Vybojoval nezávislost, aby svou zemi srazil na kolena. Robert Mugabe je nejstarším vládcem na světě

10 minut
Afrikanista Hulec v Událostech, komentářích: Mugabeho manželka ho chtěla vystřídat v čele země
Zdroj: ČT24

Před jeho rezidencí stojí tanky a jeho další působení v čele Zimbabwe je přinejmenším nejisté. Země přitom dosud jiného prezidenta nepoznala, 93letý Robert Mugabe stojí v čele bývalé Jižní Rhodesie už od získání nezávislosti v roce 1980. Mnozí Zimbabwané vidí aktuálně nejstaršího vládce na světě jako osvoboditele, zatímco Západ mu zmrazil účty a uvalil na něj sankce. Jeho pozemková reforma založená na konfiskaci majetku bělošských farmářů a následný odchod země z Commonwealthu přivedly Zimbabwe do hluboké hospodářské krize hraničící s kolapsem.

V roce 2016 se nechal Mugabe slyšet, že se hodlá dožít stovky let. Už nyní je nejstarší hlavou státu na světě – v únoru příštího roku oslaví 94. narozeniny. Například britská královna Alžběta II. je o dva roky mladší.

V čele Zimbabwe stojí Mugabe už 37 let, a je tak devátou nejdéle vládnoucí hlavou státu. Od dubna 1980 do prosince 1987 byl premiérem, od té doby je prezidentem.

Mugabe se chystal kandidovat na prezidenta i příští rok. V prosinci 2014 byl na sjezdu vládní strany opět zvolen jejím předsedou, což mimo jiné znamená, že se automaticky stal kandidátem v prezidentských volbách v roce 2018.

  • 65 let vládne královna Alžběta II. ve Velké Británii.
  • 50 let vládne sultán Hassanal Bolkiah v Bruneji. 
  • 47 let vládne sultán Kábus bin Saíd v Ománu. 
  • 45 let vládne dánská královna Margrethe II. 
  • 44 let vládne švédský král Carl XVI. Gustaf. 
  • 42 let je u moci v Kamerunu Paul Biya, který byl nejprve premiér a pak prezident. 
  • 38 let stojí v čele Rovníkové Guiney Teodoro Obiang Nguema Mbasogo. 
  • 38 let je prezidentem Angoly José Eduardo dos Santos. 
  • 37 let stojí v čele Zimbabwe Robert Mugabe.
  • 30 let je Yoweri Museveni prezidentem Ugandy.

Mugabe – bojovník za svobodu i diktátor

Západ obviňuje Mugabeho již dlouhá léta z porušování lidských práv v zemi, opozice mu zase vyčítá ekonomické zruinování někdejší obilnice Afriky. Mnozí příznivci v něm však stále vidí především hrdinu boje za nezávislost země, který se pere za práva lidí.

Kritiku Západu i mnohých afrických států přitom Mugabe ignoruje, za příčinu všeho zla v zemi označuje bývalou koloniální mocnost Británii. Opozice, bělošští farmáři, odboráři, obchodníci i novináři jsou podle něj „prodejní zrádci“. 

Kvůli porušování lidských práv uvalil Západ v roce 2002 na Zimbabwe sankce, které jsou stále platné. Zmrazení účtů a zákaz cest do USA a EU se týká Mugabeho a jeho blízkých, stejně jako představitelů významných místních firem.  

Tři desetiletí Mugabeho (hrůzo)vlády

Robert Mugabe se narodil ve městě Kutama. Studoval na jedné z nejlepších škol v Africe, po studiích se stal učitelem, pracoval v Zambii a v Ghaně. Tam se začal zajímat o politiku, velký vliv na něj měl ghanský premiér Kwame Nkrumach.

Po návratu do rodné Rhodésie vstoupil do politiky. V roce 1960 se podílel na založení Afrického lidového svazu Zimbabwe (ZAPU), později stál i u vzniku Afrického národního svazu Zimbabwe – Vlastenecké fronty (ZANU-PF).

Robert Mugabe
Zdroj: AFP

ZANU byla levicová strana ovlivněná maoismem. Za svoji politickou činnost byl v roce 1964 poslán do vězení, kde si odseděl deset let. Za mřížemi nelenil a korespondenčně se mu podařilo vystudovat londýnskou univerzitu. Z vězení odešel rovnou do exilu, uchýlil se do Mosambiku, kde se zapojil do guerillové války proti Inu Smithovi.

V prosinci 1979 se zúčastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země. Když se do Zimbabwe vrátil, veřejnost ho vítala s nadšením.

Po získání nezávislosti v roce 1980 byl považován za architekta mezinárodně vychvalované politiky smíření mezi černými a bílými obyvateli země. Opak byl v tomto případě pravdou. Poté, co padla „vláda bílého muže“, nenechaly na sebe dlouho čekat drastické pozemkové reformy.

Bělošské obyvatelstvo v Zimbabwe vlastnilo a provozovalo výkonné velkofarmy, které zemi ekonomicky držely nad vodou. Úřady však ze dne na den pozemky a statky konfiskovaly a armáda jejich majitele vyhnala. Mugabe poté nejproduktivnější farmy rozdal členům své rodiny, blízkým a přívržencům. Noví správci si s provozem statků často nevěděli rady a kolaps zemědělství přivedl zemi rychle do hospodářské krize.

Nepřátelsky se však vládce Zimbabwe nestavěl jen k bělochům, ale i k jiným etnickým menšinám v zemi. V letech 1982–1986 si na konto připsal 20 000 mrtvých při potlačení povstání menšinového národa Ndbele.

Jeho rétorika často hrála na otevřeně rasovou strunu: v roce 1996 prohlásil, že bělošská menšina v zemi (asi 100 000 lidí) by patřila zastřelit a jako „zdechliny předhodit supům a psům“. Od února 2000, kdy prohrál referendum o posílení pravomocí prezidenta, podporoval další zábory zbylých bělošských farem v zemi.

Mugabeho diktátorství charakterizuje i boj proti homosexuálům. V roce 2006 byly v Zimbabwe přijaty zákony, které kriminalizují jakékoliv homosexuální projevy. Sám Mugabe homosexuály přirovnal k „nestvůrám horším než psi a prasata“ a řekl, že si nezaslouží žádná práva.

Evropská unie a USA v minulosti obvinily Mugabeho, že volby, kterými se opakovaně držel u moci, provázely podvody. Od roku 2002 platí proti Harare sankce kvůli porušování lidských práv a zásad demokracie v této africké zemi. Například zmrazení účtů a zákaz cest do USA a EU se týká Mugabeho a jeho blízkých, stejně jako představitelů významných místních firem.

Proti Mugabemu se konaly opakované demonstrace, které někdy přerostly v násilnosti. Mugabe odvolal 6. listopadu 2017 z funkce viceprezidenta, svého dlouholetého spolupracovníka Emmersona Mnangagwu, o němž se hovořilo jako o možném Mugabeho nástupci. Média tvrdí, že se tak uvolnila cesta k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou. Ta předtím Mnangagwu obvinila z osnování převratu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zelenskyj chce odstoupit od dohody o nerostných surovinách, prohlásil Trump

Ukrajinský prezident Volodymyr Zeleskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využíváních ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Ten zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
před 39 mminutami

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 18 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 22 hhodinami
Načítání...