USA vyzvaly všechny země světa k odsouzení „nepřijatelného útoku“

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, francouzský premiér Michel Barnier, jeho britský kolega Keir Starmer, šéf unijní diplomacie Josep Borrell či generální tajemník OSN António Guterres odsoudili eskalaci na Blízkém východě poté, co Írán v úterý večer odpálil téměř 200 raket na Izrael. Poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan vyjádřil přesvědčení, že se íránský útok podařilo odrazit. Reagovala i česká diplomacie. „Takový útok je nutné jednoznačně odsoudit, nemá žádné ospravedlnění. Je to akt agrese a Izrael má právo se bránit,“ řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v Interview ČT24.

O připravenosti bránit Izrael hovořil Biden již během dne s Harrisovou. „Mluvili jsme o tom, jak jsou Spojené státy připravené pomoci Izraeli v obraně před těmito útoky, a o ochraně amerických vojáků v regionu,“ napsal Biden na sociální síti X. Jednání se účastnil také tým Bílého domu pro národní bezpečnost.

Později bezpečnostní mluvčí Bílého domu Sean Savett informoval o Bidenově příkazu americké armádě. Washington v souvislosti s hrozbou íránského útoku proti Izraeli varoval Teherán před následky takového počínání, informovala dříve americká televize CNN.

„Americké torpédoborce se přidaly k izraelskému letectvu, aby raketami sestřelovaly ty íránské. Prezident Biden a viceprezidentka Harrisová útok a odpověď na něj monitorovali z Bílého domu spolu s bezpečnostními špičkami naší země,“ uvedl poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan.

Podle Sullivana úder představuje výraznou eskalaci ze strany Íránu. Washington teď bude další kroky konzultovat s Tel Avivem a nadále monitorovat situaci kvůli případnému dalšímu nebezpečí od Íránu či jeho spojenců, podotkl poradce Bílého domu.

Americké ministerstvo zahraničí vyzvalo všechny země světa, aby „nepřijatelný útok“ odsoudily. Uvedlo, že nemá žádné informace o poškození amerických zařízení. Teherán podle něj Washington dopředu nevaroval.

Guterres: Musí to přestat

Generální tajemník OSN António Guterres v reakci na odpálení raket z Íránu na Izrael odsoudil stupňování konfliktu. „Musí to přestat. Rozhodně potřebujeme příměří,“ dodal Guterres v úterním prohlášení. „EU odsuzuje nejsilnějším způsobem íránský útok proti Izraeli,“ uvedl Borrell. Podle něj hrozí, že se řada úderů a odvet vymkne kontrole. „Je zapotřebí okamžité příměří v regionu,“ doplnil.

Nový francouzský premiér Michel Barnier vyjádřil znepokojení nad eskalací na Blízkém východě a „přímým konfliktem, který, jak se zdá, probíhá“ mezi Íránem a Izraelem. „Situace je nanejvýš vážná,“ uvedl. Reaguje i Británie. Úřad premiéra Keira Starmera „zcela odsuzuje“ kroky Íránu poté, co vypálil salvu balistických raket na Izrael, a vyzývá k deeskalaci v celém regionu.

„Írán možná spoléhá na to, že se stále objevuje řada různých mezinárodních politických sil, které se snaží deeskalovat konflikt,“ řekl reportér ČT Jakub Szántó. Podotkl, že ani šéf diplomacie EU Josep Borrell, ani generální tajemník OSN António Guterres se ve svých varováních po útoku nepřiměli k tomu jmenovat Írán jako agresora.

„Jsou ve světě politici, kteří vnímají, že ať eskaluje Írán, nebo Izrael, je to spirála, jejíž konec je zatím velice těžké dohlédnout,“ řekl analytik Metropolitní univerzity Praha Břetislav Tureček. Zajímavé je podle něj i to, že v obou zemích jsou jisté síly, které si přejí vypuknutí konfliktu. „Občas se objevuje jakási teze, že na straně Izraele jsou politici, kteří by si hodně přáli, aby do konfliktu na Blízkém východě konečně naplno vstoupily Spojené státy,“ dodal s tím, že by to mohlo vést k definitivnímu pádu íránského režimu.

Německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že íránský raketový útok na Izrael odsuzuje „co nejostřeji“. „Naléhavě jsme Írán varovali před touto nebezpečnou eskalací. Írán musí útok okamžitě zastavit. Žene region dále na okraj propasti,“ uvedla Baerbocková v příspěvku na sociální síti X.

Útok odsoudil i Lipavský. „Nemá žádné ospravedlnění, je to akt agrese a Izrael má právo se bránit,“ řekl. „U minulého útoku dobře zafungovala protiletecká obrana Izraele, z několika stovek raket doletěly jen malé počty. Nevíme, jaké dopady budou nyní, ale každopádně to je projev vážné eskalace.“ Také premiér Petr Fiala (ODS) vyjádřil Izraeli podporu.

