Hurikán Milton se prohnal Floridou, počet obětí roste

Hurikán Milton opustil Floridu a přesouvá se nad Atlantický oceán, pobřeží poloostrova ale ve čtvrtek odpoledne středoevropského času stále sužovaly bouře. Hurikán způsobil rekordní přívaly srážek, miliony lidí připravil o elektřinu a vyžádal si nejméně deset obětí. Postupně se začínají sčítat škody. Americký prezident Joe Biden vyzval Kongres, aby se sešel a schválil finanční pomoc zasaženým lidem. Na nejčernější scénář s několikametrovou přílivovou vlnou v hustě osídleném zálivu Tampa Bay nakonec nedošlo.

Bouře dorazila k pobřeží dříve a jižněji, než se původně očekávalo. Guvernér státu Ron DeSantis na tiskové konferenci prohlásil, že i díky tomu se Florida patrně „vyhnula nejhoršímu scénáři“. Milton se přihnal před přílivem, díky čemuž se na západním pobřeží nenaplnily nejhorší předpovědi ohledně přílivových vln. Extrémní srážky a záplavy však potrvají i v příštích dnech, varoval guvernér.

Milton ztratil na síle poté, co před úderem na pevninu dvakrát dosáhl intenzity pátého stupně. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) označilo bouři jako extrémně nebezpečný hurikán, který na pevninu udeřil v oblasti Siesta Key v okrese Sarasota.

Události: Zkáza po hurikánu (zdroj: ČT24)

Ačkoliv živel oslabil už před úderem na pevninu, podle médií zároveň nabral na velikosti. Úřady dopředu varovaly před ničivou přílivovou vlnou, silným větrem, přívalovými dešti a záplavami. Když bouře dorazila na pevninu, měla sílu hurikánu třetí kategorie z pětistupňové škály s odhadovanou maximální rychlostí větru kolem 195 kilometrů v hodině.

Asi tři hodiny po úderu na pevninu přinesl hurikán do centrální části Floridy devastující deště a vítr. Z některých míst byly hlášeny záplavy. Poté, co zeslábl na nejnižší první kategorii, postupoval dál na východ, prošel kolem hustě obydleného města Orlando a přes oblast u mysu Canaveral. Poté území poloostrova opustil a přesunul se nad Atlantický oceán.

„Naples, Fort Myers, St. Petersburg – to jsou města, která jsou nejvíc zasažená. Velmi silný vítr, silný déšť a velké záplavy – to je problém právě ve městě St. Petersburg, kde úřady oznámily, že jsou mimo provoz čističky vod. Lidé nemají pít vodu, mají převařovat,“ přiblížil ve čtvrtek ráno z Floridy zpravodaj ČT Bohumil Vostal situaci na západě poloostrova, kde bouře udeřila jako první.

Přívaly deště podle deníku The New York Times dosáhly až 450 milimetrů, zatímco maximální rychlost větru na pevnině přesahovala 160 kilometrů v hodině. Na některých místech úřady hlásily největší objemy srážek za stovky let.

Počet obětí roste

Ve státě zaznamenali desítky tornád, která způsobila škody v řadě okresů a zničila většinou mobilní obydlí. Agentura AP v jistém momentě psala o 150 vzdušných vírech, záhy ale tento údaj stáhla.

Celkem ve středu úřady NWS v Tampa Bay, Melbourne a Miami vydaly více než 125 varování před tornádem, což je nejvíce za jediný den pro stát Florida v historii. Překonán tak byl předchozí rekord 69 hlášení z 10. září 2017 během hurikánu Irma.

„Bohužel už tu jsou oběti na životech,“ dodal Vostal. Nejméně pět úmrtí je hlášeno v komunitě seniorů v obci Fort Pierce poté, co se místem prohnala během dvaceti minut zhruba desítka tornád. Podle tamního šerifa Keitha Pearsona na pátrání po dalších seniorech uvězněných v troskách domů pracuje asi dvě stě lidí, záchranu ale stále komplikuje silný vítr.

