Íránský útok na Izrael zabil člověka na Západním břehu

Írán odpálil balistické rakety směrem na Izrael, uvedla v úterý večer izraelská armáda. Obyvatele Jeruzaléma a středního a jižního Izraele před útokem varovaly sirény, píší agentury Reuters a AP. Izraelská civilní obrana později informovala, že lidé v celé zemi už mohou opustit kryty. Podle armády zatím ze strany Íránu další hrozba není. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu po útoku prohlásil, že Írán udělal velkou chybu a zaplatí za ni.

Vlny sirén se v úterý večer rozezněly po celém Izraeli. Írán podle serveru Axios na židovský stát odpálil téměř dvě stovky raket. Na sociálních sítích se šíří záběry zobrazující práci protivzdušné obrany a padající střepiny nad izraelskými městy. Izraelská armáda podle serveru The Times of Israel uvedla, že zničila „velký počet“ ze 180 vypálených balistických raket.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje ze syrské armády uvedla, že izraelská protivzdušná obrana sestřelila desítky íránských raket, které letěly nad jižní Sýrií. Jordánsko pak sdělilo, že také zničilo některé íránské rakety.

Výzva, aby lidé zůstali v krytech, platila asi hodinu po dobu, kdy Írán na Izrael útočil balistickými raketami. Izraelská záchranná služba uvedla, že v Tel Avivu utrpěli lehká zranění dva lidé, které zasáhla střepina. Podle izraelských záchranářů také potřebovalo ošetřit několik lidí, kteří si ublížili, když utíkali do krytu. Jiní dostali úzkostný záchvat.

Úřady a média na okupovaném Západním břehu informovaly, že v důsledku íránského útoku zemřel jeden Palestinec.

Netanjahu prohlásil, že jeho země vede „kampaň proti íránské ose zla“. Vyzval obyvatele, aby respektovali bezpečnostní nařízení civilní obrany a záchranných složek, a doplnil: „Společně budeme bojovat a společně zvítězíme.“

Po útoku prohlásil, že Írán za útok zaplatí. „Íránský režim nerozumí našemu odhodlání bránit se a našemu odhodlání k odvetě proti našim nepřátelům,“ poznamenal Netanjahu, podle něhož raketový útok na Izrael selhal.

Události, komentáře: Odborníci komentují dění na Blízkém východě (zdroj: ČT24)

Americká armáda se na sestřelech podílela

Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan uvedl, že americká armáda koordinovala svou činnost s izraelskou armádou. „Americké torpédoborce se přidaly k izraelskému letectvu, aby raketami sestřelovaly ty íránské. Prezident (Joe) Biden a viceprezidentka (Kamala) Harrisová útok a odpověď na něj monitorovali z Bílého domu spolu s bezpečnostními špičkami naší země. Stále spolupracujeme s izraelskou armádou a úřady, abychom vyhodnotili dopad tohoto útoku,“ sdělil poradce.

Biden později vyjádřil Izraeli plnou podporu a podotkl, že s Netanjahuem bude brzy mluvit, Harrisová zase slíbila, že vždy zajistí, aby byl Izrael schopen se Íránu bránit. Teherán je podle ní destabilizující silou na Blízkém východě.

Íránské revoluční gardy mezitím potvrdily, že na Izrael odpálily desítky raket. Pokud Izrael přistoupí k odvetě, stane se podle nich terčem nového úderu, který bude „drtivější a ničivější“. Útok je podle Teheránu mimo jiné odvetou za zabití šéfa libanonského militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. S odvoláním na íránskou státní televizi to napsaly agentury Reuters a DPA.

Odpověď bude bolestivá, sdělil po útoku velvyslanec Izraele při OSN Gilad Erdan. Izraelská armáda zatím uvedla, že si Izrael vybere, jak a kdy na úterní útok odpoví.

Podle bezpečnostního analytika Vlastislava Břízy se tentokrát zřejmě jednalo o trochu jiný útok než v polovině dubna letošního roku. „Izrael, ale zároveň i Írán, jsou již poučenější,“ řekl. „Podle dosavadních zpráv to vypadá, že byly použity pouze balistické rakety, to znamená jenom jeden typ útočných zbraňových vzdušných prostředků,“ popsal. Dodal, že co do kvantity Írán nejspíš použil podobné množství útočných prostředků jako v dubnu, ovšem balistické střely jsou rychlejší a pronikají protileteckou obranou snáze.

