Počet obětí ruského útoku na hobbymarket v Charkově roste

4 minuty
Události: Charkov po útoku na hobbymarket
Zdroj: ČT24

Sobotní ruský útok na hobbymarket v ukrajinském Charkově má podle portálu Ukrajinska pravda už patnáct obětí, web se přitom odkazuje na informace oblastní vojenské správy a generální prokuratury. Zraněných je podle údajů z nedělního odpoledne celkem pětadvacet lidí. Jiný sobotní útok na obytnou budovu v centru druhého největšího ukrajinského města si vyžádal 25 raněných.

„Charkov je celý den pod masivní raketovou palbou,“ napsal v sobotu večer šéf oblastní správy Oleh Syněhubov ve zprávě, kde informoval o nárůstu počtu zabitých při ruském úderu na hypermarket na šest. Prvotní informace hovořily o čtyřech mrtvých včetně dvou pracovníků hypermarketu.

Ruská armáda při prvním vzdušném úderu zaútočila na Charkov podle oblastní prokuratury pomocí řízených leteckých bomb UMPB D-30 z ruské Bělgorodské oblasti.

„V okolí není jediný vojenský objekt,“ podotkl Syněhubov k místu zásahu. Dříve informoval o ruském útoku dvěma naváděnými leteckými pumami KAB.

K útoku došlo po čtvrté odpoledne místního času. Bomba zřejmě explodovala až uvnitř budovy poté, co prorazila střechu. Zpravodajka ČT Darja Stomatová odpoledne z místa řekla, že dva mrtví byli nalezeni na parkovišti před hobbymarketem.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na platformě X napsal, že v budově mohlo být v době útoku přes dvě stě lidí. „Pokud by Ukrajina měla dostatečný počet systémů protivzdušné obrany a moderní bojová letadla, ruské údery, jako byl tento, by byly nemožné,“ dodal. Zdůraznil také, že Rusové zaútočili na civilní cíl odpoledne o víkendu. Na místě zasahují hasiči a záchranáři.

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) v reakci na útok uvedl, že bude při jednání s kolegy z členských zemí NATO, které se uskuteční v Praze koncem příštího týdne, apelovat na zvýšení podpory pro zadržování ruského imperialismu.

Později charkovské úřady informovaly o novém ruském úderu, který zasáhl centrum města. Tentokrát podle předběžných informací Rusové útočili raketou typu S-300 z Bělgorodské oblasti, napsala oblastní prokuratura, podle níž tento úder poškodil administrativní budovy, supermarket, obchody, obytné domy a zranil osmnáct lidí.

Častý cíl útoků

Charkov je terčem ruských vzdušných útoků od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu, v prvních měsících se ho Rusové i pokoušeli neúspěšně dobýt. Ukrajinští vojáci je v září 2022 během bleskové ofenzivy vytlačili z téměř celé části Charkovské oblasti, kterou Rusové do té doby okupovali.

V posledních měsících Kreml zintenzivnil vzdušné útoky na Charkovskou oblast i na regionální metropoli a nedávno obnovil pozemní ofenzivu na severu regionu, který hraničí s Ruskem. Rusové pozemní útok zahájili ze svého území ve směru na ukrajinská města Vovčansk a Lypci a obsadili několik pohraničních vesnic.

Zprávy o zabitých nebo zraněných civilistech kvůli ruským úderům přicházejí z Charkovské oblasti a Charkova v poslední době často. Ve čtvrtek ukrajinští činitelé informovali o sedmi mrtvých a řadě zraněných při ruském útoku na město. Úder podle nich zasáhl tiskárnu, podle prezidenta Volodymyra Zelenského Rusové zničili 50 tisíc knih.

