Nejtěsnější výhra od pádu apartheidu. Lidé v JAR trestají vládní stranu i za bující rasovou nerovnost

Vládní strana Africký národní kongres (ANC) podle předběžných výsledků opět vyhrála parlamentní volby v Jihoafrické republice (JAR). Zisk necelých 58 procent hlasů je však pro stranu nejhorší výsledek za posledních 25 let. Podle expertů obyvatelé reagují mimo jiné na špatnou ekonomickou situaci, ale také na neúspěšný boj s korupcí a rasovou nerovnost v zemi.

ANC vyhrál zatím všechna volební klání od roku 1994. Strana stále žije z odkazu bývalého prezidenta Nelsona Mandely a jeho boje za svobodu a rasovou rovnost. I čtvrtstoletí od konce režimu apartheidu se předvolební kampaň točila právě kolem rasové nerovnosti.

Většina zemědělské půdy, průmyslových podniků či služeb v Jihoafrické republice zůstává v rukou bělošské menšiny, což chtějí některé strany změnit pozemkovou reformou. 

Hlavní opoziční strana, liberálně orientované Demokratické spojenectví (DA), získala ve volbách 20,76 procenta hlasů. Stranu původně založili bělošští liberální odpůrci rasové segregace, od roku 2015 má ale černošského předsedu.

Levicoví Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF) skončili na třetím místě s 10,79 procenta hlasů. Příznivce získává strana hlavně příslibem vyvlastňování půdy bělochů a znárodňování ve strategických odvětvích, jako jsou doly či banky.

Vládní stranu ANC po odchodu prezidenta Jacoba Zumy zdiskreditovaného korupčními skandály vede nynější hlava státu Cyril Ramaphosa. ANC vyhrál zatím všechna volební klání od roku 1994. Strana stále žije z odkazu bývalého prezidenta Nelsona Mandely a jeho boje za svobodu a rasovou rovnost.

Volby v JAR znovu vyhrál Africký národní kongres
Zdroj: Mike Hutchings/Reuters

Obyvatelé chtějí reformy a očistu vládní strany

Klesající podporu ANC připisují analytici obviněním z korupce vzneseným proti vládním činitelům, zpomalující ekonomice s jednou z největších měr nezaměstnanosti na světě (27 procent) a požadavkům černošského obyvatelstva na pozemkovou reformu.

„Musejí se probrat. Způsob, jakým řídí zemi a zneužívají státní fondy, je nepřijatelný. Úplně ztratili morálku,“ řekl Reuters dvaatřicetiletý stavební dělník Thabo Makhene v jihoafrické obchodní metropoli Johannesburgu.

Jiní voliči odevzdali své hlasy Africkému národnímu kongresu i tentokrát. „Udělali v minulosti chyby, tentokrát máme ale správného vůdce,“ sdělil Reuters devětašedesátiletý důchodce Alpheus Zihle v Johannesburgu. „Nyní je na Ramaphosovi, aby ANC pročistil a zastavil plundrování (země) vládou. Ztrátu ANC může zdůvodnit bující korupcí předchozího vedení za Zumy,“ uvedl komentátor Barney Mthombothi. 

Vítězství ve volbách zajišťuje ANC dostatek míst v parlamentu, aby mohl Ramaphosa pokračovat v úřadu dalších pět let. Může však mít nedostatek munice pro boj s konkurenčními stranami, kterým se nelíbí jeho reformy. Sám Ramaphosa už dříve přiznal, že korupce stranu sužuje, a slíbil, že do svého kabinetu žádné korupčníky nedosadí.

Kromě obsazení 400 míst v Národním shromáždění rozhodovali v pátek obyvatelé JAR také o složení provinčních zákonodárných sborů. V provincii Gauteng, která je hospodářským centrem země a nachází se zde největší město Johannesburg a hlavní město Pretoria, získal ANC 50,19 procenta hlasů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

VideoSoud poslal do vězení „ketaminovou královnu“ spojenou se smrtí Matthewa Perryho

Soud v Los Angeles poslal na patnáct let do vězení pětačtyřicetiletou Jasveen Sanghaovou, přezdívanou v Hollywoodu ketaminová královna. Žena se přiznala k prodeji drog, které vedly ke smrti amerického herce Matthewa Perryho. Hvězda komediálního seriálu Přátelé zemřela v roce 2023 ve věku čtyřiapadesáti let na předávkování právě ketaminem. Herec, který měl během svého života problémy s alkoholem i drogami, se látkou léčil kvůli depresím. Přes prostředníka si ji ale od Sanghaové objednal i nad rámec léčby. Žena verdikt přijala v slzách. Její právníci argumentují, že patnáct let za mřížemi je příliš a že není správné, aby jako dealerka dostala několikanásobně vyšší trest než osoba, která Perrymu drogu aplikovala. Tou byl hercův asistent, který zatím na verdikt čeká. Stejně jako prostředník, který padesát lahviček tekutého ketaminu sehnal od Sanghaové.
před 52 mminutami

