu vtrhli fanoušci obou klubů. Vedení FAČR oznámilo, že si od jednotlivých organizačních složek utkání vyžádalo podrobné podklady a se závěry seznámí výkonný výbor. Vedení plzeňského klubu vyjádřilo v prohlášení zaslaném ČTK lítost nad tím, že část fanoušků Viktorie vnikla na hřiště a dopustila se výtržností. Zároveň informovalo, že postupovalo v souladu s doporučeními a pokyny pořadatele, jímž byla FAČR.
23. 5. 2024Aktualizováno23. 5. 2024, 20:28|

Policie vypátrala muže, který padělal vstupenky na hokejový šampionát

Policie vypátrala muže, který podle ní padělal vstupenky na mistrovství světa v hokeji. Čtyřiatřicetiletý muž z Pelhřimovska pěti poškozeným prodal padělky za 600 tisíc korun. Podle detektivů bude podvedených mnohem více. Někteří lidé, kteří mají doma falešné vstupenky, o tom ještě nemusí vědět, protože zápasy, na které si je zakoupili, se budou teprve hrát. Muž je stíhán na svobodě, k trestné činnosti se doznal, získané peníze většinou použil na sázky v sázkové kanceláři.
16. 5. 2024Aktualizováno16. 5. 2024, 12:56|

V Praze se konají tři velké akce, dohlížejí stovky policistů. Je to mimořádná výzva, míní primátor Svoboda

V Praze se v sobotu konají hned tři velké akce – druhý den hokejového mistrovství, fotbalové derby Sparty se Slavií a koncert kapely Rammstein. Všechny události pro metropoli znamenají zvýšený nápor lidí a také preventivní bezpečnostní opatření. Ta jsou posílená v okolí sportovních hal nebo významných dopravních uzlů.
11. 5. 2024Aktualizováno11. 5. 2024, 21:16|

Státní zástupce podal obžalobu v kauze zakázky na dezinfekci fotbalových stadionů

Státní zástupce minulý týden obžaloval šest lidí a čtyři firmy v případu zakázky na dezinfekci fotbalových stadionů. České televizi to řekl dozorující žalobce Jan Scholle. Kauza se týká údajně předražené zakázky na dezinfekci stadionů za téměř deset milionů korun. Obžalobě čelí příbramský fotbalový klub, jeho majitel Jan Starka nebo bývalý místopředseda Fotbalové asociace (FAČR) Roman Berbr. Případ bude řešit Obvodní soud pro Prahu 6.
11. 3. 2024|

Policie obvinila členy agentury kvůli útoku na fanouška při fotbale v Budějovicích

Policie obvinila tři členy bezpečnostní agentury kvůli napadení fanouška hostů při utkání fotbalové ligy mezi Českými Budějovicemi a Jabloncem nad Nisou. Incident se stal loni v dubnu. Kriminalisté stíhané muže obvinili z výtržnictví, informovala policie na svém webu.
8. 2. 2024|

Soud rozdal tresty za manipulaci zakázek Českých drah. Policie případ odhalila díky odposlechům v kauze fotbalové korupce

Někdejší fotbalový funkcionář Roman Rogoz se dohodl se státním zástupcem na dvouleté podmínce za podvod v případu manipulace zakázek Českých drah na náhradní autobusovou dopravu. Vyplývá to z anonymizovaného vyjádření, které České televizi poskytl Obvodní soud pro Prahu 1. Dohoda je podle něj pravomocná. Obžalobě čelilo dalších šest lidí a dvě firmy. Soud je potrestal podmínkami nebo peněžitými tresty. Manipulaci zakázek kriminalisté odhalili v rámci odposlechů v kauze korupce ve fotbalu, kde Rogoz také čelí obžalobě společně s někdejším místopředsedou Fotbalové asociace (FAČR) Romanem Berbrem a dalšími obžalovanými.
17. 1. 2024|

Vědci našli v mozku místo, kde je ukrytý fanatismus

Vědci se pokoušeli zjistit, kde a jak v mozku vznikají emoce spojené s fanatismem. Popsali, jaké oblasti se v něm aktivují při vypjatých emočních stavech. Zaměřili se přitom na lidi sledující sportovní utkání. Na základě dosažených výsledků věří, že by tyto mechanismy mohly podobně fungovat také při fanatismu spojeném s náboženstvím nebo politikou.
22. 11. 2023|

Berbrova obhajoba označila dohody o vině a trestu dalších čtyř obžalovaných za nezákonné kvůli chybám

Obhajoba bývalého místopředsedy Fotbalové asociace ČR Romana Berbra, který se u plzeňského okresního soudu zpovídá s dalšími lidmi z rozsáhlé údajné korupce ve fotbalu, zpochybnila soudem schválené čtyři dohody o vině a trestu, které se státním zástupcem uzavřeli bývalí rozhodčí Tomáš Grímm a Marek Janoch, bývalý fotbalový delegát Miroslav Skála a Petr Tarkovský. Dohody jsou podle Berbrova obhájce nezákonné kvůli formálním i materiálním chybám, kterých se soud při jejich schvalování dopustil.
20. 11. 2023|

Policie zneškodnila v Bruselu muže podezřelého z vraždy švédských fotbalových fanoušků

Belgická policie v bruselské čtvrti Schaerbeek zneškodnila v úterý podezřelého muže, který v pondělí večer zabil v Bruselu dva Švédy v době, kdy ve městě probíhal kvalifikační zápas mezi fotbalisty Belgie a Švédska o postup na mistrovství Evropy. Podezřelý následně zemřel v nemocnici. Belgický premiér Alexander De Croo vpodvečer uvedl, že pro Brusel již neplatí nejvyšší stupeň varování před terorismem vyhlášený bezprostředně po útoku. Švédský premiér Ulf Kristersson řekl, že jeho země a EU potřebují lepší hraniční kontroly a Švédsko musí posílit svou bezpečnost.
17. 10. 2023Aktualizováno17. 10. 2023, 18:20|

Po střelbě v centru Bruselu zemřeli dva švédští fanoušci, útočník je na útěku

Po střelbě v centrální části Bruselu zemřeli večer nejméně dva lidé a další utrpěl zranění. Útočník, který po nich pálil na ulici, vykřikoval islamistická hesla a večer byl stále na útěku. Informují o tom belgická média s tím, že oběťmi jsou dva švédští fotbaloví fanoušci. Podle premiéra Alexandra De Crooa je čin spojený s terorismem, úřady zvýšily stupeň varování. Zároveň byl kvůli útoku předčasně ukončen večerní fotbalový zápas Belgie se Švédskem.
16. 10. 2023Aktualizováno16. 10. 2023, 23:54|

Světla z pardubického stadionu svítí do oken. Město prověří stížnosti

Lidem v okolí pardubického fotbalového stadionu vadí jeho osvětlení. Reflektory, které osvětlují hrací plochu, jim totiž svítí do oken bytů, a údajně velmi intenzivně. Město chce teď zjistit, jestli nedochází k porušování stanovených norem a ke zvyšování světelného smogu. Pokud se to potvrdí, světla bude muset přenastavit.
14. 10. 2023|