Propalestinští protestující vyšli v několika evropských městech včetně Prahy

Tisíce lidí vyšly do ulic v několika evropských městech při propalestinských demonstracích, které se konají před prvním výročím útoku palestinského teroristického hnutí Hamásu na Izrael a následného začátku války v Pásmu Gazy. Demonstranti vyzývají hlavně k zastavení palby, píše agentura AP.

Shromáždění jsou naplánována od soboty do pondělí. Akce mají vrcholit v pondělí, tedy v den výročí.

V centru Londýna se v sobotu za značné přítomnosti policie sešly tisíce lidí. Někteří z organizátorů pochodu uvedli, že se hodlají zaměřit na společnosti a instituce, které se podle nich podílejí na zločinech Izraele, jako banka Barclays a Britské muzeum. Vypuklo několik potyček, když policisté zatlačili aktivisty, kteří se snažili projít policejním kordonem. Dvě osoby byly podle policie zatčeny.

Navzdory zákazu místních úřadů, které odmítly protesty povolit kvůli obavám o bezpečnost, se několik tisíc demonstrantů sešlo i v Římě. Protestující skandovali „Svobodná Palestina, svobodný Libanon“.

Na rozsáhlé operace o celém víkendu se připravují i v Berlíně, kde je ve službě téměř pět set policistů. Několik shromáždění bylo ohlášeno i na neděli, a to jak na podporu Palestiny, tak na podporu Izraele. Na sobotní propalestinskou demonstraci dorazilo několik stovek lidí, policisté ale očekávají, že při následném pochodu se k nim připojí další. Propalestinská demonstrace se koná i v Hamburku. Pokojného pochodu centrem města se podle policistů účastnila necelá tisícovka lidí.

Protestující v Praze

Demonstrace na podporu Palestiny se sešla i v centru Prahy. Akce se obešla bez násilí. Protestující mimo jiné žádali přehodnocení postoje české vlády vůči Izraeli, neboť tento postoj považují za nekritický. Některé jejich transparenty obviňovaly členy kabinetu, že přitakávají genocidě na Palestincích.

Bezpečnostní složky v několika zemích oznámily zvýšený stupeň pohotovosti ve velkých městech kvůli obavám, že eskalující konflikt na Blízkém východě by mohl být inspirací k novým teroristickým útokům v Evropě nebo že by se demonstrace mohly zvrhnout v násilnosti. Propalestinské protesty vyzývající k okamžitému zastavení palby se za poslední rok konaly opakovaně po celé Evropě i celém světě a často se změnily v násilné střety mezi demonstranty a strážci zákona.

Ředitel britské aktivistické organizace Palestine Solidarity Campaign Ben Jamal uvedl, že on a další budou organizovat pochody tak dlouho, dokud nebudou přijata opatření proti židovskému státu.

Loni 7. října podniklo palestinské teroristické hnutí Hamás překvapivý útok na Izrael, při kterém zahynulo dvanáct set lidí a dalších 250 vzali útočníci jako rukojmí. Židovský stát v reakci na to zahájil válku, která rozvrátila velkou část Pásma Gazy. Podle údajů úřadů ovládaných Hamásem bylo od začátku války v Pásmu Gazy zabito více než 41 tisíc Palestinců. Údaje nerozlišují mezi bojovníky a civilisty a nelze je ověřit. V Gaze zůstává téměř sto izraelských rukojmích, přičemž se předpokládá, že naživu jich je méně než sedmdesát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Premiér Carney ohlásil vítězství své strany v kanadských volbách

Kanadský premiér Mark Carney ohlásil vítězství své strany v parlamentních volbách. Dodal, že je připravený spolupracovat i s jinými stranami. Prozatím není jisté, jestli jeho liberálové budou mít většinu. Carneymu poblahopřál i předák opozičních konzervativců. Na třetím místě dle odhadů skončil Québecký blok, na čtvrtém Nová demokratická strana, jejíž lídr Jagmeet Singh oznámil, že rezignuje na funkci. Poslední volební místnosti se v zemi uzavřely v 7:30 SELČ.
05:50AktualizovánoPrávě teď

Dodávky proudu ve Španělsku jsou téměř obnoveny

Dodávky elektrické energie ve Španělsku, které v pondělí zasáhl celostátní výpadek proudu, jsou z 99 procent obnoveny, uvedla v úterý ministryně pro ekologický přechod Sara Aagesenová s tím, že stav je platný k 06:00 místního času (06:00 SELČ). V mnoha oblastech země nicméně přetrvávají problémy v železniční dopravě, píše deník El País.
před 45 mminutami

Firma Amazon vypustila první várku svých internetových družic

Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose v pondělí tamního času (v noci na úterý SELČ) vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska. Informovaly o tom tiskové agentury s odkazem na živý přenos.
06:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Řidič v USA projel budovou školní družiny, zabil čtyři děti

Čtyři děti ve věku čtyři až 18 let v pondělí odpoledne místního času zahynuly a několik dalších bylo zraněno, když řidič projel svým automobilem budovou školní družiny v Chathamu, na předměstí Springfieldu v americkém státě Illinois. Informovaly o tom v noci na úterý agentury AP a AFP s odvoláním na policii. Řidič, který jel v autě sám, byl převezen do nemocnice na pozorování. Nebylo bezprostředně jasné, zda byl též zatčen ani zda jednal úmyslně.
06:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sto dní s Trumpem přineslo cla, příkazy, nátlak, škrty či žaloby

Podpora veřejnosti amerického prezidenta Donalda Trumpa je po sto dnech jeho druhého funkčního období druhá nejnižší ze všech prezidentů od konce druhé světové války, vyplývá z dat agentury Gallup. Uplynulé týdny poznamenalo vyhlášení a následné částečné pozastavení cel na americké obchodní partnery, snaha o uzavření příměří v rusko-ukrajinské válce, tvrdý postup proti migraci nebo snahy o masivní redukci federálních výdajů.
před 2 hhodinami

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 10 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...