Touha oligarchy po penězích může otočit zahraniční politiku Ukrajiny o 180 stupňů

3 minuty
Horizont ČT24: Kolomojskyj otáčí
Zdroj: ČT24

Za klíčovou figuru současné ukrajinské politiky ho označila i americká FBI. Jeden z nejbohatších Ukrajinců Ihor Kolomojskyj podle mnohých odborníků stojí za úspěchem prezidenta Volodymyra Zelenského. Na začátku války platil žoldnéře, kteří bojovali proti ruské agresi. Dosud tlačil Ukrajinu na Západ. V posledním rozhovoru pro New York Times však otočil o 180 stupňů a vyzval ke strategické alianci s Ruskem.

„Je na čase, aby se Ukrajina vzdala snu o Západě a obrátila se zpět k Rusku. Stejně je silnější. Musíme posílit naše vztahy s Moskvou,“ řekl americkým novinářům Kolomojskyj. „Lidé potřebují mír a dobrý život, nechtějí bojovat. Vy, Amerika, nás nutíte bojovat a přitom nám na to ani nedáváte peníze,“ dodal převrácením logiky rusko-ukrajinské války.

Není prý fanouškem současného Ruska, ale trvá na tom, že je potřeba „uznat realitu“. EU ani NATO Ukrajinu podle něj stejně nikdy nepřijmou. Jak by se vyrovnal s nevolí většiny společnosti rozzlobené na Rusko kvůli jeho agresi na Krymu a na Donbase, není jasné.

Odpovědi Ukrajinců na dotaz: „Jak byste hodnotili svůj vztah k Rusku?“
Zdroj: Rating group/prosinec 2018

Spor o banku

Podle New York Times stojí za obratem hlasy západních diplomatů a Mezinárodního měnového fondu ve věci největší ukrajinské banky PrivatBank. V té měl kdysi Kolomojskyj skoro poloviční podíl.

V prosinci 2016 však vláda rozhodla o jejím zestátnění. Odůvodnila to výsledky dvouletého vyšetřování, při němž vyšlo najevo, že banka nemá dost kapitálu a velkou část korporátních půjček směřuje ke svým akcionářům.

Kolomojskyj od té doby usiluje o opětovné získání kontroly nad tímto zdrojem velkých příjmů i nad celým ukrajinským byznysem a státem. Zdaleka totiž nepřišel jen o PrivatBank. Ztratil asi sedmdesát procent majetku. Ten podle ukrajinistky Lenky Víchové z velké části získal tak, že kontroloval státní podniky, jejichž zisky čerpal, nemusel se však starat o jejich ztráty.

Zrod prezidenta

Po takzvaném euromajdanu roku 2014 bylo jasné, že Kolomojskyj bude mít se svým byznysovým modelem problémy. Už v prosinci 2015 proto angažoval na svém televizním kanálu 1+1 populárního komika Zelenského do role prezidenta bojujícího s korupcí v seriálu Sluha lidu. Pak podporoval jeho skutečnou politickou kariéru završenou vstupem do nejvyšší funkce i ovládnutím parlamentu a vlády.

To ho přivedlo blízko k možnosti získat PrivatBank i vliv na byznys zpět. Ovšem západní diplomaté i Mezinárodní měnový fond se proti tomu nedávno ostře postavili. Pohrozili zastavením miliardových úvěrů na obnovu Ukrajiny.

„Tak si vezmeme 100 miliard od Ruska. Myslím, že nám je teď s radostí poskytnou,“ vylíčil řešení tohoto problému Kolomojskyj v nynějším rozhovoru. A dodal frázi, která zřejmě ukazuje jádro jeho pohledu na svět: „Peníze vyřeší všechny problémy.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Výbor v USA chce zrušit doporučení očkovat novorozence proti žloutence B

Americký poradní výbor pro očkování hlasoval pro ukončení dlouhodobého doporučení, aby byly všechny děti ve Spojených státech bezprostředně po narození očkovány proti hepatitidě B. Informovala o tom agentura AP. Činnost komise, jejíž všechny členy po svém nástupu do funkce vyměnil současný ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy, známý odpůrce očkování, je přitom ve Spojených státech terčem silné kritiky odborné veřejnosti.
před 4 mminutami

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun). Konkurenční společnost TikTok se trestu vyhnula díky ústupkům, které učinila. Američané pokutu odsuzují, mezi jiným viní Unii z toho, že se tak snaží dotovat svůj kontinent brzděný vlastními dusivými regulacemi.
13:10Aktualizovánopřed 20 mminutami

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
před 1 hhodinou

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 2 hhodinami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 3 hhodinami
Načítání...