JAR chce bílé farmáře připravit o půdu. „Potřebují pomoc z civilizované země,“ kritizuje Austrálie

Australský ministr vnitra Peter Dutton oznámil, že zkoumá možnosti, jak urychleně poskytnout bělošským farmářům z Jižní Afriky víza z humanitárních důvodů. V JAR už totiž parlament schválil zákon, který převádí půdu bělochů do vlastnictví černochů - ještě se ale musí změnit i ústava. Jihoafrická republika však v reakci na Duttonův výrok odmítla, že by v zemi docházelo k pronásledování bělošských zemědělců. Píše o tom zpravodajský web BBC News.

Dutton se vyjádřil v tom smyslu, že bílí farmáři v JAR potřebují pomoc od „civilizované“ země, což vedení této jihoafrické země značně popudilo. Podle australského ministra se běloši ocitli ve „strašné situaci“.

Odkazoval se na dlouhodobé potíže farmářů a nový návrh zákona radikální levicové strany Economic Freedom Fighters (EFF), který schválila v únoru většina poslanců. Legislativa mluví o převedení půdy na černošské zemědělce, a to bez kompenzace.

„Musíme zajistit, že obnovíme důstojnost našich lidí bez odškodnění zločinců, kteří nám ukradli půdu,“ řekl předseda EFF Julius Malema při debatě v parlamentu. Aby zákon začal platit, musí nejprve dvě třetiny zákonodárců schválit změnu ústavy. BBC píše, že zatím není jasné, kdy hlasování proběhne.

Bělošské obyvatelstvo tvoří méně než desetinu populace, přesto v jeho rukách zůstává kolem 75 procent zemědělské půdy. Od konce apartheidu, kdy převzal vládu Africký národní kongres, už přitom uplynulo více než dvacet let.

V zemi jde o výbušné téma. O převedení půdy na černochy mluví dlouhodobě současný jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa.

O farmy připravil bělochy už Mugabe, Zimbabwe čekal kolaps

V Zimbabwe zabavení farem bělochům za vlády Roberta Mugabeho způsobilo ekonomický kolaps, protože většině nových zemědělců chyběl kapitál a zkušenosti. Podle analytiků takový scénář v JAR nejspíš nenastane. Jihoafrický prezident tvrdí, že nový návrh neohrozí potravinovou bezpečnost ani hospodářský růst, a varoval před obsazováním půdy.

Agentura Reuters ale upozorňuje, že rizika jsou přesto značná. Jižní Afrika je největším producentem kukuřice na kontinentu a druhým největším vývozcem citrusových plodů na světě.

Zemědělství představuje v JAR méně než tři procenta domácí produkce, ale zaměstnává asi 850 tisíc lidí, kteří tvoří pět procent pracovní síly. Ohrožení produkce by mohlo zdražit potraviny, což by uškodilo chudším rodinám.

Britský list Independent upozornil, že i v JAR představují korupce a nezkušenost farmářů největší překážku v redistribuci půdy. Mnoho z farem, které dostali v průběhu času na starost černoši, nevydělává a jsou zanedbané, uvádí list.

Australská média upozorňují také na zvýšenou intenzitu násilí vůči bílým farmářům. Podle lidskoprávních aktivistů v JAR jsou zabíjeni častěji než černoši, BBC ale upozorňuje, že statisticky lze těžko dokázat, že tomu tak skutečně je.

Blokády silnic kvůli vraždám bělošských farmářů

V říjnu loňského roku proběhly v zemi protesty proti vraždám bělošských zemědělců. Demonstranti během akce blokovali silnice vedoucí z farmářských oblastí do Kapského města, Pretorie nebo Johannesburgu.

Jihoafrická vláda ale obvinění odmítá. Mluvčí vlády Ndivhuwo Mabaya řekl BBC, že neexistuje žádný důvod, proč by nějaká země na světě mohla mít podezření, že je část jihoafrického obyvatelstva v ohrožení ze strany demokraticky zvolených vůdců.

„Není třeba, aby se někdo něčeho bál,“ řekl. „Program na přerozdělování pozemků se uskuteční dle zákona. Chceme svým přátelům po celém světě říct, že není třeba paniky,“ konstatoval Mabaya.

Kritika se nevyhnula ani Austrálii

Samotná Austrálie je přitom terčem lidskoprávních aktivistů kvůli zacházení s běženci v jejích detenčních zařízeních v Papui-Nové Guineji. Před půl rokem země slíbila vyplatit odškodné ve výši 70 milionů dolarů utečencům, kteří si stěžovali na fyzické a psychologické zneužívání na ostrově Manus. Odpovědnost za tyto případy ale nepřiznala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Česko kvůli slintavce omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska

Česko od půlnoci omezí veškerou nákladní dopravu ze Slovenska. Kamiony budou moci překračovat hranice jen na vybraných pěti přechodech, kterými budou Mosty u Jablunkova, Starý Hrozenkov, Bílá-Bumbálka, Lanžhot a nově přibude Hodonín. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) to řekl Seznam Zprávám. Omezení by se mělo týkat všech kamionů nad 3,5 tuny, které převáží nejen zvířata a živočišné produkty, ale i jakékoliv další zboží.
17:12AktualizovánoPrávě teď

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 1 mminutou

Části USA decimují tornáda, úřady hlásí mrtvé

Americká Národní meteorologická služba (NWS) varovala ve čtvrtek před nebezpečím velmi silných záplav části amerického Jihu a Středozápadu poté, co se regionem od Texasu po Michigan prohnaly velmi silné bouře doprovázené tornády. Vyžádaly si životy nejméně sedmi lidí, píše server televize CNN.
12:23Aktualizovánopřed 8 mminutami

OPEC+ urychlí těžbu ropy, cena prudce klesá

Osm zemí ze skupiny OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se dohodlo na urychlení plánu na zvýšení těžby ropy. Od května skupina zvýší těžbu o 411 tisíc barelů denně, uvedl ropný kartel. Původně se přitom podle Reuters čekalo, že skupina těžbu zvýší jen o 135 tisíc barelů denně. Po oznámení výrazně zrychlil pokles cen ropy na světových trzích.
14:49Aktualizovánopřed 31 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 31 mminutami

Maďarsko odstoupí od Mezinárodního trestního soudu, oznámil Orbán

Maďarská vláda odstoupí od Mezinárodního trestního soudu (ICC), protože se stal politickým, uvedl ve čtvrtek podle Reuters premiér Viktor Orbán. Jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu, který je právě na návštěvě Budapešti navzdory zatykači ICC, označil rozhodnutí maďarské vlády za odvážné a zásadové, soud je podle něj zkorumpovaný. Vedení instituce je rozhodnutím Budapešti znepokojeno a v dopise ji vyzvalo k pokračování spolupráce.
10:25Aktualizovánopřed 44 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
14:21Aktualizovánopřed 45 mminutami

Rubio ujistil, že USA jsou součástí NATO a chtějí Alianci silnější

Spojené státy jsou součástí NATO a přejí si Severoatlantickou alianci silnější, řekl ministr zahraničí USA Marco Rubio v Bruselu, kde se koná dvoudenní jednání šéfů diplomacií NATO. Členské země, včetně USA, by podle něj měly své obranné výdaje zvýšit na úroveň pěti procent svého hrubého domácího produktu, také vzhledem k současným bezpečnostním výzvám. Čtvrteční a páteční schůzka je prvním aliančním jednáním, kterého se Rubio jako nový americký ministr zahraničí účastní.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou
Načítání...