V rafinerii v ruském Krasnodarském kraji hořelo, Bělgorodská oblast hlásí ostřelování

V ropné rafinerii v ruském Krasnodarském kraji propukl požár, který podle předběžných dat způsobily bezpilotní letouny. Na platformě Telegram to tvrdí krasnodarský guvernér Veniamin Kondratěv. Tamní úřady později informovaly o pádu bezpilotního letounu na území nedalekého závodu na zpracování ropy Ilskij, který se podle nich obešel bez zraněných i škod. Guvernér Bělgorodské oblasti Vjačeslav Gladkov uvedl, že region čelil v noci na středu ostřelování. Podle agentury Reuters je to už potřetí tento týden. Evakuaci některých místních obyvatel, kteří žili u rusko-ukrajinské hranice, zachytil štáb ČT.

  • 0:00

    Novější zprávy z rusko-ukrajinské války najdete zde.

  • 22:29

    Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na čtvrteční poradě v Záporoží nařídil vojákům rychle budovat opevnění na všech hlavních úsecích fronty, uvedl server Ukrajinska pravda s odvoláním na vyjádření samého prezidenta ve večerním videoprojevu.

    "Na všech základních směrech, kde je nutné posílit (ukrajinské pozice), je třeba urychlit výstavbu (opevnění)," uvedl Zelenskyj. Jde podle hlavy státu především o úseky fronty u Avdijivky a Marjinky, Kupjanska a Lymanu, jakož i o výstavbu opevnění v Sumské, Černihivské, Kyjevské, Rivnenské, Volyňské a také na jihu Chersonské oblasti.

  • 21:20

    Pro americkou vládu by mohlo být po Novém roce velmi složité pokračovat v podpoře Ukrajiny, neuvolní-li Kongres na tento účel dodatečné finance. Na brífinku to řekl mluvčí Bílého domu John Kirby, který vyzval zákonodárce k urychlenému rozhodnutí. Žádost o další miliardy dolarů blokuje Republikánská strana, která chce vyčlenění peněz spojit se zpřísněním imigračních zákonů.

    "Přistávací dráha se krátí," prohlásil Kirby. "Myslíme si, že máme čas zhruba do konce roku, než začne být velmi obtížné dál Ukrajinu podporovat. A konec roku přijde brzy," upozornil na tiskové konferenci mluvčí pro otázky národní bezpečnosti.

Kondratěv na Telegramu napsal, že požár v Krasnodarském kraji nemá žádné oběti. Plameny se rozšířily v areálu rafinerie Afipskij v obci Něftěkačka nedaleko Krasnodaru. Guvernér brzy ráno oznámil, že hasiči požár zlikvidovali.

Rafinerie Afipskij se nachází daleko od ukrajinského území – dále než sousední podnik na zpracování ropy Ilskij, který napadly drony v minulých týdnech, poznamenala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu. 

Podobná zpráva přišla i nyní. Kolem čtvrté hodiny ranní (třetí SELČ) spadl pravděpodobně dron na území ropné rafinerie Ilskij, bezpilotní letoun se rozbil, infrastruktura závodu není poškozena, nevypukl ani požár, sdělil podle agentury TASS operativní štáb Krasnodarského kraje.

Minulý týden média informovala o doletu dronů do Krasnodaru, ze kterého je to k nejbližší části frontové linie přibližně tři sta kilometrů.

Guvernér: Po ostřelování Bělgorodské oblasti jsou čtyři zranění

Gladkov k situaci v Bělgorodské oblasti na Telegramu uvedl, že se pod palbou opět ocitlo hraniční ruské město Šebekino. „Situace v Šebekinu se zhoršuje. V noci, přesněji ve 03:15 (02:15 SELČ), byl na město podniknut masivní úder,“ napsal guvernér později na Telegramu, kde informoval o čtyřech zraněných. Původně hovořil o jednom poranění.

Později Gladkov oznámil, že úřady zahájily evakuaci dětí z některých míst. „Od dnešního dne začínáme evakuovat děti z Šebekinského a Grajvoronského okresu. Dnes bude prvních tři sta dětí posláno do Voroněže,“ uvedl podle BBC guvernér. V Grajvoronském okrese minulý týden bojovaly ruské síly s ozbrojenými skupinami údajně ruských partyzánů, kteří tam pronikli z Ukrajiny. Voroněž se nachází asi 250 kilometrů severně od hranic s Ukrajinou.

