Ukrajinci drží frontu v Kurské oblasti, řekl Zelenskyj. Rusové tvrdí opak

Ukrajinští vojáci odrazili útoky ruské armády v ruské Kurské oblasti, jejíž část obsadili na začátku srpna, řekl v sobotu večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Podle něj se ukrajinské armádě podařilo udržet linii a neustoupit. Rusko naopak v pátek oznámilo, že se mu v Kurské oblasti podařilo získat nazpět dvě vesnice. V neděli pak ruské ministerstvo obrany oznámilo, že ruské síly dobyly ukrajinskou vesnici Mychajlivka na východě země nedaleko strategického města Pokrovsk, kde Rusové již několik týdnů postupují.

„Co se týče kurské operace, Rusko se snažilo zatlačit naše pozice, ale držíme stanovené linie,“ uvedl ve svém večerním videu Zelenskyj.

Velmi obtížné podmínky pro ukrajinskou armádu naopak podle prezidenta panují na východě země – v Doněcké a Zaporožské oblasti. „Klíčová je odolnost našich jednotek. Vše záleží na naší odolnosti,“ uvedl Zelenskyj.

Ukrajinská armáda na začátku srpna uskutečnila překvapivý výpad do ruské Kurské oblasti, jehož smyslem bylo především odčerpat ruské síly z východní části fronty, kde jsou ukrajinské jednotky pod velkým tlakem.

Ruský postup u Pokrovsku

O tlaku na ukrajinskou armádu svědčí i tvrzení ruského ministerstva obrany, které v neděli odpoledne oznámilo, že jeho armáda dobyla ukrajinskou vesnici Mychajlivka na východě země nedaleko Pokrovsku.

Mychajlivka se nachází na okraji města Selidove podél dálnice jižně od Pokrovska, který je klíčovým logistickým uzlem ukrajinské armády. Nachází se v něm jediný důl na koks, uhlí potřebné k výrobě oceli. Tento kov je pro vojenský průmysl nezbytný a jeho dovoz je nákladný, ztráta Pokrovsku by snížila jeho produkci na polovinu. Ruské jednotky v oblasti v posledních týdnech rychle postupují.

Informace o dobytí vesnice nelze nezávisle ověřit. Ukrajinská armáda ve své denní zprávě uvedla, že její jednotky odrazily 36 ruských útoků v oblasti Pokrovska, včetně okolí Mychajlivky.

Rusové tvrdí, že v Kurské oblasti dobyli dvě vesnice

Moskva v pátek uvedla, že získala nazpět dvě vesnice, což Ukrajina nepotvrdila. Stanice CNN poukazuje, že podle analytiků se plocha pod kontrolou ukrajinských sil příliš nezměnila. Americký Institut pro studium války odhaduje, že ukrajinská armáda má v Kurské oblasti pod kontrolou území o velikosti 786 kilometrů čtverečních.

Podle stanice CNN Moskva poslala bojovat proti ukrajinským vojákům v Kurské oblasti na 40 tisíc svých vojáků. Ve velké míře se jedná o rezervisty. „Někdy se jim (Rusům) podaří dobýt ulici v nějaké vesnici. Není to ale jednosměrné – my také děláme protiútoky a vytlačujeme je nazpět,“ popsal bojovou situaci v Kurské oblasti stanici CNN jeden z ukrajinských velitelů.

Vzájemné ostřelování

V noci na neděli vypustilo Rusko na ukrajinské území 68 dronů, z čehož se protivzdušné obraně podařilo 31 zničit, napsala agentura Reuters s odkazem na sdělení ukrajinských vzdušných sil na síti Telegram. Dalších 36 bezpilotních letounů je nezvěstných, zbývající dron se stále nachází ve vzduchu, uvedlo ukrajinské letectvo.

Rusko v noci vypustilo na Ukrajinu kromě desítek dronů i čtyři rakety. Dvě balistické rakety Iskander-M zasáhly Poltavskou a Oděskou oblast ve středu a na jihu země a dvě řízené střely Kh-59 mířily na Černihivskou a Sumskou oblast na severu.

Rusko tvrdí, že zničilo 13 ukrajinských dronů vyslaných na jeho území. Po šesti bezpilotních letounech ruské síly sestřelily nad Bělgorodskou a Kurskou oblastí. Jeden dron byl zničen nad Brjanskou oblastí, sdělilo ruské ministerstvo obrany na Telegramu. Kyjev se k tomu nevyjádřil.

Plán vítězství

Zelenskyj by podle serveru Ukrajinska pravda mohl odtajnit svůj plán vítězství již v následujících dnech, řekl médiu poradce prezidentské kanceláře Mychaljo Podoljak.