Máme podobné názory na mnoho záležitostí, řekl Pavel po jednání s italským prezidentem

Na dvoudenní oficiální návštěvu ve čtvrtek do Česka dorazil italský prezident Sergio Mattarella, odpoledne v Praze jednal se svým tuzemským protějškem Petrem Pavlem. „Itálie a Česká republika sdílí nejen velice bohatou historii, ale také stejné hodnoty. Máme podobné názory na mnoho záležitostí, které dnes hýbou evropským i světovým vývojem,“ řekl po jednání Pavel. Pro italskou hlavu státu se jedná o první bilaterální návštěvu Česka od začátku mandátu v roce 2015.
17:57Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bondiová odmítla vypovídat k Epsteinovým spisům. Předvolání platí, zní z Kongresu

Bývalá americká ministryně spravedlnosti Pam Bondiová se odmítla dostavit do Kongresu k výpovědi, která byla plánovaná na 14. dubna, o své roli ve zveřejňování dokumentů týkajících se kauzy sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina. Jejího předvolání stále chtějí dosáhnout republikánští i demokratičtí zákonodárci. Navíc chtějí slyšet výpověď miliardáře Billa Gatese či amerického ministra obchodu Howarda Lutnicka.
před 1 hhodinou

Izrael vyzval k evakuaci jižního Bejrútu

Izrael i ve čtvrtek bombardoval Libanon, kde cílí na teroristické hnutí Hizballáh, píší podle Reuters tamní média. Vyzval k evakuaci jižní části Bejrútu. Také na severu židovského státu zněly sirény kvůli střelám Hizballáhu, který oznámil, že v Libanonu dochází k přímým střetům s izraelskou armádou. Podle zpravodajských agentur šlo o první útok Hizballáhu proti židovskému státu za posledních více než 24 hodin, kdy platí klid zbraní mezi USA a Íránem.
05:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoItálie zapůjčila muzeu v Mladé Boleslavi výjimečný motocykl z roku 1905

Italský prezident Sergio Mattarella ve čtvrtek navštívil Prahu a se svým českým protějškem Petrem Pavlem se shodl na tom, že vzájemné vztahy obou států jsou na velmi dobré úrovni. To může dokládat i zápůjčka motocyklu Laurin a Klement z roku 1905, o kterou se zasadila také česká hlava státu. Je to vůbec první motocykl na světě se čtyřválcovým řadovým motorem. Ve své době motorka představovala technologický vrchol. Stroj na sklonku první světové války z fronty odvezli italští vojáci, když zabavovali vše, co zůstalo po rakousko-uherské armádě. Pavel si motorku prohlédl vloni v létě v muzeu v Římě. Itálie teď výjimečný motocykl zapůjčila muzeu Škody Auto v Mladé Boleslavi. O možnosti vyrobit jeho repliku se stále jedná.
před 2 hhodinami

Tchajwanská opozice navštívila Čínu, k jednání ale podle vlády nemá mandát

Kontroverze vyvolává na Tchaj-wanu návštěva šéfky opoziční strany Kuomintang v Pekingu. Přestože to ani jedna strana nepotvrdila, Cheng Li-wunová by se v pátek mohla setkat s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Bylo by to poprvé po deseti letech. Tchajwanská vláda, kterou Peking označuje za separatistickou, připomíná, že opozice k jednání nemá mandát. Cesta tchajwanské opoziční vůdkyně do Číny také předchází plánovanému květnovému setkání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga s prezidentem USA Donaldem Trumpem v Pekingu, napsala agentura AP.
před 2 hhodinami

Británie a Norsko odstrašovaly ruské ponorky v Atlantiku

Británie, Norsko a další spojenci podnikli v severním Atlantiku vojenskou operaci zaměřenou na odstrašení ruských ponorek ohrožujících podvodní kabely a produktovody. Oznámil to dnes podle agentury AP britský ministr obrany John Healey. Společnou akci potvrdila také norská vláda. Ruské velvyslanectví ve Spojeném království se podle agentury TASS proti prohlášení britského ministra ohradilo.
13:23Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael v Gaze zabil novináře al-Džazíry. Tvrdí, že byl člen Hamásu

Izraelská armáda v západní části Pásma Gazy zabila při dronovém útoku novináře televize al-Džazíra. Izrael to ve čtvrtek podle agentury AFP potvrdil a prohlásil, že šlo o člena teroristické organizace Hamás, jenž se skrýval za novinařinu. Katarská stanice smrt svého novináře odsoudila a označila izraelský útok za úmyslný a cílený zločin, jehož záměrem bylo zastrašit novináře. Izraelská armáda už dříve zveřejnila řadu dokumentů, které údajně potvrzují spojení zpravodajské stanice s teroristickým hnutím. V podobném duchu se po prozkoumání důkazů vyjádřil také nezávislý izraelský soud.
před 5 hhodinami
Načítání...