Novým prezidentem Jihoafrické republiky zvolil parlament viceprezidenta a předsedu vládní strany Cyrila Ramaphosu. Stal se tak pátým prezidentem JAR od konce apartheidu v roce 1994. Ve funkci nahradí Jacoba Zumu, který ve středu pod tlakem korupčních afér odstoupil.
Prezidentem JAR se stal podnikatel a milovník rychlých aut Ramaphosa. Slibuje tvrdý boj s korupcí
„Budu se velmi snažit, abych obyvatele Jihoafrické republiky nezklamal,“ uvedl Ramaphosa krátce po zvolení. Nový prezident zároveň zdůraznil, že se bude věnovat boji proti korupci. Očekává se, že v pátek přednese výroční poselství o stavu země, které bylo odloženo v důsledku jednání týkajících se Zumova odstoupení.
Poslanci vládní strany Africký národní kongres (ANC) oslavovali Ramaphosovo zvolení tancem a zpěvem. Hlavní opoziční strana Demokratické spojenectví (DA) oznámila, že bude s novým prezidentem spolupracovat, pokud bude respektovat zájmy občanů.
Ramaphosa neměl protikandidáta a někteří zástupci opozice z parlamentu na protest odešli. Neprosadili totiž svůj požadavek na rozpuštění zákonodárného sboru a předčasné volby, uvedla agentura AP. Vůdce strany Bojovníci za ekonomickou svobodu Julius Malema uvedl, že zákonodárci ANC porušili ústavu, jelikož nepostavili Zumu před spravedlnost.
Bývalý odborářský předák a pozdější podnikatel Ramaphosa už v prosinci nahradil Zumu v čele vládní formace ANC. Už tehdy slíbil očistit jméno strany a tvrdě bojovat proti korupci.
ANC je sice nejsilnější stranou od konce apartheidu, ale její popularita v posledních letech klesla kvůli obviněním z korupce. To se v regionálních volbách v roce 2016 projevilo na nejhorších výsledcích v historii strany. K rozhodnutí ANC, že Zuma musí odstoupit, přispěly podle agentury AP také obavy z toho, že by se vládní strana po příštích volbách musela dělit o moc v koalici.
Podnikatel, milovník rychlých aut i farmaření
Matamela Cyril Ramaphosa je znám jako milovník rychlých aut, dobrého vína, pstruhového rybaření a farmaření. Narodil se 17. listopadu 1952 v Sowetu, předměstí největšího jihoafrického velkoměsta Johannesburgu. V mládí byl militantním studentem, v roce 1974 byl zatčen a strávil 11 měsíců na samotce ve vězení.
Později vystudoval práva, vrhl se ale na práci odboráře, což byla tehdy legální možnost, jak protestovat proti apartheidu. V roce 1982 stál u zrodu Národního svazu horníků (NUM), známým se stal v roce 1987, kdy organizoval velkou stávku horníků. Je ženatý, má čtyři děti.
Zuma ve středu rezignoval, neboť mu vlastní strana hrozila, že jej v parlamentu odvolá. Bývalého prezidenta provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se vztahuje k renovaci jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.