V Polsku pohřbili druhou oběť výbuchu rakety

Ve vsi Przewodów na východě Polska se konal státní pohřeb druhého z dvojice mužů, kteří přišli v úterý o život při explozi po dopadu zřejmě ukrajinské rakety. Podle agentury PAP z místa neštěstí už odjeli vyšetřovatelé. Úřady tuto informaci nekomentovaly. Německo v reakci na úterní událost nabídlo Polsku systémy protivzdušné obrany Patriot.

Státní pohřeb Bogdana C. se uskutečnil ve vesnici, která leží jen několik kilometrů od ukrajinských hranic. Na přání rodiny se obřad uskutečnil bez účasti polské armády. Druhou oběť výbuchu v zemědělském zařízení, Boguslawa W., pohřbili už v sobotu. 

Podle agentury PAP na příjezdové cestě do vesnice v neděli ráno nebyly už žádné policejní hlídky. Vyšetřovatelé nebyli přítomni ani na místě výbuchu, kde ale zůstal zhruba pětimetrový kráter. Úřady další postup vyšetřovatelů nekomentovaly. Poradce polského prezidenta Andrzeje Dudy Jakub Kumoch ve čtvrtek řekl, že na místě pracují polští a američtí vyšetřovatelé. Podle Kyjeva byli na místě i odborníci z Ukrajiny.

Prezident Duda také odmítl zprávy tisku, například deníku Gazeta Wyborcza, podle kterých polská vláda věděla velmi brzy po neštěstí, že na území Polska dopadla ukrajinská raketa. Podle prezidenta jsou tyto informace „čisté výmysly“. Jedinou pravdivou informací v článcích podle něj je ta, že na východě Polska se v úterý odehrál výbuch a že se prezident krátce poté sešel s vysokými bezpečnostními představiteli země.

Několik hodin po výbuchu Polsko informovalo o tom, že jeho území zasáhla raketa ruské výroby. Ve středu pak představitelé Polska či Severoatlantické aliance uvedli, že se jednalo pravděpodobně o raketu ukrajinské protivzdušné obrany. Ukrajinu v úterý zasáhl velký počet ruských raket, které mířily především na energetickou infrastrukturu. Kyjev původně trval na tom, že raketu vypálilo Rusko, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ovšem ve čtvrtek připustil, že se stoprocentní jistotou neví, co se na východě Polska stalo.

Německo nabídlo Polsku systémy Patriot

Německo Polsku nabídlo své systémy protivzdušné obrany Patriot, aby mu pomohlo zajistit vzdušný prostor. Listům Rheinische Post a General-Anzeiger to v neděli řekla německá ministryně obrany Christine Lambrechtová. „Nabídli jsme Polsku podporu se zabezpečením vzdušného prostoru pomocí našich stíhaček Eurofighter a systémů protivzdušné obrany Patriot,“ uvedla. O nabídce strojů Eurofigher hovořil už ve středu mluvčí německého ministerstva obrany. 

Západní Německo mělo v době takzvané studené války k dispozici 36 systémů Patriot, nyní jich má podle agentury Reuters bundeswehr už jen dvanáct. Dva z nich Německo nedlouho po začátku ruské invaze na Ukrajinu vyslalo na Slovensko. V úterý ministerstvo obrany v Berlíně oznámilo, že Lambrechtová rozhodla o prodloužení mise na Slovensku nejméně do konce roku 2023. Vyloučeno není ani pokračování mise v roce 2024.

NATO se snaží v souvislosti s válkou na Ukrajině posílit svou protivzdušnou obranu. V polovině října se více než desítka členských zemí, včetně Česka a Slovenska, připojila k německé iniciativě a podepsala prohlášení o záměru společného nákupu systémů protivzdušné obrany.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
19:22Aktualizovánopřed 55 mminutami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
15:58Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
11:48Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
13:55Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 5 hhodinami

Babiš telefonoval s Trumpem, mluvili o migraci či Evropě

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pátek telefonicky hovořil s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na sociální síti X Babiš uvedl, že dlouho mluvili o válce, migraci, Evropě, visegrádské čtyřce či o návštěvě v Bílém domě, při které se politici spolu s manželkami Monikou a Melanií setkali v březnu 2019.
16:35Aktualizovánopřed 6 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Zelenskyj se chce v neděli sejít s Trumpem kvůli mírovému plánu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se chce v neděli setkat s šéfem Bílého domu Donaldem Trumpem, aby s ním projednal dosud nevyřešené otázky mírového plánu. „Nemá nic, dokud to neodsouhlasím,“ řekl k tomu Trump v rozhovoru pro server Politico. Nicméně dodal, že očekává dobrou schůzku.
před 9 hhodinami
Načítání...