Ukrajinská aktivistka zemřela po útoku kyselinou. Brojila proti korupci a separatistům

2 minuty
Na Ukrajině zemřela aktivistka po útoku kyselinou sírovou
Zdroj: ČT24

V kyjevské nemocnici zemřela ukrajinská protikorupční aktivistka Kateryna Handzjuková, která se před třemi měsíci stala obětí útoku kyselinou. Informoval o tom server Ukrajinska pravda. Ukrajinský prezident Petro Porošenko vyzval k potrestání pachatelů útoku. Motiv činu je zatím nejasný – mluví se i o pomstě proruských separatistů, proti kterým aktivistka velmi ostře vystupovala.

Handzjuková působila i jako poradkyně starosty třistatisícového jihoukrajinského města Chersonu. Poslední červencový den na ni někdo zaútočil kyselinou. Při útoku utrpěla popáleniny na čtyřiceti procentech těla a těžké poškození zraku.

Analytik: Podobných útoků bylo už přes padesát

Prodělala celkem jedenáct operací, osudnou se jí zřejmě stala krevní sraženina. „Ten útok můžeme považovat za útok na občanský sektor. Sice takových napadení už bylo víc, už přes padesát – ale nikdy to neskončilo smrtí jako u Kateryny. Lidé, kteří se jako ona angažují v sociálních aktivitách, jsou teď na Ukrajině cílem útoků,“ upozornil politický analytik Aleksander Solontay.

V neděli večer proběhla před ministerstvem vnitra pietní akce. Několik stovek lidí požadovalo důkladné vyšetření útoku. „Všichni děláme to samé – snažíme se přispět k reformám své země tak, abychom využili možností, které nám dala naše revoluce hrdosti. Tento útok je signálem všem lidem, co se ve městech a vesnicích snaží odporovat starému systému, který se naše vláda snaží nastolit znovu,“ konstatovala lidskoprávní aktivistka Olexandra Matviyčuková.

Motiv útoku zůstává nejasný. Handzjuková aktivně vystupovala proti proruskému separatismu na východě Ukrajiny. V září zveřejnila na internetu video, ve kterém vyzývala občany své země, aby se nevzdávali v boji s korupcí. „Vím, že teď vypadám špatně, ale aspoň se o mě starají,“ řekla vážně zraněná Ukrajinka. „Ale určitě vím, že vypadám mnohem lépe než spravedlnost na Ukrajině. Protože o tu se nikdo nestará,“ dodala.

Policie podle BBC zadržela v souvislosti s činem už pět lidí. Soustrast pozůstalým a podporu vyšetřovatelům vyjádřil také ukrajinský prezident Petro Porošenko. „Chtěl bych vyzvat vyšetřovací orgány, aby udělaly vše pro dopadení a potrestání vrahů, aby se ocitli na lavici obžalovaných. Musíme všichni spojit úsilí. Abychom toho dosáhli, měli bychom pomoci policii trestat zlo,“ zdůraznil Porošenko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské útoky na Oděsu podle Kyjeva poškodily loď pod slovenskou vlajkou

Noční ruské dronové útoky na přístavy v Oděské a Mykolajivské oblasti poškodily lodě plující pod vlajkami Slovenska, Palau a Libérie. Na telegramu to uvedl ukrajinský vicepremiér Oleksij Kuleba s tím, že údery nezpůsobily žádné oběti. Rusko útočilo znovu i na energetickou infrastrukturu, a to i v dalších regionech napříč napadenou zemí.
08:38Aktualizovánopřed 33 mminutami

Mír prochází žaludkem, říkají provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně

Křehké příměří mezi Izraelci a Palestinci se nepromítá jen do života na Blízkém východě, ale ovlivňuje i soužití obou etnik na celém světě. Provozovatelé izraelsko-palestinské restaurace v Berlíně tvrdí, že našli recept na trvalý mír. Prochází prý žaludkem. Bistro Kanaan se za deset let své existence proslavilo nejen díky domácímu hummusu, ale i kvůli propagaci solidarity mezi Židy a Araby. „Realita se pořád vlamuje do tohoto našeho mikrovesmíru,“ říká jeden z provozovatelů Oz Ben David. Letos v červenci vnitřek restaurace někdo zpustošil. Oproti loňsku ubylo hostů a tržeb asi o šedesát procent a restaurace musela bojovat o přežití. Důvody vidí majitelé i v politice. Kanaan se díky vlně solidarity hostů podařilo zachránit.
před 34 mminutami

Somálsko zažilo první přímé volby po více než půl století

Statisíce Somálců absolvovaly ve čtvrtek první přímé volby po téměř šedesáti letech. V zemi zasažené nepokoji a útoky radikálních islamistů lidé vybírali místní zastupitele v metropoli Mogadišo. Volby, na které dohlíželo deset tisíc příslušníků bezpečnostních sil, se obešly bez větších problémů, píše agentura AFP.
před 2 hhodinami

Jihokorejská prokuratura žádá deset let vězení pro sesazeného Juna

Jihokorejská prokuratura požaduje desetiletý trest pro exprezidenta Jun Sok-jola za to, že se snažil zabránit svému zadržení. Je to první konkrétní požadavek výše trestu pro odvolanou hlavu státu, která čelí řadě dalších obvinění, napsala agentura Reuters.
před 2 hhodinami

USA udeřily v Nigérii na teroristy z Islámského státu, oznámil Trump

Spojené státy podnikly několik úderů na severozápadě Nigérie na cíle teroristů z takzvaného Islámského státu. Podle agentury Reuters to oznámil americký prezident Donald Trump. USA akci uskutečnily v koordinaci s místními úřady. Podle šéfa Bílého domu se teroristé dopouštějí masakrů na křesťanech, jeho země proto jednala v odvetě.
00:42Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Do Polska pronikly vzduchem desítky objektů z Běloruska, zřejmě balony

Do Polska v noci na čtvrtek pronikly desítky objektů z Běloruska. Ráno pak polská armáda vyslala stíhací letouny k ruskému průzkumnému letadlu, které letělo v blízkosti jeho vzdušného prostoru nad Baltským mořem. Informovala o tom večer agentura Reuters.
před 12 hhodinami

Kalifornie se potýká s extrémním počasím. Škody způsobují sníh i záplavy

Část amerického státu Kalifornie postihly během vánočního období mohutné záplavy. Silné deště, které mají v nejlidnatějším státě USA trvat do pátku, napáchaly největší škody v okrajové oblasti Los Angeles. Úřady tam vyzvaly k evakuaci asi 130 domů, které jsou nejvíc ohrožené sesuvy půdy. Ve vyšších horských polohách vánoční bouře přinesla velké množství sněhu. Bleskové povodně způsobily na mnoha místech podemletí silnic. Někteří řidiči museli svá auta nechat na pospas živlu, aby zachránili alespoň sebe. V souvislosti s bouřkami a silnými dešti v Kalifornii podle serveru listu Los Angeles Times zemřeli v posledních dnech nejméně tři lidé.
před 13 hhodinami

Čína tvrdí, že prodej amerických zbraní Tchaj-wanu přibližuje hrozbu války

Čína opět tvrdě kritizovala nejnovější dohodu o prodeji amerických zbraní Tchaj-wanu, informuje agentura Reuters s odvoláním na čínské ministerstvo obrany. Takový krok podle Pekingu urychluje hrozbu válečného konfliktu v Tchajwanském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...