Ruské rakety dopadaly na Kyjev. Trump útoky odsoudil

Při ruském nočním raketovém úderu na Kyjev zahynulo nejméně dvanáct lidí a dalších více než devadesát bylo zraněno, uvádějí nejnovější zprávy záchranářů. Výbuchy bylo v noci slyšet i v Charkově na východě Ukrajiny, informovala agentura Reuters s odkazem na místní úřady. Americký prezident Donald Trump útoky odsoudil a vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby s nimi přestal.

„Podle předběžných údajů bylo zabito devět lidí,“ uvedla podle agentury AFP ukrajinská záchranná služba. Útoky zranily nejméně sedmdesát lidí, včetně šesti dětí, informovala agentura Reuters. Hledání lidí v sutinách nadále pokračuje.

„Zpod trosek je slyšet vyzvánění mobilních telefonů. Pátrání bude pokračovat, dokud si nebudeme jisti, že jsme všechny našli,“ sdělili záchranáři. Mezi hledanými jsou také dvě děti, uvedl web Ukrajinska Pravda. Záchranářům se dopoledne podařilo z trosek vytáhnout živého muže, který byl pod nánosy sutiny uvězněn přes šest hodin.

3 minuty
Události: Ruské útoky na Ukrajinu
Zdroj: ČT24

Rusko při nočním útoku na Kyjev použilo balistickou raketu vyrobenou v Severní Koreji, uvedl ve čtvrtek večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, podle kterého předběžné zjištění nyní tajné služby prověřují. „Pokud se potvrdí informace, že střela byla vyrobena v Severní Koreji, bude to další důkaz zločinné povahy spojenectví mezi Ruskem a Pchjongjangem. Společně zabíjejí lidi a ničí životy – to je jediný smysl jejich spolupráce,“ uvedl Zelenskyj.

Moskva tvrdí, že údery na Kyjev a další ukrajinské regiony cílily na vojensko-průmyslový komplex. Útoky byly vedeny vysoce přesnými zbraněmi dlouhého doletu a drony, dodalo ruské ministerstvo obrany. Podle něj byly zasaženy továrny ukrajinského leteckého, raketového, kosmického a strojního průmyslu, výroba obrněných vozidel a také zařízení na produkci raketového paliva a střelného prachu. Ruské ministerstvo dodalo, že k úderům nasadilo vedle dronů i střely odpalované ze země, vzduchu a moře.

Český prezident Petr Pavel považuje noční útok na Kyjev za další z mnoha důkazů o cynickém přístupu Ruska k mírovým jednáním. Konkrétní činy podle něj svědčí o tom, že chce Rusko spíše celou situaci protahovat, vytvářet další podmínky a tlak na to, aby prosadilo vše na úkor Ukrajiny i Evropy.

„Pokud by skutečně Rusku záleželo na mírových jednáních, tak to nejjednodušší, co se dá udělat, je, že prezident Putin bude souhlasit s třicetidenním příměřím jako dobou, po kterou má smysl vůbec příměří nastavit,“ řekl Pavel. V rámci takového příměří je podle prezidenta možné monitorovat to, jak to která strana se zastavením bojů myslí vážně, a jedná se zároveň o relativně dostatečnou dobu k posunu v mírových jednáních.

9 minut
Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová v ruskými útoky poničené části Kyjeva (24. 4. 2025)
Zdroj: ČT24

Vojenská správa dříve oznámila, že ukrajinská metropole čelila „nepřátelskému raketovému útoku“. Podle zdrojů agentury Reuters bylo ve městě slyšet několik silných výbuchů. Záchranné složky zasahovaly podle místních úřadů na třinácti místech, za pomoci specialistů a speciálně vycvičených psů. Letecký poplach trval šest hodin.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj kvůli útoku zrušil část své státní návštěvy v Jihoafrické republice a vrací se zpět do vlasti, oznámil na síti Telegram.

Trump vyzval Putina, aby s útoky přestal

Prezident USA Trump ve čtvrtek nejnovější útoky na Kyjev odsoudil a vyzval ruského vůdce Vladimira Putina, aby je zastavil a uzavřel dohodu.

„Nejsem spokojen s ruskými údery na Kyjev. Není to nutné a je to velmi špatně načasované. Vladimire, přestaň! Týdně umírá pět tisíc vojáků. Pojďme uzavřít mírovou dohodu!“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social.

Spojené státy od Trumpova nástupu do úřadu vedly oddělená jednání se zástupci obou znepřátelených zemí, k výsledku se zatím dospět nepodařilo. Washington minulý týden pohrozil, že USA ukončí své snahy o urovnání konfliktu, pokud Moskva a Kyjev brzy nedosáhnou pokroku v rozhovorech.

43 minut
Události, komentáře: Experti o potenciálním příměří na Ukrajině
Zdroj: ČT24

„Jeden z pěti největších útoků,“ uvedla Procházková

Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová, která se v době útoku nacházela v Kyjevě, uvedla, že útok začal přibližně kolem jedné hodiny v noci. Byly slyšet výbuchy i zásahy protivzdušné obrany. Po odeznění explozí balistických raket se nad městem ozývaly ruské drony Šáhid. Sama útok označila za „jeden z nejsilnějších“, jaký za dva roky působení na Ukrajině v Kyjevě zažila.

10 minut
Zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová o ruských raketových útocích na Kyjev (24. dubna 2025)
Zdroj: ČT24

Za jeden z pěti největších útoků od začátku plnohodnotné ruské invaze označila úder na Kyjev redaktorka Deníku N Petra Procházková. Rusové se podle ní rozhodli pokračovat ve vyvíjení silného tlaku na Kyjev, aby přistoupil na mírovou dohodou, kterou podle prezidenta USA Donalda Trumpa Moskva a Washington vyjednaly. Návrh, který zahrnuje uznání ruské okupace Krymského poloostrova či vyloučení členství Ukrajiny v NATO, Kyjev spolu s dalšími evropskými zeměmi odmítl, uvedla agentura Reuters.

