Ukrajinská armáda oznámila stažení z Vuhledaru

3 minuty
Horizont ČT24: Ukrajinská armáda se stáhla z Vuhledaru
Zdroj: ČT24

Ukrajinská armáda ve středu oznámila stažení svých vojáků z Vuhledaru, aby se tam vyhnula ruskému obklíčení, informují ukrajinská média s odvoláním na vojenské uskupení Chortycja. O dobytí východoukrajinského města invazními jednotkami už dříve hovořily neoficiální zdroje.

„Navzdory těžkým ztrátám z dlouhých bojů nepřítel vytrval ve svém úsilí dobýt Vuhledar. Odhodláni převzít kontrolu za každou cenu nasadili (Rusové) zálohy k zahájení útoků z boku, které přetěžovaly obranu ukrajinských ozbrojených sil. To vytvořilo hrozbu obklíčení města,“ uvedla skupina Chortycja.

„Vrchní velení povolilo manévr ke stažení jednotek z Vuhledaru s cílem zachránit personál a vojenskou techniku ​​a zaujmout pozici pro další operace,“ dodalo vojenské uskupení. 

Ruské ministerstvo obrany ve středu o Vuhledaru podle dostupných zpráv neinformovalo. Oznámilo ale dobytí obce Verchnokamjanske na východě země. Ruská média a váleční blogeři však podle Reuters hlásili, že invazní síly město zcela ovládly.

Ukrajinský generální štáb ve svém středečním ranním hlášení Vuhledar nezmiňuje, napsal web Ukrajinska pravda. Zprávy o dobytí Vuhledaru Rusy přicházely už v úterý z různých zdrojů včetně projektu DeepState, který je pokládán za blízký ukrajinské armádě.

Část města je v troskách

Ruské invazní síly v poslední době město postupně obklíčily a tím stále více ztěžovaly ukrajinským jednotkám zásobování nebo rotaci, popisuje Reuters. Ruští váleční blogeři tvrdili, že invazní jednotky Ukrajince uzavřely v takzvaném kotli. Pokud se něco takového stane, neexistuje cesta dovnitř ani ven a ukrajinští vojáci tak ve Vuhledaru čelili bombardování ničivými leteckými pumami, píše Reuters.

Kontrolu nad městem považují obě strany za důležitou vzhledem k tomu, že leží na vyvýšeném místě a na křižovatce východní a jižní fronty, což mu dodává na významu, pokud jde o zásobování obou armád, připomněla Reuters. Obsazení Vuhledaru může podle agentury ruským invazním silám otevřít cestu k postupu na další místa.

Podobně jako agentura Reuters význam Vuhledaru hodnotila stanice BBC na svém ruskojazyčném webu, kde před několika dny napsala, že má strategický význam. Jeho dobytí nabízí Moskvě lepší ochranu vlastních logistických tras i lepší vyhlídku pro útoky na ukrajinské ozbrojené síly a jejich trasy zásobující jih, píše agentura AP.

Žádná ze stran nezveřejňuje vlastní lidské ztráty. Obě ale tvrdí, že při bojích o Vuhledar ta druhá přišla o mnoho vojáků. Reuters také upozorňuje, že velká část města je po prudkých bojích v troskách.

„Přivážet zásoby a odvážet mrtvé a raněné se nedařilo“

Dva vojáci ukrajinské 72. brigády, kteří ustoupili z Vuhledaru na nové pozice v okolí, řekli zpravodaji britské stanice BBC, že ukrajinské jednotky se z města stáhly ještě před posledním ruským útokem. Jeden z vojáků, kulometčík, který si nepřál být jmenován, tvrdil, že zbývajícím ukrajinským vojákům v posledních dnech nezbývalo, než se z města stahovat samostatně a pěšky. Podle druhého vojáka ruské drony a děla zabily či zranily mnoho ukrajinských vojáků při pokusech odejít z ruin města.

Na konci září Vuhledar spojovala s ukrajinským zázemím už jen jediná cesta, ale Rusové byli už tak blízko, že za pomoci dronů a děl ničili vše, co se po cestě hýbalo. „Přivážet zásoby a odvážet mrtvé a raněné se nedařilo. Přišli jsme o několik vozidel a pak se rozhodlo s tím přestat,“ řekl BBC voják Roman. A když Rusové pronikli do města, jednotky se začaly stahovat bez čekání na rozkaz. „Když ústup není zorganizován, propuká chaos – to je přirozené válečné pravidlo,“ dodal kulometčík.

Některé skupiny ukrajinských vojáků byly dezorientovány, protože přišly o spojení s veliteli a musely se rychle a samy rozhodovat. Mnohdy se rozhodly ustoupit, protože opevněné pozice už zničily ruské bomby, děla a rakety, a tak se ústup jevil nevyhnutelný. „Jak máš bojovat, když jsi zůstal sám a po tobě střílí vším, co mají? Buď zahyneš, nebo ustoupíš,“ vysvětlil voják.

Ale i ústup byl velice nebezpečný, za dne se rovnal sebevraždě. A v noci ukrajinští vojáci raději šli po vyznačené stezce skrz minová pole než po ostřelované silnici, ačkoliv donedávna po ní ještě mohla jezdit evakuační vozidla, pokud měla vypnutá světla. „Nevím, zda to byl strach z nadřízených, nebo rozkaz nejvyššího velení, ale pro nás je nepochopitelné, že prostí vojáci museli vydržet až do poslední kapky krve,“ řekl BBC kulometčík.

