Ukrajinci opět zasáhli strategický Antonivskij most u Chersonu. Už se po něm zřejmě nedá přejet

Ukrajinská armáda znovu zasáhla Antonivskij most, důležitou spojnici obou břehů Dněpru v Rusy okupované Chersonské oblasti. O útoku informují svědci na sociálních sítích a potvrdily ho i ukrajinské ozbrojené síly. Jde už o několikátý ukrajinský zásah mostu, který představuje důležitou zásobovací trasu pro okupanty.

„Antonivskyj most je jedním z dopravních směrů, které se Rusové snaží oživit,“ připomněla podle agentury Unian mluvčí ukrajinské armády Natalija Humenjuková a dodala, že „takovou stavbu nelze záplatovat kbelíkem betonu, vyžaduje to poměrně výrazné opravy a technologické procesy… Proto (most) kontrolujeme a připomínáme svou přítomnost na dálku.“ Poznamenala také, že nepříteli se nepodaří most obnovit.

Antonivskyj most u města Cherson pro Rusy představuje důležitou zásobovací trasu. Umožňuje invazním jednotkám přístup na území, jež okupují na západním břehu řeky. Pro ukrajinské ozbrojené síly je v posledním zhruba měsíci klíčovým cílem, zasáhly ho už několikrát.

Svědci podle agentury Unian uvádějí, že se po nejnovějším zásahu zhroutil jeden z mostních oblouků a trosky dopadly do blízké vesnice Antonivka. Unian také píše, že útok přišel v době, kdy se po mostě pohybovalo devět ruských nákladních aut s municí. Výbuchy, které jsou patrné na záběrech ze sociálních sítí, jsou zřejmě důsledkem zásahu těchto vozů, dodává agentura.

Cherson bylo první větší město, kterého se ruské síly po invazi do sousední země zmocnily, načež získaly kontrolu i nad Chersonskou oblastí. Ukrajinská armáda nedávno zahájila v tomto regionu protiofenzivu s cílem ho osvobodit od okupačních sil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 6 mminutami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů.
13:34Aktualizovánopřed 50 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
před 59 mminutami

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 1 hhodinou

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se pokutě vyhnula díky ústupkům, které učinila.
před 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 3 hhodinami

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 4 hhodinami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 6 hhodinami
Načítání...