Útoky na ruském území se stupňují

Ani jeden z regionálních šéfů nehovořil o původci útoků, podle Gladkova škody v Šebekinu na obytných domech, škole nebo administrativních budovách způsobily střely z raketometu Grad. Guvernér podle agentury Reuters už v pondělí a v sobotu informoval o ostřelování příhraniční oblasti včetně Šebekina. Podobné informace jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Krasnodarský kraj sousedí s anektovaným Krymským poloostrovem a Bělgorodská oblast leží na hranicích mimo jiné s ukrajinskou Charkovskou a Sumskou oblastí. Ukrajinci invazní vojska od začátku ruské plnohodnotné pozemní invaze loni v únoru z řady míst vytlačili a očekává se jejich protiofenzíva s cílem dobýt zbytek okupovaných oblastí. 

V posledních týdnech se stupňují útoky na ruském území, ke kterým se však Kyjev oficiálně nehlásí. Několik dronů v úterý útočilo i v Moskvě při dosud největším podobném incidentu. Rusko zároveň v úterý už třetí den v řadě podniklo masivní vzdušný úder na ukrajinské hlavní město. 

Evakuace do bezpečí. Válku ve vlastní zemi zažívají i někteří Rusové

Poznali válku na vlastní kůži. Nebezpečí, kterému čelí Ukrajinci doma už skoro rok a půl, nyní zažívají ve vlastní zemi i někteří Rusové. V Bělgorodské oblasti už proto stovky místních opustily své domovy a našly útočiště ve vnitrozemí.

Ještě před dvěma dny žila Žana Fedčenková s rodinou ve vsi Gorapodol jen pár kilometrů od rusko-ukrajinské hranice. „Stále stříleli, strašně stříleli. I drony k nám létaly. Byla to naprostá hrůza,“ řekla Fedčenková. Sama nečeká, že by v nejbližší době mohla odjet zpět domů. „Chceme se vrátit do ticha, jako je tady. Aby bylo zase možné vyjít na ulici a nebát se.“

Evakuovaná obyvatelka Šebekina Olga Krivojanová k tomu dodává: „Stýská se nám po našich blízkých, kteří tam zůstali. Ale tady jsme v bezpečí.“ V provizorním táboře pro běžence našlo azyl pětadvacet lidí, z toho deset dětí. „Jak dlouho můžou zůstat? Jak dlouho bude potřeba. Tedy do doby, než v jejich vesnicích bude klid,“ řekl k tomu náčelník civilní ochrany Alexej Olejnikov. 

Moskva nyní v pohraničí narychlo posiluje obranu, řekl z Bělgorodu zpravodaj ČT Karel Rožánek. Dodal, že mezi místními se rozšířila zpráva, že se k nim přesunou i žoldnéři z Wagnerovy skupiny. Ta údajně po mnoha měsících dobyla ukrajinské město Bachmut. Nyní ho má předávat pravidelným jednotkám ruské armády a sama se z něj stahuje. 

Nahrávám video
Události: Ostřelování Bělgorodské oblasti
Zdroj: ČT

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Repatriační let do Jordánska bude v úterý. Země dle Macinky uzavře vzdušný prostor

Vzhledem k tomu, že Jordánsko večer uzavře svůj vzdušný prostor, repatriační let do Ammánu bude posunut na úterní ráno, uvedl na brífinku v pondělí odpoledne ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé). Druhý letoun místo do Egypta nově zamíří do Ománu, dodal. Systém Drozd eviduje asi 6600 lidí v regionu, zájem o repatriaci jich má zhruba 650. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) Česko koordinuje postup i se Slovenskem a dalšími partnery.
01:38AktualizovánoPrávě teď

Skotská policie zatkla muže, který v Edinburghu pobodal dva lidi

Muž ve skotském městě Edinburgh pobodal dva lidi, kteří skončili v nemocnici. Podle policie je útočník zatčen a situace je pod kontrolou a nehrozí další nebezpečí. Čin zároveň policie nepovažuje za teroristický, napsala agentura Reuters. „Vyšetřování pokračuje a policisté zůstanou v této oblasti,“ uvedla na síti X skotská policie.
12:42Aktualizovánopřed 6 mminutami