Rusko na Ukrajinu vysílá kromě bezpilotních letounů také různé typy střel a před časem začalo podle Ukrajinců používat také klouzavé letecké pumy. Tyto bomby shazují bojová letadla z území kontrolovaného nebo okupovaného Ruskem, přičemž pumy ke svým cílům „kloužou“ vysokou rychlostí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Výbuch v kalifornském Palm Springs zabil člověka, starosta mluví o bombě

Policie a hasiči v sobotu zasahovali u výbuchu, který otřásl čtvrtí a poškodil kliniku pro léčbu neplodnosti v kalifornském Palm Springs. Podle amerických médií je na místě jeden mrtvý. Starosta města Ron DeHarte řekl agentuře Reuters, že ve voze nebo u něj byla umístěna bomba.
před 2 hhodinami

Jeden pilot omdlel, druhý byl na toaletě. Letadlo se ocitlo bez dohledu

Stroj společnosti Lufthansa mířící z Německa do Španělska loni letěl deset minut bez dohledu pilota poté, co kapitán odešel na toaletu a druhý pilot mezitím v kokpitu ztratil vědomí. Stroj řídil v té době autopilot. Napsaly to agentury DPA a AP s odvoláním na výsledky zprávy španělského úřadu pro vyšetřování nehod CIAIAC.
před 4 hhodinami

Šíření dezinformací ve Spojených státech přiblížila Zóna ČT24

Analýza webu Newsguard popsala šíření dezinformací ve Spojených státech za vlády prezidenta Donalda Trumpa – ukázala hned dvacet těch, které byly v zemi velmi úspěšné. Některé falešné zprávy pomáhali šířit konzervativní influenceři a k Bílému domu byly pozitivní. Jiné dezinformace naopak Trumpa výrazně kritizovaly. Úspěch podobných fake news odborníkům ukazuje, že rozlišit reálné a falešné je pro běžné Američany stále složitější, přiblížila Zóna ČT24.
před 4 hhodinami

Izrael spustil Gideonovy vozy. Podle úřadů v Gaze rychle přibývá mrtvých

Při izraelských vzdušných úderech v Pásmu Gazy v noci na sobotu zahynulo nejméně 58 Palestinců, napsala agentura Reuters s odvoláním na tamní nemocnici. Za poslední tři dny počet palestinských obětí v důsledku intenzivních úderů přesáhl tři sta, tvrdí tamní úřady ovládané teroristickým hnutím Hamás. Izraelský ministr obrany Jisra’el Kac potvrdil, že armáda zahájila rozsáhlou vojenskou operaci zvanou Gideonovy vozy s cílem vyvinout na hnutí tlak.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Na jihu Finska se srazily dvě helikoptéry, zahynulo zřejmě pět lidí

Na jihu Finska se za letu srazily dvě civilní helikoptéry a zřítily se k zemi. Havárii zřejmě nikdo z pěti lidí, kteří byli na palubách strojů, nepřežil. S odvoláním na finská média a estonské ministerstvo zahraničí to napsala estonská veřejnoprávní stanice ERR, podle níž byly helikoptéry na cestě z tamní metropole Tallinu na letiště u finského města Kokemäki. Příčina kolize je zatím neznámá.
před 6 hhodinami

Rusko žádá ústup ukrajinských sil z okupovaných území, píše Reuters

Příměří může nastat jen v případě, že Kyjev stáhne své vojáky ze všech ukrajinských regionů, na které si činí nárok Moskva – podle agentur Reuters a Bloomberg tuto podmínku zmínilo Rusko na páteční schůzce s ukrajinskou delegací v Istanbulu. Moskva podle těchto zdrojů navíc požaduje neutrální status Ukrajiny. Prezident USA Donald Trump chce v pondělí telefonicky jednat o zastavení konfliktu se šéfem Kremlu Vladimirem Putinem.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při útoku na minibus v Sumské oblasti zabila ruská armáda devět lidí

Nejméně devět lidí přišlo ráno o život a sedm dalších utrpělo zranění při útoku ruského dronu na minibus s civilisty v Sumské oblasti na severovýchodě Ukrajiny, informoval šéf regionální vojenské správy Ihor Tkačenko. Moskva tvrdí, že terčem byla ukrajinská vojenská technika. Útok, který přišel jen několik hodin po prvním ukrajinsko-ruském jednání za více než tři roky, už odsoudili ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha i jeho český protějšek Jan Lipavský (nestr.).
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Střelec útočil ve fitness centru v Las Vegas

Útočník při páteční střelbě ve fitness centru v Las Vegas v americkém státu Nevada zabil jednoho člověka a tři zranil. Po smrti je i střelec, informuje agentura AP s odvoláním na policii.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...