Zelenskyj odmítl, že by v Evropě jednal o příměří s Ruskem, píše AFP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek odmítl, že by s evropskými partnery jednal o příměří Ukrajiny s Ruskem. V Paříži žádal o podporu před začátkem zimy, píše agentura AFP. Nový generální tajemník NATO Mark Rutte krátce předtím po jednání se Zelenským v Londýně potvrdil, že povolení použití dalekonosných zbraní poskytnutých Kyjevu k úderům hluboko v ruském týlu je na jednotlivých spojencích. Ukrajinský prezident podle agentury Reuters hovořil o vojenských potřebách své země v příštích měsících pro boj proti ruskému agresorovi i s britským premiérem Keirem Starmerem.

Práce na vojenských dodávkách pro bránící se Ukrajinu pokračují, ujistil ve čtvrtek francouzský prezident Emmanuel Macron po jednání se svým ukrajinským protějškem v Paříži. Macron slíbil další vojenskou i diplomatickou pomoc Kyjevu, píše agentura Reuters.

„Ještě před začátkem zimy potřebujeme vaši podporu,“ zdůraznil v Elysejském paláci Zelenskyj. Dodal také, že jednání o příměří Ukrajiny s Ruskem není tématem, které by probíral na schůzkách s evropskými lídry, píše agentura AFP. „Nemluvili jsme o příměří,“ zdůraznil Zelenskyj.

Kyjev se od západních partnerů snaží získat rakety dlouhého doletu, které by dokázaly zasáhnout cíle na ruském území. Macron není nakloněn myšlence, aby Ukrajina disponovala takovými zbraněmi, upozornil zahraniční zpravodaj ČT Jan Šmíd.

Události: Návštěva ukrajinského prezidenta v evropských metropolích (zdroj: ČT24)

Macron ve čtvrtek navštívil město Nancy, kde se cvičí kontingent ukrajinských vojáků, který bude disponovat francouzskými zbraněmi, protiletadlovými systémy nebo obrněnými transportéry. Na základně u Bordeaux probíhá výcvik ukrajinských pilotů, kteří budou létat na francouzských stíhačkách Mirage 2000, jež má Kyjev dostat v první polovině roku 2025, dodal Šmíd.

Rusko si zvyklo, že Západ o vojenské pomoci pro Ukrajinu „příliš přemýšlí“, protože mezinárodní právo říká, že je potřeba se vyhnout eskalaci, prohlásil bývalý český velvyslanec při Severoatlantické alianci Jakub Landovský.

Horizont ČT24: Volodymyr Zelenskyj navštívil Británii, Francii a Itálii (zdroj: ČT24)

Rutte: Povolení použití dalekonosných zbraní je na jednotlivých spojencích

Povolení použití dalekonosných zbraní poskytnutých Ukrajině k úderům hluboko v ruském týlu je na jednotlivých spojencích, prohlásil ve čtvrtek v Londýně po jednání s ukrajinským prezidentem Mark Rutte. Zelenskyj podle agentury Reuters hovořil o vojenských potřebách své země v příštích měsících v jejím boji proti ruskému agresorovi i s britským premiérem Keirem Starmerem.

Spojenci zatím Ukrajině nepovolili provádět údery jimi dodanými zbraněmi dlouhého doletu hluboko na ruském území. Ani postoj Londýna se však podle mluvčího britského ministerského předsedy v tomto ohledu nemění. Ukrajina má podle Londýna právo za určitých okolností na cíle uvnitř ruského území útočit, ale postoj Británie ohledně použití jejích řízených střel dlouhého doletu Storm Shadow se nezměnil, zdůraznil mluvčí.

„Jasně chceme dostat Ukrajinu do nejsilnější pozice. Ale žádnou válku nikdy nevyhrála jediná zbraň. A pokud jde konkrétně o Storm Shadow, na postoji britské vlády ohledně použití střel s dlouhým doletem nenastala žádná změna,“ citovala Reuters mluvčího.

Starmer na začátku setkání se Zelenským řekl, že je „velmi důležité, abychom byli schopni ukázat naše trvalé odhodlání podporovat Ukrajinu“, a že to byla příležitost „projít plán a promluvit si detailněji“.

„Špičky britské armády uvažují, jestli by země mohla nasadit vojáky také přímo na Ukrajině. Nebyly by to ovšem jednotky bojové, ale výcvikové,“ citoval deník The Times zpravodaj ČT ve Velké Británii Lukáš Dolanský. Dodal, že tato myšlenka se objevila již za minulé vlády Rishiho Sunaka.

NATO zahájí jaderné cvičení

Rutte ve čtvrtek v Londýně rovněž potvrdil, že NATO příští pondělí zahájí své každoroční jaderné cvičení. To se uskuteční na pozadí zostření jaderné rétoriky ze strany ruského vůdce Vladimira Putina.

Zhruba dvoutýdenního cvičení Steadfast Noon, které se uskuteční v Belgii a Nizozemsku, se podle NATO zúčastní na šedesát letounů, včetně bitevníků F-35A a bombardérů B-52, ze 13 zemí. „V nejistém světě je životně důležité, že testujeme naši obranu a že posilujeme naši obranu, aby naši protivníci věděli, že NATO je připraveno a je schopno odpovědět na jakoukoli hrozbu,“ uvedl Rutte. „Celé cvičení se zvlášť zaměří na Spojené království, Severní moře, ale také na Belgii a Nizozemsko,“ dodal šéf Severoatlantické aliance.

Studio 6: Zelenskyj bude jednat s evropskými lídry (zdroj: ČT24)

Zelenskyj tento týden cestuje po Evropě, aby se setkal se spojenci. Ve středu byl v Chorvatsku, účast na summitu Ukrajiny a zemí jihovýchodní Evropy využil k propagaci „plánu vítězství“. „Není důležité, jestli plán vítězství Putin přijme, nebo ne. Důležité je získat podporu všech, kteří Ukrajinu posilují, a ne oslabují. Proto jsme náš plán vytvořili,“ řekl v Dubrovníku Zelenskyj.

Svůj plán vítězství chtěl Zelenskyj západním lídrům hromadně představit na sobotní schůzce na americké letecké základně Ramstein na západě Německa. Biden však oznámil, že cestu kvůli hurikánu Milton ruší – odsunula se tak celá ramsteinská schůzka.

Načítání...