Hamás útok chválí

Palestinské teroristické hnutí Hamás pochválilo íránské vypálení raket na Izrael, které považuje za pomstu za zabité vůdce islamistických skupin bojujících na Blízkém východě. V Bejrútu lidé na oslavu íránského útoku pořádali ohňostroje, informuje agentura Reuters.

Podle teroristů jsou raketové útoky pomstou za izraelské atentáty na vůdce palestinského Hamásu Ismáíla Haníju, vysoce postaveného představitele íránských revolučních gard Abbáse Nilforušana a vůdce libanonského militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar a Thajsko zasáhly ničivé otřesy, je potvrzeno víc než sto obětí

Myanmar, Thajsko a částečně i Čínu zasáhlo v pátek silné zemětřesení. V Myanmaru si vyžádalo nejméně 144 mrtvých a přes 730 zraněných, oznámil šéf tamní vládnoucí vojenské junty. Upozornil, že počet obětí se ještě zvýší. Geologická služba USA (USGS) má za pravděpodobné, že jich bude více než tisíc. Tuzemské ministerstvo zahraničí nemá zprávy, že by zemětřesení zasáhlo české občany, v podobném duchu se vyjádřily i cestovní kanceláře.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Panuje chaos. Lidé se bojí dalších otřesů, říká Čech v Bangkoku

V thajském hlavním městě Bangkoku se během silného zemětřesení, které zasáhlo i Myanmar, zřítil mimo jiné rozestavěný třicetipatrový mrakodrap. Čech Lukáš Kouřil v rozhovoru pro ČT24 popsal, že v metropoli asijské země panuje chaos a panika. Centrum je podle něj ucpané a obyvatelé prchají, protože se obávají dalších otřesů. Podobně se vyjádřil i Michael Jenis, který se v Bangkoku nachází také.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

OBRAZEM: Silné otřesy v Asii zabíjely a ničily

Thajsko i Myanmar zasáhlo v pátek zemětřesení o síle až 7,7 stupně. Záchranáři pátrají po přeživších, kteří zůstali v troskách zřícených či poničených budov. Podle odhadu americké geologické služby USGS by se počet obětí mohl s přibližně třetinovou pravděpodobností pohybovat mezi deseti a sto tisíci, kolem pátečního poledne byl ale počet mrtvých z míst neštěstí hlášený výrazně nižší. Záběry zkázy po otřesech plní sociální sítě i servis světových agentur. Lidé ze zasažených oblastí například pořídili záběry vody vylévající se z bazénů na střechách mrakodrapů nebo shromažďování vyděšených lidí v ulicích.
28. 3. 2025

Dva týdny extrémů. Světem se prohnala mimořádná vlna horka

Tropické noci v březnu, teploty vyšší oproti průměru až o sedem stupňů a pokoření stovek teplotních rekordů v Evropě i Asii. Uplynulá vlna veder byla mimořádná rozsahem i výkyvy teplot.
28. 3. 2025

Zemětřesení v Asii mohlo připravit o život až sto tisíc lidí, ukazuje model

Zemětřesení, které zasáhlo v pátek jihovýchodní Asii, postihlo podle geologa a seismologa Aleše Špičáka nečekaně velkou oblast. V kombinaci s jeho silou to znamená velké materiální i lidské škody. Model Americké geologické služby zatím odhaduje očekávaná úmrtí na deset až sto tisíc. Pravděpodobnost, že počet obětí přesáhne sto tisíc, je v tuto chvíli dle modelu 22procentní.
28. 3. 2025

Požáry v Jižní Koreji mají desítky obětí, hašení pomáhá příznivé počasí

Požáry v Jižní Koreji si vyžádaly nejméně 28 obětí, tamní úřady je podle agentury Reuters prohlásily za nejtragičtější v historii země. Podmínky pro hašení ohňů jsou podle ministra lesnictví Lima Sang-seopa aktuálně příznivější než v minulých dnech, a to díky dešti a chladnějšímu počasí.
28. 3. 2025Aktualizováno28. 3. 2025

Soud zablokoval Trumpův zákaz vojenské služby pro transgender osoby

Americký soud zablokoval nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které zakazuje transgender osobám sloužit v armádě. Jedná se o druhé celostátní soudní rozhodnutí proti tomuto opatření během dvou týdnů, píše agentura AP. Trump zároveň ve čtvrtek nařídil, aby byla z rozsáhlého muzejního komplexu Smithsonian Institution odstraněna „nevhodná, rozdělující nebo protiamerická ideologie“.
28. 3. 2025

Univerzity čelí špionážím ve výzkumu

S kybernetickými útoky, pokusy o krádež počítačů nebo špionáží ve výzkumu mají zkušenosti univerzity po celém světě, především ty technologické. Vysoké školy v Nizozemsku proto spolupracují s bezpečnostními experty, kteří jim radí, jak postupovat při zkoumání žádostí nebo například během cest do zahraničí. Zkušenost se špionáží mají i další evropské instituce.
28. 3. 2025
Načítání...