Slovensko vyhostí tři ruské diplomaty. Moskva dle Reuters odpoví stejným počtem

Nahrávám video
Slovensko rozhodlo o vyhoštění tří pracovníků ruského velvyslanectví
Zdroj: TA3

Slovensko vyhostí tři pracovníky ruského velvyslanectví, oznámil premiér Eduard Heger. Ministr zahraničí Ivan Korčok později upřesnil, že jde o diplomaty. Slovenské území musí opustit do sedmi dní. Heger zdůraznil, že Bratislava chce budovat vztahy s Moskvou založené na vzájemném respektu. Rusko v odvetě vyhostilo tři slovenské diplomaty, píše Reuters.

„Tři zástupci diplomatické mise Ruské federace musí ukončit své působení a opustit území Slovenské republiky do sedmi dní,“ konstatoval na tiskové konferenci Heger. Krok zdůvodnil tím, že Slovensko nemůže tolerovat, když zástupci cizích diplomatických misí nerespektují dohodnutá pravidla.

„Považujeme za velmi důležité udělat všechno pro ochranu bezpečnostních zájmů, včetně dosažení toho, aby cizí diplomatické mise působily na území Slovenské republiky v souladu s našimi zákony a mezinárodními úmluvami,“ konstatoval dále šéf slovenské vlády.

Předseda slovenské vlády současně vyjádřil solidaritu s Českem, které se dostalo do diplomatické roztržky s Moskvou kvůli důvodnému podezření na zapojení ruských zpravodajců do exploze muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014.

Rusko mělo dosud na Slovensku třicet diplomatů a dalších šedesát pracovníků velvyslanectví. Z hlediska počtu diplomatických pracovníků má Rusko v zemi větší zastoupení, než například Spojené státy nebo Čína. Slovensko má v Rusku osmnáct diplomatů.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová sdělila, že Moskva je jednáním Bratislavy hluboce zklamána a že odpověď na sebe nenechá dlouho čekat. Slovensko se dle mluvčí „rozhodlo projevit pseudosolidaritu s Prahou ve smyšlené věci“.

Agentura Reuters informovala, že Moskva v odvetě vyhostí tři slovenské diplomaty, ruské ministerstvo zahraničí zatím takový krok nepotvrdilo.

Vláda amerických agentů, kritizuje Fico

Slovenská opozice rozhodnutí o vyhoštění ruských diplomatů kritizovala. „Slovenská vláda není slovenskou vládou. Je to vláda amerických agentů,“ řekl v reakci expremiér a šéf nejsilnější opoziční strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico.

Nová a nyní nejpopulárnější strana Hlas-sociálna demokracia někdejšího premiéra Petera Pellegriniho zase vyjádřila zklamání, že k vyhoštění přistoupilo Slovensko podle ní bez toho, aby o tom byl informován parlament a o důvodech pak veřejnost.

Za Pellegriniho vlády Slovensko v roce 2018 na rozdíl od většiny členských zemí EU nepřistoupilo v reakci na otravu někdejšího dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii k vyhoštění ruských diplomatů. Pellegrini byl tehdy místopředsedou Smeru-SD.

Dle šéfredaktora Denníku N Matúše Kostolného je důležité, že Slovensko se k vyhoštění diplomatů uchýlilo z vlastní iniciativy a jako první. „Vláda a Slovensko jako země ukázaly, že s Českem máme intenzivní vztahy,“ konstatoval pro ČT.

Bratislava už loni v létě vyhostila tři ruské diplomaty. Krok tehdy zdůvodnila tím, že jejich činnost byla v rozporu s Vídeňskou úmluvou o diplomatických stycích. Slovenský tisk tehdy napsal, že rozhodnutí souviselo s případem zneužití slovenských víz ruskými tajnými službami při atentátu v Berlíně. Případ se týká předloňské vraždy Čečence Zelimchana Changošviliho v centru Berlína, kterou si podle německého nejvyššího státního zastupitelství objednala Moskva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Fico tvrdí, že Zelenskyj odmítl kontrolu Družby