Tento ruský tlak podle Procházkové v posledních týdnech zahrnuje útoky na města a civilní cíle. Připomněla například útok na město Kryvyj Rih, kde raketa dopadla na dětské hřiště a zabila nejméně devět dětí, nebo útok na Sumy, po kterém zůstalo nejméně 35 mrtvých a 117 zraněných.

Dodala, že nejméně jedna balistická raketa mířila na jedno z kyjevských sídlišť. Upozornila přitom na to, že v krytech se v noci na čtvrtek ukrývalo přibližně 16 tisíc obyvatel, což je „na tak velké město poměrně málo“.

7 minut
Redaktorka Deníku N Petra Procházková k ruskému útoku na Kyjev
Zdroj: ČT24

Útokům podle úřadů čelilo devět regionů

Také Charkov v noci čelil dvěma vlnám raketového útoku. Starosta města Ihor Terechov uvedl, že ve městě bylo slyšet několik výbuchů a že město čelilo i úderu bezpilotních letounů. Dodal, že byli zraněni nejméně dva lidé. Charkov, který leží poblíž ruských hranic, je terčem častých úderů ze strany Ruska od začátku jeho invaze proti Ukrajině v únoru 2022.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak uvedl, že útoky ruských raket a bezpilotních letounů se v noci na čtvrtek týkaly i dalších ukrajinských měst. Ukrajinské úřady tvrdí, že kombinovaný útok zasáhl devět regionů, uvedla zpravodajka Zasidkovyčová.

Rusko podle Kyjeva v noci proti Ukrajině vyslalo 215 dronů, střel a raket, z nichž se 112 podařilo sestřelit, dalších 68 dronů pak nedoletělo do cíle.

Místo útoku v Kyjevě

Zpravodajka ČT Zasidkovyčová v dopoledních hodinách referovala přímo z místa ruského útoku, kde zasahují záchranáři a policisté. K místu přišli i místní obyvatelé. Tlaková vlna úderu vysklila okna okolních domů, na místě probíhají práce na odklízení trosek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump oznámil ustavení Rady míru pro Gazu a podpořil novou palestinskou správu

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek večer (v noci na pátek SEČ) oznámil, že byla ustavena Rada míru pro Pásmo Gazy. Složení orgánu, který má dohlížet na dodržování Trumpova mírového plánu, jenž tento týden vstoupil do druhé fáze, bude podle něj zveřejněno v blízké době. Z pozice předsedy rady Trump rovněž podpořil nově jmenovaný palestinský technokratický výbor pro správu území, které zdevastovala dvouletá válka mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, zastavená říjnovým příměřím.
02:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Ukrajina nikdy nebyla a nebude překážkou míru, řekl Zelenskyj po výrocích Trumpa

Ukrajina nikdy nebyla a nikdy nebude překážkou na cestě k míru, řekl ve čtvrtek večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Reagoval tak zjevně na výrok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jej jmenoval jako příčinu pomalého postupu v jednáních o ukončení války. Tu rozpoutalo v únoru 2022 Rusko invazí do sousední země na rozkaz ruského vládce Vladimira Putina.
před 4 hhodinami

Machadová řekla, že předala Trumpovi svou Nobelovu cenu za mír

Šlo to velmi dobře a bylo to skvělé, řekla dle Reuters po čtvrteční schůzce s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Bílém domě venezuelská opoziční lídryně a nositelka Nobelovy ceny míru María Corina Machadová. Trumpovi při setkání předala svou Nobelovu cenu, neuvedla však, zda ji přijal, doplnil později Reuters.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Alianční země posílají vojáky do Grónska

V grónském Nuuku přistálo letadlo s dánskými vojáky poté, co severská země a její autonomní území oznámily kroky k posílení obranyschopnosti ostrova. Podle AP přicházejí do Grónska vojáci z několika evropských zemí, vedle Francie a Německa také Británie, Norsko a Švédsko. Ve čtvrtek se k nim podle agentury Reuters připojilo také Finsko a Nizozemsko. Americký prezident Donald Trump trvá na získání ostrova. Případný vojenský zásah USA by podle polského premiéra Donalda Tuska byl konec světa, jak jej známe. Podle NATO roste v Arktidě přítomnost Ruska a Číny.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Írán tvrdí, že nechystá popravy demonstrantů

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících letounů MiG-29

Polsko předá Ukrajině až devět dosluhujících bojových letounů MiG-29, řekl ve čtvrtek náměstek ministra obrany Pawel Zalewski dle polských médií. O kroku rozhodla polská vláda. Varšava spolu se Slovenskem už v roce 2023 zemi bránící se plnohodnotné ruské invazi dodaly větší počet těchto strojů vyvinutých v bývalém Sovětském svazu.
před 10 hhodinami

Americká armáda obsadila další tanker porušující blokádu Venezuely

Americká armáda zabavila další tanker podezřelý z porušování sankcí uvalených na venezuelskou ropu. Oznámilo to její velitelství SOUTHCOM. Operace proti lodi, která podle armády porušila blokádu nařízenou prezidentem USA Donaldem Trumpem, se uskutečnila brzy ráno místního času v Karibiku. Americké síly v posledních týdnech obsadily a zabavily šest tankerů, které podle Washingtonu porušovaly americké sankce na venezuelský ropný sektor.
před 11 hhodinami
Načítání...