Volodymyr Zelenskyj podle něj doplní už známá fakta, tedy že válku lze ukončit do příštího roku a že Kyjev potřebuje další zbraně a povolení střílet s nimi hlouběji na ruské území. Bílý dům seznámila Ukrajina s plánem už v září, evropské partnery pak v průběhu tohoto týdne.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Masakr na náměstí Nebeského klidu si Číňané připomínat stále nesmí

Před 36 lety čínská armáda na rozkaz komunistické strany krvavě potlačila prodemokratické demonstrace na náměstí Nebeského klidu v Pekingu. Počet obětí se odhaduje na tisíce. Výročí si připomněl tchajwanský prezident Laj Čching-te i americký ministr zahraničí Marco Rubio, podle nichž svět na události nikdy nezapomene. Čínská veřejnost si je ale připomínat nesmí. Někteří lidé to tak dělají v soukromí. V diskusích na internetu používají kódovaná slova a obrázky, aby unikli cenzuře.
před 2 hhodinami

Kolín nad Rýnem zažil největší poválečnou evakuaci

Němečtí pyrotechnici zneškodnili tři letecké pumy z druhé světové války, kvůli kterým muselo více než dvacet tisíc lidí ve středu opustit centrum Kolína nad Rýnem. Město na západě Německa je na podobné evakuace sice zvyklé, podle radnice byla ale ta aktuální co do počtu evakuovaných největší od roku 1945. O úspěšné likvidaci bomb informovala večer agentura DPA.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Německo nedostatečně investovalo do vlastní obrany, řekla Merkelová

Bývalá německá kancléřka Angela Merkelová v rozhovoru pro Českou televizi připustila, že Německo nedostatečně investovalo do vlastní obrany. Teď se podle ní musí rychle dostat do stavu, kdy bude schopné odstrašit možné nepřátele podobně jako za studené války. V souvislosti s Ukrajinou uvedla, že bez vyjednávání konflikt neskončí.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump telefonoval s Putinem, rozhovor dle něj k okamžitému míru nepovede

Americký prezident Donald Trump oznámil, že ve středu déle než hodinu telefonicky hovořil s ruským vládcem Vladimirem Putinem. Rozhovor označil za dobrý, nepovede však podle něj k okamžitému míru. Trump uvedl, že s vůdcem Kremlu mluvili mimo jiné o nedělním ukrajinském dronovém útoku na letadla stojící na ruských vojenských letištích. Putin podle Trumpa velmi silně zdůraznil, že Moskva bude muset reagovat.
před 5 hhodinami

Satelit vyfotil zničené ruské bombardéry po operaci Pavučina

Satelity společnosti Maxar vyfotily ruské základny Belaja a Oleňja, které se před pár dny staly terčem ukrajinské operace Pavučina. Při ní ukrajinská rozvědka propašovala do Ruska drony s výbušninami schované v kamionech. Ty stály poblíž letišť s ruskými strategickými bombardéry a v neděli 1. června řadu z nich zničily.
před 7 hhodinami

Evropská komise schválila Bulharsku plán na zavedení eura

Evropská komise dospěla k závěru, že Bulharsko plní veškerá kritéria, aby mohlo od 1. ledna příštího roku začít používat euro. Vyplývá to z takzvané konvergenční zprávy, kterou Komise ve středu zveřejnila. Rozšíření eurozóny na 21 zemí musí ještě podpořit prezidenti a premiéři členských států EU a následně schválit Rada EU, která zastupuje členské státy. Bulharský premiér Rosen Željazkov tento krok ocenil.
před 8 hhodinami

Čínští vědci čelí obvinění, že chtěli do USA propašovat nebezpečnou houbu

Dva čínští vědci byli ve Spojených státech obviněni, že chtěli do země propašovat toxickou houbu, která by v nejhorším případě mohla znehodnotit značnou část úrody některých plodin. Server The Guardian s odkazem na americké ministerstvo spravedlnosti napsal, že vědecký pár chtěl houbu zkoumat na americké univerzitě.
před 8 hhodinami

Po útoku Izraele na školu v Gaze je osmnáct mrtvých, píší média blízká Hamásu

Nejméně osmnáct Palestinců, včetně žen a dětí, přišlo o život při izraelském útoku na školu, která slouží jako útočiště pro vysídlené v Chán Júnisu v jižní části Pásma Gazy, uvádí s odvoláním na média napojená na teroristické hnutí Hamás agentura Reuters. Shodnou bilanci s odkazem na zdravotnický zdroj v Násirově nemocnici uvádí televize al-Džazíra. Podle ní intenzivní izraelské vzdušné údery v celém pásmu zabily nejméně 26 Palestinců.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...