USA vyzvaly všechny země světa k odsouzení „nepřijatelného útoku“

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, francouzský premiér Michel Barnier, jeho britský kolega Keir Starmer, šéf unijní diplomacie Josep Borrell či generální tajemník OSN António Guterres odsoudili eskalaci na Blízkém východě poté, co Írán v úterý večer odpálil téměř 200 raket na Izrael. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan vyjádřil přesvědčení, že se íránský útok podařilo odrazit. Reagovala i česká diplomacie. „Takový útok je nutné jednoznačně odsoudit, nemá žádné ospravedlnění. Je to akt agrese a Izrael má právo se bránit,“ řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v Interview ČT24.

O připravenosti bránit Izrael hovořil Biden již během dne s Harrisovou. „Mluvili jsme o tom, jak jsou Spojené státy připravené pomoci Izraeli v obraně před těmito útoky, a o ochraně amerických vojáků v regionu,“ napsal Biden na sociální síti X. Jednání se účastnil také tým Bílého domu pro národní bezpečnost.

Později bezpečnostní mluvčí Bílého domu Sean Savett informoval o Bidenově příkazu americké armádě. Washington v souvislosti s hrozbou íránského útoku proti Izraeli varoval Teherán před následky takového počínání, informovala dříve americká televize CNN.

„Americké torpédoborce se přidaly k izraelskému letectvu, aby raketami sestřelovaly ty íránské. Prezident Biden a viceprezidentka Harrisová útok a odpověď na něj monitorovali z Bílého domu spolu s bezpečnostními špičkami naší země,“ uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Podle Sullivana úder představuje výraznou eskalaci ze strany Íránu. Washington teď bude další kroky konzultovat s Tel Avivem a nadále monitorovat situaci kvůli případnému dalšímu nebezpečí od Íránu či jeho spojenců, podotkl poradce Bílého domu.

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny země světa, aby „nepřijatelný útok“ odsoudily. Uvedlo, že nemá žádné informace o poškození amerických zařízení. Teherán podle něj Washington dopředu nevaroval.

Guterres: Musí to přestat

Generální tajemník OSN António Guterres v reakci na odpálení raket z Íránu na Izrael odsoudil stupňování konfliktu. „Musí to přestat. Rozhodně potřebujeme příměří,“ dodal Guterres v úterním prohlášení. „EU odsuzuje nejsilnějším způsobem íránský útok proti Izraeli,“ uvedl Borrell. Podle něj hrozí, že se řada úderů a odvet vymkne kontrole. „Je zapotřebí okamžité příměří v regionu,“ doplnil.

Nový francouzský premiér Michel Barnier vyjádřil znepokojení nad eskalací na Blízkém východě a „přímým konfliktem, který, jak se zdá, probíhá“ mezi Íránem a Izraelem. „Situace je nanejvýš vážná,“ uvedl. Reaguje i Británie. Úřad premiéra Keira Starmera „zcela odsuzuje“ kroky Íránu poté, co vypálil salvu balistických raket na Izrael, a vyzývá k deeskalaci v celém regionu.

„Írán možná spoléhá na to, že se stále objevuje řada různých mezinárodních politických sil, které se snaží deeskalovat konflikt,“ řekl reportér ČT Jakub Szántó. Podotkl, že ani šéf diplomacie EU Josep Borrell, ani generální tajemník OSN António Guterres se ve svých varováních po útoku nepřiměli k tomu jmenovat Írán jako agresora.

„Jsou ve světě politici, kteří vnímají, že ať eskaluje Írán, nebo Izrael, je to spirála, jejíž konec je zatím velice těžké dohlédnout,“ řekl analytik Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček. Zajímavé je podle něj i to, že v obou zemích jsou jisté síly, které si přejí vypuknutí konfliktu. „Občas se objevuje jakási teze, že na straně Izraele jsou politici, kteří by si hodně přáli, aby do konfliktu na Blízkém východě konečně naplno vstoupily Spojené státy,“ dodal s tím, že by to mohlo vést k definitivnímu pádu íránského režimu.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že íránský raketový útok na Izrael odsuzuje „co nejostřeji“. „Naléhavě jsme Írán varovali před touto nebezpečnou eskalací. Írán musí útok okamžitě zastavit. Žene region dále na okraj propasti,“ uvedla Baerbocková v příspěvku na sociální síti X.

Útok odsoudil i Lipavský. „Nemá žádné ospravedlnění, je to akt agrese a Izrael má právo se bránit,“ řekl. „U minulého útoku dobře zafungovala protiletecká obrana Izraele, z několika stovek raket doletěly jen malé počty. Nevíme, jaké dopady budou nyní, ale každopádně to je projev vážné eskalace.“ Také premiér Petr Fiala (ODS) vyjádřil Izraeli podporu.

Hamás útok chválí

Palestinské teroristické hnutí Hamás pochválilo íránské vypálení raket na Izrael, které považuje za pomstu za zabité vůdce islamistických skupin bojujících na Blízkém východě. V Bejrútu lidé na oslavu íránského útoku pořádali ohňostroje, informuje agentura Reuters.

Podle teroristů jsou raketové útoky pomstou za izraelské atentáty na vůdce palestinského Hamásu Ismáíla Haníju, vysoce postaveného představitele íránských revolučních gard Abbáse Nilforušana a vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha.

Načítání...