Polsko se potýká s vysokou inflací, kromě paliv a energií výrazně zdražil cukr

Velmi vysoká inflace netrápí jen Česko, velmi podobně je na tom i Polsko, kde inflace v srpnu vystoupala na 16,1 procenta. Meziročně nejvíc zdražily energie, potraviny či pohonné hmoty. Podle předsedy strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského se vláda chystá zastropovat cenu energií, aby lidem ulevila. Část expertů ale vládě vyčítá, že její pomoc je neadresná a více z ní těží spíše movitější Poláci.

Aktuální odhady každopádně ukazují, že v říjnu by inflace u našich severních sousedů mohla vystoupat až na dvacet procent. Spolu s ní pochopitelně stoupají i ceny pro koncové spotřebitele. U některých komodit i velmi výrazně.

„Potraviny zdražily v průměru oproti loňskému srpnu o 23 procent, o zhruba pětinu paliva. Vůbec nejvíce stouply ceny nosičů energií jako jsou plyn, uhlí a elektřina, zhruba o čtyřicet procent,“ vyjmenoval ve vysílání ČT24 zpravodaj ČT v Polsku Andreas Papadopulos.

Lidé podle něj velmi často řeší rovněž cenu cukru, který je oproti konci loňského léta dražší o celých sto procent. Jde přitom o položku, která se jako vstupní promítá do řady výrobků a částečně stojí i za zvyšováním cen v gastronomii, například v barech či kavárnách. Přibližně o 60 procent kvůli nedostatku hnojiv zdražil i rostlinný olej, o dvě pětiny pak mouka a o necelou třetinu pečivo.

7 minut
Zpravodaj ČT Andreas Papadopulos k vysoké inflaci v Polsku
Zdroj: ČT24

Poláci nicméně podle Papadopulose zatím nezačali šetřit, léto si naopak užili naplno – vyprodaná například byla řada zájezdů. Ekonomové předpokládají, že tento trend se změní s příchodem topné sezony. „Podle očekávání expertů i vlády budou lidé šetřit s energiemi, méně spotřebovávat i nakupovat, aby měli na zaplacení záloh v příštím roce,“ dodal Papadopulos.

S vysokou inflací se snaží zvyšováním úrokových sazeb zápolit i polská centrální banka, sazba nyní dosahuje hodnoty 6,75 procenta. Experti bližší vládě premiéra Morawieckého nyní podle Papadopulose hovoří o tom, že by se sazby mohly ještě mírně zvýšit, jsou ale spíše zdrženliví a očekávají, že inflace postupně začne klesat.

Strop cen energií zatím bez podrobností

Kritici naopak vládu kárají za to, že její pomoc je neadresná a nahrává spíše bohatším lidem, kteří více utrácejí. Úrokové sazby by dle nich mohly být klidně násobně vyšší než nyní. Polský kabinet přitom už před vypuknutím války na Ukrajině snížil DPH na základní potraviny a spotřební daň u paliv a naopak zvýšil některé sociální dávky. Po začátku ruské invaze vláda některé podpůrné sociální programy dále posílila.

„V posledních dnech se skloňují hlavně slova ideologa Práva a spravedlnosti Jaroslawa Kaczyńského, který na setkání s voliči oznámil, že vláda bude chtít zastropovat ceny elektrické energie pro příští rok. Konkrétní částku neuvedl, řekl ale, že každá domácnost by měla dvě megawatthodiny elektřiny za garantovanou cenu z tohoto roku,“ přiblížil zpravodaj ČT v Polsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Evropa odsuzuje sankce USA kvůli regulaci platforem

Řada evropských zemí a Evropská komise (EK) ve středu důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Zelenskyj představil novou verzi plánu na ukončení ruské války

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali, shrnul ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předmětem sporu je také budoucí správa Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

USA uvalily sankce na pět Evropanů kvůli údajné cenzuře amerických platforem

Spojené státy uvalily sankce v podobě zákazu vstupu do země na pět Evropanů včetně bývalého eurokomisaře pro vnitřní trh Thierryho Bretona, a to kvůli údajné cenzuře amerických internetových platforem. Evropská komise a Francie sankce důrazně odsoudily.
23. 12. 2025Aktualizovánopřed 16 hhodinami

V Epsteinově spisu lze část cenzury snadno obejít

Tisíce stran dokumentů zveřejněných americkým ministerstvem spravedlnosti v případu zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina obsahují mnoho začerněných pasáží. Některé z nich lze ale odkrýt pomocí softwaru na úpravu fotek či pouhým zvýrazněním textu a vložením do textového editoru. Podle The New York Times jednoduchost, s jakou lze části dokumentů odkrýt, naznačuje, že byly cenzurovány narychlo.
před 17 hhodinami

Nejvyšší soud zamítl pokus Trumpovy vlády vyslat Národní gardu do Chicaga

Nejvyšší soud Spojených států odmítl umožnit Donaldu Trumpovi vyslat jednotky Národní gardy do oblasti Chicaga, aby pomohly při raziích imigračních úřadů, informovala v úterý agentura AP. Zároveň uvedla, že jde o ojedinělý případ, kdy Trump při odvolání k nejvyššímu soudu od svého lednového návratu do úřadu neuspěl.
23. 12. 2025

Syrské věznice se opět plní, úřady zprávy o týrání a mučení odmítají

Rok po pádu dlouholetého syrského vládce Bašára Asada se „jeho“ obávané věznice znovu naplňují. Nová vláda přitom slíbila, že někdejší symboly hrůzovlády zůstanou navždy zavřené. Podle vyšetřování agentury Reuters dnes za jejich zdmi opět dochází k týrání, mučení a vraždění vězňů. Úřady prezidenta a bývalého lídra al-Káidy Ahmada Šaráa nicméně kritiku odmítají.
23. 12. 2025

Stáhli jsme se ze Siversku, oznámila ukrajinská armáda

Ukrajinská armáda v úterý oznámila, že stáhla své vojáky z města Siversk v Doněcké oblasti. Podle ní měli útočící Rusové ve městě převahu v počtu vojáků i techniky. Moskva oznámila dobytí města již před zhruba dvěma týdny, tehdy to ale ukrajinské úřady popřely. O dalších místech na frontové linii – městech Pokrovsk, Kupjansk, Kosťantynivka či Huljajpole – pak Kyjev a Moskva často podávají protichůdné informace.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Pellegrini podepsal novelu trestního zákoníku. Mafie může ožít, varují kritici

Slovenský prezident Peter Pellegrini podepsal novelu trestního zákoníku. Nově tak například lidem, kteří zpochybňují takzvané Benešovy dekrety, jež po druhé světové válce v Československu mimo jiné omezily majetková práva německé a maďarské menšiny, hrozí půlroční vězení. Novela obsahuje i další změny, které dle opozice i státních zástupců ztíží boj proti kriminalitě. Opozice se proto chce obrátit na ústavní soud.
23. 12. 2025
Načítání...