Armáda v Zimbabwe zablokovala klíčové instituce. Prezident Mugabe je v bezpečí, tvrdí

2 minuty
Události: Armádní převrat v Zimbabwe?
Zdroj: ČT24

Zimbabwská armáda ráno zablokovala v centru hlavního města Harare přístup do vládních úřadů, parlamentu a soudních budov. Vojáci zatkli ministra financí Ignatiuse Chombu a zadrželi prezidenta Roberta Mugabeho a jeho manželku. Uvedli, že armáda neusiluje o státní převrat, prezident je v bezpečí a že se zaměřují pouze na zločince z jeho okolí. To potvrdil i jihoafrický prezident Jacob Zuma, který si přímo s Mugabem telefonoval.

U soukromé rezidence hlavy státu byla kolem 2:00 místního času (3:00 našeho času) slyšet střelba. Hlavním městem Harare po půlnoci otřásly nejméně tři exploze. Ve středu ráno vojáci a obrněné vozy zablokovali přístup do klíčových státních institucí v centru hlavního města. Operace se podle dosavadních informací obešla bez krveprolití.

Mugabe je prý v domácím vězení

V noci se armáda prostřednictvím státní televize ZBC, kterou předtím obsadila, obrátila k národu. „Zaměřujeme se pouze na zločince z jeho (prezidentova) okolí, kteří se dopouští trestných činů, jež zemi přivozují utrpení v sociální a hospodářské oblasti. Chceme je postavit před spravedlnost,“ uvedli vojáci v prohlášení přenášeném televizí.

Informovali, že prezident a jeho rodina jsou v bezpečí. „Jakmile splníme svou misi, očekáváme, že situace se vrátí k normálu,“ uzavřeli.

Vojáci zablokovali hlavní silnici vedoucí k prezidentské kanceláři
Zdroj: ČTK/ABACA

Jihoafrický prezident Jacob Zuma mezitím oznámil, že mu Mugabe v telefonickém rozhovoru sdělil, že je v domácím vězení. Zumovi měl také potvrdit, že se mu daří dobře. Jihoafrický prezident vyzval ke klidu a do Zimbabwe poslal ministra obrany a ministra státní bezpečnosti. Mají se sejít jak s prezidentem Mugabem, tak se zástupci armády.

Zuma doufá, že události v sousední zemi nepovedou k neústavním změnám, což by bylo v rozporu se zásadami SADC i Africké unie. Zuma rovněž ujistil, že regionální SADC je připraveno v případě potřeby poskytnout pomoc.

Podle korespondenta CNN volí armáda velmi pečlivě slova, ale fakticky má situaci v metropoli pod kontrolou. Některé agentury, například Reuters, události hodnotí jako uchvácení moci.

Zimbabwské opoziční Hnutí za demokratickou změnu vydalo prohlášení, v němž uvádí, že doufá v návrat k ústavní demokracii. Zákrok armády podle opozice tak může přispět k „nastolení stability, demokracie a progresivního národního státu“.

Šéf zimbabwských válečných veteránů postup vojska chválí, označuje jej za nekrvavou nápravu poměrů, armáda podle něj obnoví demokracii.

Velvyslanectví USA americké občany vyzvalo, aby až do odvolání zůstali na bezpečném místě. Stejně britské občany přebývající v Harare instruovala i londýnská vláda.

Sesazení druhého muže

Šéf ozbrojených sil Constantino Chiwenga v pondělí varoval, že je připraven zasáhnout, aby ukončil čistku ve vládní straně namířenou proti příznivcům sesazeného viceprezidenta Emmersona Mnangagwy.

Postavil se tak proti prezidentu Robertovi Mugabemu, který vládnoucí stranu Africký národní svaz Zimbabwe - Vlastenecká fronta (ZANU-PF) od 80. let vede. Strana Chiwengu poté, co pohrozil zásahem armády, obvinila ze zrádného chování, které má vyvolat povstání.

Třiadevadesátiletý autoritativní prezident odvolal z viceprezidentské funkce svého dlouholetého spolupracovníka Mnangagwu 6. listopadu; dříve se o něm přitom mluvilo jako o Mugabeho možném nástupci.

Ministr informací tehdy uvedl, že Mnangagwa jevil známky neloajálnosti. Média tvrdí, že se tak uvolnila cesta k nástupnictví pro dvaapadesátiletou první dámu Grace Mugabeovou. Ta před tím Mnangagwu obvinila z osnování převratu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
před 1 mminutou

Voják se dobrovolně vzdal Ukrajincům, ruský soud mu vyměřil 15 let

Vojenský soud na ruském ostrově Sachalin poslal na patnáct let do vězení vojáka za to, že se dobrovolně vzdal ukrajinským ozbrojeným silám. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsal ruský portál Kommersant, který upozornil, že to je první známé odsouzení za dobrovolné vzdání se nepříteli za současné ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Muž podle webu vinu odmítl.
před 37 mminutami

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 1 hhodinou

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Modré přilby na jihu Libanonu odkrývají sklady zbraní Hizballáhu

Na jihu Libanonu stále přetrvává křehké příměří. Podle mise OSN UNIFIL, která má dodržování klidu zbraní monitorovat, ale na denní bázi dochází z obou stran k jeho porušování. Libanon navíc obviňuje Izrael, že bezdůvodně útočí na civilisty a jejich obydlí. Jeruzalém na oplátku poukazuje na to, že na libanonské straně stále zůstává řada zbraní a muničních skladů teroristického hnutí Hizballáh. Příslušníky mise UNIFIL na podezřelá místa navádí vrtulník, ze kterého jsou potenciální skrýše v hustém porostu lépe vidět. Pozici vyznačí a přesunou se dál, o nalezený arzenál se pak postarají pyrotechnici.
před 4 hhodinami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 5 hhodinami
Načítání...