Speciál ČT24: Írán odpálil rakety na Izrael (zdroj: ČT24)

„V Izraeli pobývám třicet let jako návštěvník, šest let jako novinář, takhle silnou salvu jsem nezažil – možná jednou, před třemi lety v Aškelonu, ale to je pouze deset kilometrů od Pásma Gazy,“ popsal z Tel Avivu zpravodaj ČT David Borek. „Čím se to lišilo nyní, byla mohutnost explozí a míra, v jaké střely izraelské protivzdušné obrany vycházely na oblohu. Byl jsem doma, utíkal jsem do krytu, ten byl úplně plný lidí,“ dodal krátce po 19. hodině SELČ s tím, že poplach byl prozatím odvolán, ale není vyloučeno, že bude vyhlášen znovu.

Zpravodaj ČT v Izraeli David Borek k íránským raketovým útokům (zdroj: ČT24)

Izrael kvůli íránskému útoku dočasně uzavřel svůj vzdušný prostor, stejné rozhodnutí oznámily i irácké úřady. Později Izrael přílety i odlety obnovil. Leteckou dopravu pozastavilo také Jordánsko. Úřady v této zemi sousedící s Izraelem dočasně vyzvaly obyvatele, aby v zájmu své bezpečnosti neopouštěli domovy.

Podle Íránu jde o legitimní útok

Íránské zastoupení při OSN uvedlo, že útok na Izrael je „legální, racionální a legitimní odpovědí“. Stejně jako revoluční gardy pohrozilo dalším úderem v případě izraelské odvety či spáchání dalších „zlovolných činů“.

Agentura Reuters citovala jednoho z íránských činitelů, podle něhož útok nařídil íránský vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Nejmenovaný představitel režimu také uvedl, že Írán je připraven na jakoukoliv odvetu.

„Blízkovýchodní optika je nemilosrdná: když jste napaden, tak musíte odpovědět,“ popsal Bříza s tím, že cokoliv jiného by bylo vnímáno jako slabost. „To není jako západní mentalita: kdyby se něco takového stalo, tak se snažíte deeskalovat, okamžitě situaci uklidnit, aby nedošlo k nárůstu napětí,“ řekl. Írán podle něj utrpěl ze strany Izraele několik „direktů“, na které už neměl jiné odpovědi i proto, že jeho „zástupná organizace“ Hizballáh je na kolenou a nemůže na Izrael útočit namísto Íránu.

Příští dny budou napjaté, míní zpravodaj

V následujících hodinách se nejspíše nebude dít nic, domnívá se zpravodaj Borek. Zajímavé ale podle něj je, že Írán v oficiálním oznámení po útoku nepropojil případný další úder s pokračujícím izraelským vpádem do Libanonu, což mohl snadno udělat. „Příští dny budou velice napjaté,“ podotkl Borek.

Na dohady o tom, jaká bude odpověď Izraele, je zatím brzo, myslí si reportér ČT Jakub Szántó. „Izrael určitě na nějaký způsob, jak vrátit nazpátek varování Íránu, že takhle pravidla hry nebudou, že si nenechá tohle líbit, (…) přijde,“ řekl.

Podle politického a kulturního geografa Vladimíra Baara se nedá od Izraele čekat, že se bude chtít domluvit s Íránem, pokud ten bude trvat na tom, že Izrael nemá na Blízkém východě co dělat a je třeba ho zničit. „Žádný jiný stát by na to nepřistoupil,“ podotkl.

Napětí mezi Izraelem a Íránem v posledních dnech výrazně stouplo v důsledku rozsáhlých izraelských akcí proti teroristickému hnutí Hizballáh v Libanonu. Írán tuto militantní skupinu podporuje politicky i vojensky.

Izrael v noci na úterý zahájil pozemní operaci proti Hizballáhu v jižním Libanonu.

Načítání...