Podle CNN je bez elektrického proudu na Floridě přes tři miliony odběratelů, většinou v oblasti Tampa Bay. „Značná část zasažených území se ocitla bez internetu,“ upozornil také Vostal. Rovněž z tohoto důvodu zatím nejsou zcela jasné následky hurikánu, protože mnoho lidí si nemůže zavolat o pomoc.

„Z města Tampa přišla zpráva, že tamní baseballový stadion má zničenou střechu. Původně přitom úřady chtěly, aby právě z tohoto stadionu mohli vyrážet za potřebnými záchranáři, takže to se nestane,“ uvedl zpravodaj ČT.

Mnohá místa hlásí zraněné. Týká se to například oblasti Palm Beach na jihovýchodě Floridy, kde zachraňovali lidi uvázlé pod troskami nebo v autech, uvádí CNN.

Miliony evakuovaných

Úřady před příchodem Miltonu vydávaly naléhavá varování a prezident Biden apeloval na obyvatele, aby se řídili bezpečnostními doporučeními. Sám kvůli živlu zrušil plánovanou cestu do Německa a dalších zemí. „Lidem zasaženým hurikánem Helene a Milton chci sdělit, že navzdory dezinformací a lžím je pravda taková, že poskytujeme prostředky potřebné k záchraně, obnově a rekonstrukci,“ prohlásil Biden.

Guvernér DeSantis vyzval lidi, aby ani po přechodu hurikánu nevycházeli z domů předčasně, vyhýbali se spadlým drátům a dbali pokynů úřadů.

Miliony obyvatel v oblasti dostaly příkaz k evakuaci. Lidé se od začátku týdne přesouvali do evakuačních center. Některé z komunit, které leží na předpokládané trase Miltonu, se přitom ještě nestihly vzpamatovat z následků hurikánu Helene, který na konci září zabíjel a napáchal škody od Floridy po Virginii.

Mezinárodní letiště v Tampě podle AP informovalo, že obnoví provoz v pátek.

Klimatolog: Bude trvat až několik desítek hodin, než se z pevniny stáhne voda natažená hurikánem

Hurikán provází takzvaný negativní příliv, tedy efekt, při kterém větrná smršť nasaje pobřežní vodu, kterou pak nějakou dobu drží, než voda jinde spadne.

„Efekt vzdutí bude trvat po celou dobu, co hurikán existuje,“ upozornil Aleš Farda, vedoucí oddělení klimatických služeb z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. „Při přechodu na pevninu způsobí tímto mechanismem dodatečné záplavy a bude trvat několik hodin až několik desítek hodin, než se ta voda z pevniny stáhne.“

Hurikán Milton sužuje Floridu (zdroj: EBU)

Skutečnost, že hurikán nad pevninou zeslabuje, je přirozená, i tak ale zůstává nebezpečný. „Začal oslabovat už předtím, než se jeho jádro dostalo na pevninu, protože je živen teplým povrchem oceánu. Kdykoliv se jakýkoliv hurikán či tajfun dostane do kontaktu s pevninou a začne se nad ni nasouvat, přijde o zdroj síly a začne rychle slábnout. Tato fáze ale také může být velmi nebezpečná, i když v ní rychleji klesá rychlost větru, protože o to víc začne ztrácet vodu, kterou nasál nad mořem a v postižených regionech pak hrozí extrémní srážky,“ vysvětlil Farda.

Hurikán bude nebezpečný, i když pevninu opustí, upozornil klimatolog. „I když přejde Floridu, tak nad Atlantickým oceánem způsobí potíže na pobřeží Georgie a Jižní Karolíny vzdutím,“ dodal Farda.

Hurikán se bude přesouvat do oblasti jižně od Bermud, uvedl meteorolog ČT Michal Žák. „Bude dál slábnout, ze síly hurikánu se dostane na sílu tropické bouře, případně tropické deprese. Pokud se nakonec dostane nad Bermudy, tak už by neměl být nijak silný.“

Načítání...