Nový šéf NATO jednal v Kyjevě se Zelenským o jeho vítězném plánu

Nový generální tajemník NATO Mark Rutte dva dny po nástupu do funkce přijel do Kyjeva, kde jednal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Ten s ním probral potřeby obránců na frontě a plány na dosažení vítězství a postěžoval si, že stále nepadlo rozhodnutí umožnit Ukrajině údery v ruském týlu západními střelami dlouhého doletu. Zelenskyj doufá, že západní státy Ruskem napadenou zemi společně podpoří v říjnu, kdy se sejdou na vojenské základně Ramstein v Německu.

„Jsem tu poprvé jako generální tajemník. Bylo pro mě důležité, abych na Ukrajinu přijel hned na začátku svého mandátu a dal vám jasně najevo, vám Ukrajincům a všem, kteří nás sledují, že NATO stojí při Ukrajině,“ prohlásil Rutte.

Zelenskyj podle serveru Ukrajinska pravda vyjádřil naději, že západní spojenci Kyjeva změní svůj postoj k ochraně ukrajinského nebe, a jako příklad uvedl pomoc Izraeli při nedávném íránském vzdušném útoku na něj. „Vidíme, jak se na Blízkém východě daří chránit životy lidí díky jednotě spojenců. Společné sestřelování íránských střel se nijak neliší od sestřelování ruských raket, od sestřelování íránských (dronů) Šáhedů, které spojují ruský a íránský režim,“ prohlásil Zelenskyj na tiskové konferenci.

3 minuty
Události: Situace na Ukrajině a návštěva šéfa NATO v Kyjevě
Zdroj: ČT24

Odkazoval tak na útok Íránu, který v úterý vypálil na Izrael více než 180 balistických střel. Většinu z nich odrazila izraelská protivzdušná obrana, které ale pomohly USA a zřejmě i Británie a Francie. Drony Šáhed jsou íránské stroje, které Rusko používá při svých vzdušných úderech na Ukrajinu.

Na otázku, zda alianční státy mohou sestřelovat ruské rakety a drony, které naruší jejich vzdušný prostor, Rutte podle serveru BBC News odpověděl, že o tom musí rozhodnout jednotlivé členské státy Aliance. „NATO už významně posílilo své síly protivzdušné obrany na východním křídle,“ dodal.

Zelenskyj se také poprvé vyjádřil k ukrajinskému ústupu ze strategicky důležitého města Vuhledar na východě země, který označil za správný krok. Životy vojáků, kterým hrozilo obklíčení, jsou podle něj důležitější než libovolné budovy. Opět apeloval na západní partnery, aby Ukrajině dodali více zbraní. „Bez vhodných zbraní nemůžeme zastavit Rusko, které využívá příslušné zbraně proti nám a vše ničí,“ upozornil.

Rutte: Ukrajina je Alianci blíže než kdy dřív

Kromě situace na bojišti se hovořilo i o vzdálenější budoucnosti. „Samozřejmě, že naším klíčovým cílem je ukrajinské členství v Alianci. Ukrajina se může stát třiatřicátou členskou zemí NATO. Myslíme si, že Ukrajinci si to zaslouží. A dnes (ve čtvrtek) jsme podrobně mluvili o perspektivách spolupráce a klíčových faktorech, které mohou posílit jak Ukrajinu, tak Alianci,“ podotkl Zelenskyj.

Rutte uvedl, že cesta Kyjeva do NATO je v tento moment „nezvratná“. „Ukrajina je Alianci blíže než kdy dřív,“ prohlásil.

Někdejší nizozemský premiér Rutte podle agentury AFP přijel do Kyjeva krátce po svém jmenování do čela NATO, aby Ukrajinu znovu ubezpečil o podpoře Západu. Rutte je jedním z nejaktivnějších podporovatelů Ukrajiny v Evropě od začátku plnohodnotné ruské invaze do země v roce 2022, stál například v čele úsilí vybavit Kyjev stíhacími letouny F-16, podotkla AFP.

Svého předchůdce Jense Stoltenberga nahradil ve vedení Severoatlantické aliance v úterý. Na své první tiskové konferenci prohlásil, že náklady na podporu Ukrajiny jsou mnohem nižší, než by byly náklady v případě vítězství ruského vládce Vladimira Putina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na Chán Júnis. Tamní nemocnice hlásí desítky mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech na město Chán Júnis na jihu Pásma Gazy v noci na čtvrtek zahynulo nejméně 54 Palestinců, napsala agentura AP s odvoláním na místní nemocnici. Agentura AFP s odvoláním na úřad civilní obrany odpoledne uvedla, že počet palestinských obětí v celém Pásmu Gazy od začátku dne stoupl na osmdesát dva. Úřady v Pásmu Gazy jsou ovládané teroristickým hnutím Hamás. Údaje není možné ověřit.
10:27Aktualizovánopřed 18 mminutami

Kolektivní imunita už nedrží spalničky v šachu, varuje vědec

Předpokládá se, že očkování proti spalničkám zachránilo v letech 1974–2024 na celém světě více než 93 milionů životů a snížilo celkovou dětskou úmrtnost. Teď se ale tato nemoc vrací.
před 33 mminutami

Ruská delegace působí jako ozdoba, řekl v Turecku Zelenskyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po příletu do Ankary uvedl, že nebyl oficiálně informován o složení ruské delegace v Istanbulu a že působí „jako ozdoba“. O dalším postupu rozhodne po schůzce s tureckým vládcem Recepem Tayyipem Erdoganem. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová předtím oznámila, že rusko-ukrajinské jednání bylo z iniciativy turecké strany přesunuto na druhou polovinu dne.
06:21Aktualizovánopřed 38 mminutami

Ornitologičtí nadšenci se sjeli na ostrov Lesbos

Řecký ostrov Lesbos je ornitology z celého světa vyhledávaný už od 90. let. Na jaře jsou hlavním lákadlem konkrétně stěhovaví ptáci. Příhodná poloha ostrova na křižovatce Afriky, Evropy a Asie dává pozorovatelům možnost zahlédnout až dvě stě druhů ptactva.
před 1 hhodinou

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
08:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Arktida reaguje na změny klimatu velmi různorodě, ukázal čtyřicetiletý výzkum

Arktida zůstává podle nové studie i přes plošné oteplování, které tam probíhá, stále velmi různorodá. Reakce arktických rostlin na klimatickou změnu se v různých oblastech značně liší, ukazuje výzkum mezinárodního týmu vědců, mezi nimiž byl i zástupce českobudějovického biologického centra.
před 2 hhodinami

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
07:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...