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) řekl, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl návrh na kontrolu stavu ropovodu Družba, kterým po lednových ruských útocích na ukrajinskou energetickou infrastrukturu neproudí ropa na Slovensko a do Maďarska. Tyto země přišly s návrhem na vytvoření komise složené ze zástupců obou zemí a Evropské komise, která by prověřila schopnost ropovodu přepravovat surovinu. Podle Bratislavy přepravě ropy potrubím nic nebrání.
11:58Aktualizovánopřed 42 mminutami

Clinton zákonodárcům řekl, že neměl ponětí o Epsteinových zločinech

Bývalý americký prezident Bill Clinton řekl zákonodárcům, že neměl ponětí o zločinech sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. V opačném případě by prý nelétal finančníkovým letadlem a naopak by ho nahlásil úřadům. Demokratický politik to uvedl v úvodním prohlášení adresovaném výboru Sněmovny reprezentantů pro dohled. Kongresmani z výboru Clintonovi kladou otázky o jeho vazbách na Epsteina během slyšení v americké obci Chappaqua ve státě New York, kde Clinton žije.
před 46 mminutami

Po vykolejení tramvaje v Miláně je mrtvý a čtyři desítky zraněných

Jeden člověk v pátek odpoledne zemřel a čtyři desítky dalších utrpěly zranění poté, co v italském Miláně vykolejila tramvaj, informují tamní média. Jeden člověk je podle Reuters v kritickém stavu. Zatím není jasné, co bylo příčinou nehody ve městě, které v současné době hostí Týden módy a kde minulý týden skončily zimní olympijské hry.
17:33Aktualizovánopřed 53 mminutami

Mise Artemis III na Měsíci nepřistane, oznámil šéf NASA

Na páteční tiskové konferenci oznámil ředitel americké vesmírné agentury NASA Jared Isaacman, že se odkládá pokus o přistání lidské posádky na Měsíci. Původně ji měla mít za úkol mise Artemis III, podle Isaacmana to ale má teď provést až Artemis IV.
před 2 hhodinami

Anthropic odmítl ultimátum Pentagonu

Společnost Anthropic odmítla požadavky Pentagonu, který chtěl využívat její technologii umělé inteligence (AI) bez omezení pro běžné uživatele. Americké ministerstvo obrany přitom sdělilo, že pokud firma nepřistoupí na jeho žádost, tak bude považována za „riziko pro dodavatelský řetězec“ a riskuje ztrátu státní zakázky v hodnotě 200 milionů dolarů (4,1 miliardy korun). Společnost dostala čas na rozhodnutí do pátku 17:01 amerického času (23:01 středoevropského času).
12:38Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Pákistán bombardoval Kábul a Kandahár

Pákistán v pátek ráno v odvetě za čtvrteční přeshraniční údery bombardoval pozice Talibanu v afghánských městech včetně Kábulu a Kandaháru. Pákistánský ministr obrany Chavádža Ásif na síti X napsal, že jeho zemi došla trpělivost a nachází se už v otevřené válce s afghánským Talibanem. Obě strany hlásí vysoké ztráty, údaje o obětech se ovšem výrazně rozcházejí a není je možné ověřit, píše agentura Reuters. Výbuchy jsou podle agentury AFP hlášeny i z provincií Kandahár a Paktía.
00:21Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Německo zpřísnilo azylová pravidla, z velké části vychází z migračního paktu EU

Německo zpřísnilo svá azylová pravidla a zároveň usnadnilo přístup žadatelů o azyl na pracovní trh. Poslanci Spolkového sněmu schválili příslušné návrhy zákonů, které z velké části převádějí do německého práva azylovou reformu Evropské unie z roku 2024, takzvaný migrační pakt.
před 5 hhodinami

Bez souhlasu europarlamentu začala Komise prozatímně zavádět dohodu s Mercosurem

Evropská unie začne prozatímně zavádět rozsáhlou obchodní dohodu se skupinou latinskoamerických států Mercosur, přestože ji Evropský parlament ještě neschválil. Oznámila to v pátek předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Reagovala tak na čtvrteční krok Uruguaye a Argentiny, které obchodní dohodu ratifikovaly.
před 6 hhodinami
Načítání...