V Íránu půjde o delší operaci, avizoval Caine. Podle Hegsetha nebude nekonečná

Americko-izraelská operace proti Íránu pokračuje. Podle ministra obrany USA Peta Hegsetha Spojené státy válku nezačaly, ale za prezidenta Donalda Trumpa ji ukončí. Jejich cílem nebylo změnit režim, ač k tomu již došlo, poznamenal s tím, že „nyní je chvíle Íránců“. Útoky na Írán podle něj nepovedou k nekonečné válce, smyslem je zničit jeho rakety, námořnictvo a bezpečnostní infrastrukturu. Postup komentoval i šéf sboru náčelníků štábů Dan Caine, který zopakoval Trumpova slova o tom, že operace bude „delší“. Očekává další ztráty na americké straně.
14:03Aktualizovánopřed 21 mminutami

VideoJe pro nás bezpečnější zůstat na místě, popsala Češka studující v Izraeli

Vývoj související s izraelsko-americkými útoky na Írán se dotýká i českých občanů pobývajících na Blízkém východě. Írán totiž provádí odvetné údery na okolní země včetně Izraele. V jeho severní části je i česká studentka Ilona Szárazová na studijním pobytu. „Napětí je mezi lidmi velmi znát, hlavně proto, že nemůžeme vycházet z domu. Můžeme se zdržovat jen v oblasti krytu, aby se nám případně nic nestalo. Kryt máme přímo v domě. Ne každý dům má ale svůj vlastní kryt, takže se v noci stává, že k nám přiběhnou sousedé i s dětmi, případně i s domácími mazlíčky,“ popsala pro ČT. Na dotaz moderátora Jiřího Václavka o úvahách o své blízké budoucnosti Szárazová odpověděla, že je pro ni momentálně bezpečnější setrvat na místě. „Nacházíme se na severní hranici Izraele. Do Tel Avivu zatím nejezdí veřejná doprava a auto nemáme, proto je pro nás bezpečnější zůstat a nepodnikat tuto cestu,“ dodala.
před 28 mminutami

Britskou leteckou základnu na Kypru zasáhl dron, oznámil Londýn

Základnu britského letectva Akrotiri na Kypru v noci na pondělí zasáhl dron, který podle kyperských úřadů způsobil jen omezené škody. Další dva drony byly podle kyperské vlády zničeny ve vzduchu. Cílem těchto dronů byla rovněž britská základna. Podle kyperského zdroje bezpilotní stroje zřejmě vypustilo libanonské teroristické hnutí Hizballáh, které je spojencem Íránu, píše agentura Reuters. Kyperská vláda vyzvala Británii, aby svou základnu používala jen pro humanitární účely. Během incidentů nebyl nikdo zraněn.
04:46Aktualizovánopřed 43 mminutami

Cena plynu pro Evropu vzrostla kvůli Íránu téměř o polovinu

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh se v pondělí v důsledku americko-izraelských útoků na Írán prudce zvyšuje. Odpoledne růst zrychlil až k padesáti procentům po zprávě, že katarská společnost QatarEnergy zastavuje kvůli útokům produkci zkapalněného zemního plynu (LNG). EU je významným odběratelem plynu z Kataru. Na trhu sílí obavy z výpadků v dodávkách plynu v důsledku útoků na Írán.
07:59Aktualizovánopřed 45 mminutami

Cestovní kanceláře ruší zájezdy do Emirátů. S turisty v místě jsou v kontaktu

Zrušené zájezdy a dovolené do Spojených arabských emirátů (SAE) kvůli konfliktu na Blízkém východě se týkají čtyř až pěti tisíc cestujících z Česka. Informoval o tom místopředseda Asociace cestovních kanceláří (ACK) Jan Papež. Zároveň ujistil, že lidé, kteří uvázli v SAE a cestovali s cestovními kancelářemi (CK), jsou zabezpečení, mají kde bydlet i co jíst. Pobyty se většinou prodloužily.
15:29Aktualizovánopřed 51 mminutami

Macron oznámil, že nařídil navýšit počet francouzských jaderných zbraní

Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil, že nařídil navýšit počet francouzských jaderných zbraní. O přesném množství hlavic Paříž podle něj nebude informovat. Macron v projevu k francouzské politice jaderného odstrašení řekl, že země musí zpřísnit svou jadernou doktrínu tváří v tvář novým hrozbám. Francie má podle posledních odhadů 280 jaderných hlavic.
16:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...