Policie navrhla obžalovat muže, který měl schvalovat vraždu u gaybaru v Bratislavě

Policisté navrhli obžalovat muže, který podle nich schvaloval předloňskou vraždu dvou lidí u bratislavského gaybaru Tepláreň. ČT to řekl dozorující státní zástupce Martin Bílý s tím, že o policejním návrhu ještě nerozhodl. Za podporu a propagaci terorismu hrozí obviněnému muži pět až patnáct let vězení. Dva lidi před barem zastřelil devatenáctiletý útočník.

„Policejní orgán dokončil vyšetřování a předložil vyšetřovací spis s návrhem na podání obžaloby,“ uvedl žalobce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Dodal, že zatím nerozhodl, zda pošle případ k soudu. Kriminalisté případ vyšetřovali téměř dva roky, čekali na znalecké posudky nebo právní pomoc ze zahraničí.

Muž podle policie napsal na internetu nenávistný komentář, ve kterém útok z října 2022 schvaloval. Vyšetřovatelé ho kvůli tomu obvinili ze dvou trestných činů – za schvalování trestného činu mu v případě odsouzení hrozí roční vězení, za podporu a propagaci terorismu ale může jít za mříže na pět až patnáct let. České soudy nicméně za tento čin většinou v minulosti ukládaly podmínky.

Oběťmi homofobní vraždy u bratislavského baru Tepláreň byli dva lidé, střelec vážně poranil i jednu ženu. Podle slovenských úřadů byl jeho původním cílem tehdejší premiér Eduard Heger, když se k němu ale nedostal, svůj plán změnil. „Oběti byly zastřeleny z bezprostřední blízkosti. Charakter způsobu vykonání skutku měl charakter popravy,“ uvedl letos v lednu bývalý speciální prokurátor Daniel Lipšic.

Devatenáctiletý mladík z místa činu utekl a poté spáchal sebevraždu. Podle Lipšice po útoku komunikoval přes internet, přiznal se k němu a neprojevil žádnou lítost. Zveřejnil také manifest namířený proti LGBT+ lidem a Židům.

Slovenské nevládní organizace při loňském prvním výročí vraždy uvedly, že politici v zemi nesplnili žádný z požadavků občanských iniciativ na zlepšení života a postavení LGBT+ lidí. Žádaly mimo jiné schválení zákona o životním partnerství včetně možnosti osvojení dítěte druhým partnerem rodiče. Premiér Robert Fico loni řekl, že témata LGBT+ nepatří mezi prioritní levicová témata, koaliční strana SNS pak proti nim aktivně vystupuje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán zasáhly další izraelské útoky

Údery mezi Izraelem a Íránem pokračují i v sobotu. Írán časně ráno vypustil novou vlnu raket směrem k židovskému státu, další vlna následovala o několik hodin později. Protivzdušná obrana byla znovu aktivována i v Teheránu, informují agentury a místní média. Íránská média pak kolem poledne psala o dalších úderech na základny a města na severu a severozápadě země. Obě strany hlásí oběti.
06:24Aktualizovánopřed 33 mminutami

Lidé napříč USA protestují proti Trumpovi

V řadě amerických měst lidé protestují proti prezidentu Donaldu Trumpovi. Sešli se před konáním vojenské přehlídky, kterou šéf Bílého domu pořádá na své narozeniny k 250. výročí vzniku amerického pozemního vojska. V Atlantě počet účastníků přesáhl kapacitu shromáždění, v Minneapolis akci kvůli útoku na tamní politiky pořadatelé zrušili, uvedla agentura Reuters.
před 42 mminutami

V Minnesotě útočník zastřelil političku a jejího manžela

V americkém státě Minnesota pachatel zastřelil místní političku Melissu Hortmanovou a jejího manžela. Další místní politik státní senátor John Hoffman s manželkou Yvette byli postřeleni, informují americká média. Guvernér Minnesoty Tim Walz řekl, že šlo o politicky motivovaný zločin. Napadení politici jsou z Demokratické strany, pachatel je na útěku, uvedla agentura AP.
17:12Aktualizovánopřed 49 mminutami

Ukrajina zasáhla chemický závod, Rusko udeřilo v Záporoží a Chersonu

Rusko v noci na sobotu vyslalo proti Ukrajině 58 bezpilotních letounů, Záporoží hlásí po úderech čtyři zraněné, Cherson pět. Ukrajinské drony zasáhly ruský chemický závod v Stavropolském kraji. Podle ukrajinských úřadů po útoku zastavil provoz. Továrna je podle agentury Ukrinform důležitou součástí ruského vojenského průmyslu, produkuje klíčové složky pro výrobu výbušnin a dělostřeleckých granátů.
12:47Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ambicí Izraele může být i změna režimu v Íránu, píší média

Zjevným cílem překvapivého izraelského útoku na Írán bylo výrazně narušit jaderný program Teheránu a prodloužit dobu, kterou bude země potřebovat k vyvinutí jaderné zbraně. Rozsah útoků, volba cílů a slova izraelských politiků ale naznačují další, dlouhodobější ambici – svržení samotného režimu, píše agentura Reuters s odkazem na odborníky. Podobně situaci hodnotí i další světová média.
před 2 hhodinami

Izraelská palba zabila v Gaze u center s pomocí 15 lidí, tvrdí lékaři

Na cestě k centrům pro distribuci humanitární pomoci, která spravuje Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (GHF), v sobotu zemřelo patnáct lidí, tvrdí dle Reuters lékaři ze dvou nemocnic v centrální části Pásma. Podle nich lidi zabila palba izraelské armády, ta se k tomu nevyjádřila. Podle místních úřadů, které má pod kontrolou palestinské teroristické hnutí Hamás, v Pásmu v sobotu zahynulo při úderech izraelské armády 23 lidí. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.
před 4 hhodinami

Satelit vyfotil následky izraelských úderů na íránské základny

Satelity společnosti Planet Labs vyfotily íránské letecké a raketové základny u měst Kermánšáh a Tabríz, které se v pátek staly terčem izraelské operace Rising Lion (Vzpínající se lev). Základny podle dostupných informací disponují sklady raket země-země, jejich zničení tedy může omezit rozsah íránské odvety proti židovskému státu.
08:59Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Počet mrtvých po nehodě letadla v Indii vzrostl na nejméně 279

Počet mrtvých po čtvrteční nehodě letadla v Indii se zvýšil na 279, informují média. Na palubě letadla společnosti Air India bylo 242 lidí, z nichž jeden přežil. Několik dalších lidí ale zemřelo i na zemi po pádu stroje. Nehoda se stala v Ahmadábádu, její příčiny se vyšetřují. Havárie patří mezi nejsmrtelnější letecké nehody v Indii.
07:13Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...