Opevněný Vuhledar, kde žilo před válkou přibližně čtrnáct tisíc obyvatel, dlouho sloužil jako opěrný bod ukrajinské obrany na jihu Donbasu. Leží v Doněcké oblasti, kterou Rusko částečně okupuje a prohlásilo ji za svou v září 2022, stejně jako další tři ukrajinské regiony, které ale zcela neovládá a jejichž anexi Moskvou mezinárodní společenství neuznalo. Moskva podle Reuters považuje převzetí kontroly nad Vuhledarem za důležitý odrazový můstek k začlenění celého regionu do Ruska.

Hornické město Vuhledar odolávalo náporu invazních vojsk v podstatě od začátku plnohodnotné války v roce 2022. Rusové místo dlouho považovali za jednu z nejhůře prolomitelných ukrajinských opevněných pozic, píše Reuters, podle níž ukrajinští vojáci z Vuhledaru ostřelovali ruské zásobovací trasy.

Vuhledar byl pro ukrajinskou obranu velmi významným městem, upozornila zpravodajka ČT Darja Stomatová. Připomněla, že nad městem se nachází kopec, ze kterého mohlo operovat ukrajinské dělostřelectvo, které ostřelovalo zásobovací trasy ruských jednotek na křižovatce mezi jižní a východní frontou.

„Záleží, jak se bude situace vyvíjet dál, protože zřejmě budou chtít Rusové postoupit z jihu na sever k obci Kurachove,“ dodala.

2 minuty
Události: Zpravodajka ČT Darja Stomatová ke stažení ukrajinských jednotek z Vuhledaru
Zdroj: ČT24

Město leží blízko železniční trati vedoucí z ukrajinského poloostrova Krym, který Moskva nelegálně anektovala už v roce 2014, na průmyslový Donbas, který nyní Rusové podle Reuters okupují asi z osmdesáti procent. Ovládají šedesát procent Doněcké oblasti a 98,5 procenta sousední Luhanské oblasti, uvedla agentura.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti".
před 1 hhodinou

Trumpovy výpady udělaly z kanadských liberálů favority voleb

Kanadští liberálové měli podle průzkumů ztrátu dvaceti procentních bodů za opozičními konzervativci a směřovali k porážce ve volbách, které jsou vypsané na 28. dubna. Útočná rétorika amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Kanadě však během uplynulých měsíců semkla voliče kolem vládních liberálů, kterým se podařilo zvrátit dosavadní trend. Jejich podpora vzrostla i v provincii Québec, která v uplynulých volbách byla doménou strany Québecký blok (QB).
před 3 hhodinami

SledujteTisíce lidí se ve Vatikánu naposledy loučí s papežem

Veřejnost se od pátečního brzkého rána může v bazilice svatého Petra naposledy rozloučit se zesnulým papežem Františkem. V několik stovek metrů dlouhé frontě před nejvýznamnějším katolickým chrámem stále stojí tisíce lidí, na vstup se čeká kolem dvou hodin. S papežem se od středečního vystavení do pátečního poledne podle Vatikánu rozloučilo 150 tisíc lidí.
08:56Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Narvě na hranici s Ruskem vytvoří Estonsko vojenskou základnu

Pobaltské státy od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu posilují svou obranyschopnost. Estonsko tento týden oznámilo, že v pohraničním městě Narva vznikne vojenská základna se stovkami vojáků. Společně s Litvou a Lotyšskem už dříve informovaly o vybudování „obranné linie“ na hranicích s Běloruskem a Ruskem. Jeho menšina v Pobaltí čítá skoro devět set tisíc osob.
před 4 hhodinami

Při vzpomínce na oběti šoa promluvila v Jeruzalémě i rodačka z Děčína

Miliony Izraelců sledovaly v přímém přenosu připomínku dne obětí šoa. V publiku vedle sebe usedli političtí rivalové, vojenské špičky i šéfové zpravodajských služeb. Na 80. výročí ukončení války se jedním z řečníků na tradiční pietě z památníku Jad Vašem v Jeruzalémě stala i česká rodačka Eva Erbenová. Narodila se v Děčíně, jako jediná z rodiny přežila holocaust a po únorovém převratu odešla z Československa do Izraele. Je jí 94 let.
před 7 hhodinami

Sovětské názvy ulic či zabírání bytů. Jak se Rusové chovají na okupovaných územích

Plnohodnotná ruská invaze na Ukrajinu trvá již přes tři roky a Rusové mezitím pokračují v osídlování okupovaných území. Server BBC informoval o tom, jak okupanti zabavují ukrajinské byty v Mariupolu, přičemž zároveň vystavují domy nové. Podle stejného schématu postupují Rusové také v Berďansku, který chtějí podle plánu přestavět. Odstranit při tom mají například i školu či ulici. Některé názvy berďanských ulic už navíc nesou sovětské názvy.
před 8 hhodinami

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
před 8 hhodinami

Americký soud zablokoval část Trumpova výnosu o pořádání voleb

Americký soud zablokoval část exekutivního výnosu prezidenta Donalda Trumpa z konce března, který měl zavést nová pravidla pro pořádání federálních voleb včetně požadavku na předkládání úředního dokladu o občanství při registraci voliče. Vedení demokratů a řada občanských sdružení tento výnos kritizovaly s tím, že hrozí, že oprávněným občanům bude odepřeno volební právo. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AP.
před 9 hhodinami
Načítání...